Pretraga tekstova
Pod imenom kućna sreća kriju se dvije biljke koje plijene svojom ljepotom i jednostavnošću uzgoja.
Pod imenom kućna sreća poznate su dvije biljke Soleirolia soleirolii (Helxine soleirolii) i Nertera granadensis (Nertera depressa). Soleirolia soleirolii je biljka koja se veoma često uzgaja kao ukras naših stanova, kuća, poslovnih prostora. Nazivaju je i jastuk biljka zbog njezine osobine da dobro pokriva površinu tla.
Pripada porodici kopriva Urticaceae. Vuče porijeklo sa Sardinije, Korzike. U prirodi se nalazi na vlažnim i sjenovitim stijenama. Ova višegodišnja biljka odlikuje se nježnim, puzavim stablom koje se lako ukorjenjuje. Korijen se plitko razvija. Listovi su mali, srcoliki, naizmjenično postavljeni. Cvjetovi su mali, neugledni. Raste u visinu oko 5cm i rasprostire se.
Danas postoje mnoge selekcionirane biljke sa različitom obojenošću listova, od svjetlo zelene, tamnozelene do srebrnih i zlatnih nijansi.
Soleirolia se može uzgajati u kućnim uvjetima, terariju, prekriva površinu saksije kod uzgoja bonsaija. U područjima gdje zime nisu oštre uzgaja se i na otvorenom. Odličan je pokrivač vrtnih staza i kamenitih obala vrtnih jezeraca. Traži dobru osvjetljenost, ali ne i direktnu izloženost suncu. Odgovaraju joj sjenovita mjesta. Odlično raste kraj prozora koji je okrenut sjevernoj strani. Ne podnosi suh zrak i ponekad je treba isprskati.
Nije ljubitelj ni direktnog zalijevanja. Može propasti ako je zalijevamo kvaseći listove. U proljeće i ljeto traži obilnije zalijevanje, a zimi umjerenije. Najbolje je zalijevati dodajući vodu u tanjurić saksije. Optimalna temperatura vode za zalijevanje je oko 20ºC.
Za svoj rast i razvoj traži i odgovarajuću temperaturu oko 15ºC. Temperatura ne treba prelaziti preko 25ºC, a ni padati ispod 8ºC. Soleirolia se prihranjuje u periodu od ožujka do rujna. Koristiti gnojivo za lisnate sobne biljke.
Sadnju i presađivanje obaviti u proljeće u pliće saksije ispunjene rahlim zemljištem i dobrom drenažom. Supstrat treba imati pH reakciju 5 do 7. Razmnožava se dijeljenjem u proljeće, sadnjom dijelova biljke u vlažan supstrat ili polaganjem izrasle biljke na površinu nove saksije i pričvrsti se žicom da se dobije bolji kontakt između biljke i supstrata. Pričvršćene biljke se brže ukorjenjuju.
Tijekom vegetacije grm se može orezati u formi lopte. Tim postupkom uklanjaju se izrasli dijelovi koji strše i izaziva grananje i popunjavanje grma.
Nertera granadensis je još jedna kućna sreća. Poznata je i pod nazivom koraljna mahovina. I Nertera se odlikuje dobrom sposobnošću prekrivanja tla. Vodi porijeklo sa Novog Zelanda i Anda. Njezino porijeklo nam pokazuje da je otpornija na niže temperature. To je biljka malih listova. Visina joj je do 5cm. Za vrijeme svibnja i lipnja cvjeta sitnim cvjetićima i krajem ljeta stvara vrlo dekorativne plodove. Plodovi ostaju na biljci. Boja plodova je različita.
Najčešće je u ponudi Nertera sa narančastim plodovima, a u posljednje vrijeme i sa plodovima koji su svijetlo obojeni. Kada primijetimo da se plodovi suše treba ih sakupiti, osušiti i sačuvati sjeme iz njih. Sjeme možemo posijati i dobiti nove biljke.
Temperatura i vlažnost najviše utječu na njen rast i opstanak.
Ima iste zahtjeve u pogledu osunčanosti kao i Soleirolia. Za svoj rast i razvoj traži sjenu. Odgovaraju joj istočni i zapadni položaji. Dovoljno joj je 3 do 4h osunčanosti. Ne odgovaraju joj temperature iznad 15ºC i ispod 8ºC.
Opadanje listova, kao i formiranje listova bez cvjetova i plodova, pokazuje nam da je biljka smještena u prostoru koji je pretopao za njen normalan razvoj. Biljku je potrebno premjestiti na hladnije mjesto i zaliti je.
Tijekom cijele godine treba je umjereno zalijevati. Vodu iz podmetača proliti. Gnojiti je dva puta mjesečno. Rasađuje se u proljeće dijeljenjem korijena, reznicama ili iz sjemena. Presađivanje se obavlja svake godine ili druge godine. To će potaknutu cvijetanje i formiranje plodova.
Nakon plodonošenja potrebno joj je osigurati period sa nižim temperaturama. Ukoliko ostane izložena višim temperaturama izdužuje se i gubi dekorativan izgled.
Zbog pretjeranog zalijevanja na obje biljke mogu se pojaviti znakovi truljenja i propadanja. U tom slučaju prestati zalijevanje i izbjegavati zalijevanje pri kojem kvasimo biljku. Takođre, obje mogu stradati od ožegotina, suhog tla i zraka. Potrebno ih je premjestiti u hladovinu i zaliti.
Foto: Pixabay.com
Tagovi
Dekorativne biljke Kućna sreća
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.