Pretraga tekstova
Navedene biljke lako je prepoznati i malo je vjerojatno da ćete ih pomiješati s nekim otrovnim vrstama koje slično izgledaju. Ipak, nikada nemojte jesti biljku ako niste 100% sigurni u njeno porijeklo.
Mnogi od tzv. korova iz vašeg vrta, mogu biti potpuno sigurni, ali i ukusni za jelo, kako navodi ModernFarmer. Možda ne razumijemo baš najbolje, ali zapušteno ili neobrađivano zemljište, često je pravi izvor hrane. Pogotovo jestive, zelene biljke. Mnoge od njih ustvari su divlji rođaci usjeva koje uzgajamo i obično sadrže više hranjivih tvari u lišću nego biljke koje se uzgajaju.
Samonikle biljke obično imaju i jači i bogatiji okus od kultiviranih. Vjerojatno se većina od sljedećih biljaka nalazi i u vašem dvorištu. Navedene biljke lako je prepoznati i malo je vjerojatno da ćete ih pomiješati s nekim otrovnim vrstama koje imaju sličan izgled. Ipak, nikada nemojte jesti biljku ako niste 100% sigurni u njeno porijeklo.
Ovu domaću biljku izuzetno je teško iskorijeniti, a veoma je korisna. Listovi, korijen pa čak i cvijet maslačka, sadrže bezbroj jestivih i ljekovitih tvari. Ipak, najjednostavniji način je da se samo otkinu mali listovi koji se nalaze u središtu maslačka, oni su najosjetljiviji i najmanje gorki, zatim se sitno isjeckaju i mogu se koristiti u salatama i tako im dodati specifičan okus i aromu. Žute latice cvijeta također su i veoma dekorativne.
Sočni listovi ovog korova koji su u obliku suze, imaju neobičnu sukulentnu, sluzavu teksturu. Najsličniji opis bi bio da je ova biljka kombinacija između špinata i bamije. Blagi okus koji ima, dobro balansira jače okuse mnogih drugih sličnih vrsta, kada se pomiješaju u salatama.
Ovaj korov usko je vezan za francuski kukuruz, gurmansku zelen, s poznatim okusom. Lišće ove biljke u obliku strijele gotovo je identično po okusu s ovom vrstom kukuruza, iako je mnogo manja i ima blago gorak okus. Ne biste htjeli jesti salatu koja se sastoji samo od ove biljke, ali fino isjeckana, kao začin, postaje ukusan sastojak.
Loboda je jedan od korova koji se najčešće javljaju po vrtovima i njivama i ima izuzetno ugodan okus. Odlična je zamjena za špinat. Može narasti visoko, ali najukusniji su oni listovi čija je visina do nekih desetak centimetara.
Bujno i žućkasto, lišće bokvice ili trputca mora biti pažljivo korišteno u salatama. Izaberite najmanje, najnježnije i sitno ih isjeckajte. Prilično su neutralnog okusa, ali su zato puni hranjivih tvari.
Listovi svih ljubičica su jestivi, uključujući i one najsitnije, koje rastu kao samonikle i divlje vrste. Ovaj korov često se natječe s uzgajanim usjevima za svjetlost i vodu i predstavljaju problem u vrtu koji često napadaju travnjake i vrtove. Ipak, atraktivni cvjetovi ovih biljaka jestivi su i veoma ukusni.
Izvori
Tagovi
Samonikle biljke Priprema salata Zamjena za špinat Vrt Korisne biljke
Autor
Više [+]
Ivana je dipl.ing. poljoprivrede te rado istražuje aktualnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i sigurne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/