Pretraga tekstova
Usporen rast, uvrnuti igličasti listovi koji su tamni na krajevima ukazuju na nedostatak fosfora. U slučaju kada nedostaje kalij iglice lako ispadaju
Potrebe za hranivima listopadnih i četinjačnih biljaka se razlikuju, a te razlike su još veće kada se usporede potrebe voćnih vrsta i četinjača. Voćkama je potrebno puno više hraniva jer svake godine obnavljaju cjelokupnu zelenu masu, formiraju cvjetove i plodove.
Četinjače nisu zahtjevne, ali se često mogu vidjeti biljke koje zaostaju u rastu i razvoju i loše izgledaju. Za njihovu prihranu nije preporučljivo koristiti gnojiva za voćne i druge kulture, jer najčešće sadrže velike količine dušika. Njihove potrebe za ovim elementom nisu velike. Zbog prevelikih količina dolazi do propadanja korijena, intenzivnog rasta i produžene vegetacije što rezultira izmrzavanjem mladih, nedozrelih prirasta.
Na četinjačnim biljkama se vizualnim pregledom lako može utvrditi nedostatak hraniva. Najčešće pate od nedostatka fosfora i kalija. Usporen rast, uvrnuti igličasti listovi koji su tamni na krajevima ukazuju na nedostatak fosfora. U slučaju kada nedostaje kalij iglice lako ispadaju.
Nedostaci elemenata poput dušika, magnezija, željeza i bakra dovode do pojave žutih vrhova iglica. Ova pojava je više uočljiva na iglicama koje su starije od jedne godine. Često se javlja kod smreke.
Manjak bakra može biti uzrokovan viškom fosfora i zbog toga treba biti oprezan prilikom prihrane.
Dodavanje gnojiva se obavlja dva puta godišnje, u proljeće i jesen. Najveća aktivnost biljaka je u proljeće i to je termin kada su biljkama potrebna hraniva da izgrade novu zelenu i korijensku masu.
Preporučuje se upotreba zrelih organskih gnojiva, komposta ili glistenjaka. Stajski ili gnoj od peradi je bogat dušikom i zbog toga se izbjegava njegova upotreba ili ako se upotrebljava moraju se smanjiti količine.
Kada je u pitanju primjena folijarnih gnojiva, četinjače imaju niz nedostataka. Krošnja je gusta, a igličasto lišće je zbijeno. Voštana prevlaka na listovima sprječava prijanjanje ovakvih preparata. Zbog navedenog je bolje prihranu obaviti dodavanjem hraniva u zemlju.
U jesen se unose ona bogata fosforom koji će postati aktivan tijekom ranog proljeća.
Tagovi
Žućenje iglica Smreka Ispadaju iglice Usporen rast Četinjače Gnojidba četinjača
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Krenula je berba kamilice! Svježe fotke dobili smo od Slavena Puzjaka iz Josipova :)
Đuro Japaric
prije 3 godine
Rezultati agrokemijske analize tla , istočni dio parcele - brdska Slavonija ; dubina o, 3 m , pH - KCI 7, 32 - pH H2 O 8, 13 - AL- PsO2 mg / 100 g tla 3, 6 - AL- K2 O ng / 100 g tla 23 , 6 , HUMUS 3 , 33 Ca CO2 % 7, 29 - Procjena mehaničkog sasatava tla - ilovača . Opskrbljenost tla biljci pristupačnim fosforom je veoma niska , veoma slaba , nedovoljna i nezadovoljavajuća , dok je opskrbljenost tla biljci puno viša , bogata itd . Preporuka da se u osnovnoj gnojidbi koriste gnojiva s većim udjelom fosfora kao npr NPK 10 - 30 - 20 ili čak MAP 12 - 52 - 0 ! PREPORUKA konzultirati šumarske stručnjake ! Sa ljudima iz Hrvatskih šuma koji rade u rasadniku razgovarao sam o uništavanju insekta HERMES - polaže jaja u mlade izbojke , stvori se kvrga zelena koja se poslije osuši - treba tretirati 2 puta jer smreka ne starta u isto vrijeme . Ima još jedna bolest - neki puževi kao zrno riže koji se sada javljaju ! ROGOR više nema , i tako KOGA pitati za novi INSEKCID ?
RankaV
prije 3 godine
Podaci koje ste mi napisali u prvoj poruci su nepotpuni,a do žućenja smreke može doći zbog mnogo razloga: voluharice, uriniranje pasa. prihrana, voda, bolesti. Smreke nemaju velike potrebe za fosforom i kalijem. Koriste se đubriva s visokim sadržajem azota i manje fosfora i kalija, prije svega namjenske formulacije 12-6-4 ili 10-8-6. Može se dodavati kompost, čaki brašno od lucerke. Može se desiti da pate od nedostatka nekog mikroelementa.Prije svega to su magnezijum ili željezo. Zavisi na kom dijelu stabla ili grana je žutilo jače izraženo. Ako su pogođeni mlade grančice i iglice onda je nedostatak željeza. Ova sva priča se odnosi na zdrave biljke, bez oboljenja i napada štetočina.
Đuro Japaric
prije 3 godine
Pitam koje gnojivo vlasnik žutih smreka ISPRED KUĆE mora baciti da dobiju zelenu boju ? Jedan proizvođač rekao mi je da su iglice žute kod njega jer su volharice pojele korjen ! Ja imam posađenih preko 2 000 jela malo , više tisuća tisuća srebrenih smreka , isto tako običnih te Pančićevih omorika ! Starije jele dio su zelene a dio žute ! Najveći proizvođač , gospodin Gregar rekao mi je da je prošle jeseni bilo dosta kiše i da je to možda uzrok žutih iglica ? Trenutno je na analizi TRESET i zemlja iz Sovskog jezera , dio sam bacio na 2 parcele ! Kiselost MOGU popraviti sa IGLICAMA od drvaca ! Puno sam otpadnih grana spalio jer nisam znao sasatav zemlje ! Vidjeti ću sa Komunalcem iz Sl. Broda da mi prodaju dio kompostiranog materijala od drvaca !
RankaV
prije 3 godine
Vaše pitanje je u rangu kad dajem recept za kolače. Po osjećaju dodati brašna, šećera po želji. Super je kolač od jagode. Nedovoljno informacija, ali se uopšteno može reći da uzmete đubrivo bogato fosforom neutralne ph reakcije. Toliko ste mi informacija dali. :)
Đuro Japaric
prije 3 godine
Dao sam na analizu zemlju sa 2 parcele , kalija ima previše , fospora malo , kiselost 7 i 7, 2 ! Koje vlasnik drvaca ispred kuće i ja za jele moramo baciti da iglice dobiju zelenu boju ?