Pretraga tekstova
Hortenzija, prekrasni cvatući grm koji je sastavni dio naših vrtova, spada u rod Hydrangea u kojem se osim grmolikih vrsta mogu naći hortenzije penjačice, pokrovne i patuljaste vrste pa čak i manja stabla. Njeno prirodno stanište je Himalaja, istočna Azija i vlažna šumska područja sjeverne i južne Amerike. Najraznovrsnije hortenzije ipak se nalaze u svojoj postojbini Kini i Japanu gdje se nalaze sorte grmova, malog drveća i penjačica koje se znaju uspeti i na drveče visoko po 30 m.
Hortenzije cvatu od lipnja pa sve do kraja jeseni i to prekrasne velike loptaste cvatove živih boja, od bijele, krem, plave te raznih nijansi crvene i ružičaste pa sve do kultivara koji na cvatu imaju po nekoliko nijansi. Cvjetnu glavicu čine dvije vrste cvjetova: neugledni fertilni cvjetovi koji su skriveni u sredini i veći sterilni četverolatični cvjetovi koji ih okružuju. Boja cvijeta varira ovisno o pH reakciji tla. Što je tlo kiselije (pH 4), cvjetovi su plavi, a u manje kiselom do neutralnom (pH 7) su rozi ili crveni.
Hortenzije nisu posebno zahtjevne za uzgoj, ali najbolje uspjevaju na težim i vlažnijim tlima. Pogoduje im kiselo tlo pa je poželjno da pH reakcija bude od 6.5- 4.5. No, ako ih uzgajamo na tlu s pH vrijednosti iznad 7, javljaju se kloroze zbog nedostatka željeza. Hortenzije je potrebno prihraniti u proljeće s početkom vegetacije te redovito zalijevati. Područje oko korijena valja zaštititi malčem kako biste spriječili isparavanje vode.
Hortenzija se treba i obrezivati nakon cvatnje i to ocvale cvjetove i suvišne grane koje nam smetaju. No pri rezidbi obratite pozornost da ne režete stari dio biljke nego samo mlade izbojke. Mladi izbojci su zelenkaste boje i imaju male pjegice po sebi dok stare grane možete prepoznati tako što su drvenaste.
Ukoliko ipak orežete stare grane, a to isključivo činite kada želite promijeniti oblik ili smanjiti grm, ili ukoliko biljka ozebe pa joj treba podrezati smrznuti dio granja, na tome djelu grane izostati će cvat u proljeće.
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/