Tasmanijski plavi eukaliptus polovinom je 19. stoljeća uvezen u SAD iz Australije.
Krivac za strahoviti požar koji divlja u saveznoj državi Kalifornija i koji je do sada odnio pet ljudskih života, uz desetke ozlijeđenih i više od 100.000 iseljenih stanovnika, po svemu sudeći je jedna - biljka.
Točnije, tasmanijski plavi eukaliptus (eucalyptus globulus), koji je polovinom 19. stoljeća uvezen iz Australije.
Ovo stablo koje doseže visinu i do 30 metara, prepuno je ulja, listovi su mu u obliku srpa, a sa “čupavih” debla kora se stalno ljušti.
Prema tvrdnjama stručnjaka, ova vrsta eukaliptusa ima povećan rizik od požara. Kora koju odbacuje brzo se suši, postaje potencijalno gorivo, lako se prenosi vjetrom i može širiti vatru na kilometre udaljenosti.
Osim toga, eukaliptusovo ulje, inače intenzivnog, prepoznatljivog mirisa, u požaru čini stabla izuzetno zapaljivima. Prema nekim tvrdnjama, ulje eukaliptusa jače gori od smole.
Tasmanijski plavi eukaliptus u svojim listovima sadrži otrovne sastojke koji mu služe kao obrana od raznih kukaca. Drveće koje raste na područjima koja nisu tako plodna ima više tih otrovnih sastojaka.
Upravo takvo tlo je u Kaliforniji koje je nekada bilo gotovo pustinjsko i gdje je ova vrsta eukaliptusa bez problema opstala. Biljka je vrlo invazivna i u kratkom vremenu je istisnula autohtone biljke koje su bile otporne na vatru.
Uspjeh tamošnjeg opstanka eukaliptusa djelomično je posljedica nedostatka prirodnih neprijatelja. Budući da su uzgajani iz sjemenki, nisu donijeli nikakve štetnike ili patogene s kojima se bore u Australiji.
Osim toga, ovo stablo je bilo vrlo popularno jer već za 15 godina doseže svoj vrhunac i zbog bogate krošnje dobar je zaštitnik od vjetra.
Mnogi su bili zagovornici da se ova stabla ne ruše iako je još 1991. godine u katastrofalnim požaru u East Bayu, koji je odnio 25 života upravo eukaliptus bio glavni krivac za tragediju.
U međuvremenu, stotine tisuća njegovih stabala raširile su se na području savezne države Kalifornije i praktično okružile Los Angeles, gdje se vatrogasci i dalje bore s vatrenom stihijom.
Tagovi
Autor
Marta Radić
prije 3 mjeseca
Ma naći će oni nekog krivca , uvjek netko mora biti kriv....
Dudina
prije 3 mjeseca
Kako on može biti krivac?? Nije drvo uzrokovalo požar... Svatko bi danas bio novinar🥱
Đuro Japaric
prije 3 mjeseca
Bršljan je i medonosna biljka koju širi vrsta ptica jedući bobice ! U brdskoj Slavoniji stoka je išla po šumi , ovisno o visini šume , pasla kupinu i neke druge biljke i tako održavala šumu ! U Dalmaciji imali su ovce i nešto koza koje su isto pasući travu i neke druge biljke sprečavala formiranje gorivne mase i požare ! Kako su uzgajane šume u Lici to vjerovatno zna Lužak ! SADA ČISTOM SJEČOM od strane HRVATSKIH MLEČANA - zvanih hrvatske šume , skupa je obnova novih šuma ! Imam bršljan na dijelu stabala u SVOJOJ šumi , nisam htio sve uništiti jer je koristan za pčele i dio ptica !
Farma Lužak
prije 3 mjeseca
Evo sad znamo uzrok požara u Kalforniji a uzrok propasti šuma u Hrvatskoj će biti BRŠLJAN. Ukoliko se uskoro ne utvrdi da BRSLJAN ljeci rak ili da je bolja droga od Marihuane pa se počne masovno sjeći za 20 godina će uništiti sve bjelogorcne šume u Jadranskoj Hrvatskoj od Istre do Dubrovnika