U slatkoj vodi, kombinacijom obje biljke, uklonjeno je 77% mikročestica što je znatno iznad rezultata sintetskog polimera poliakrilamida, koji se inače koristi u industriji za pročišćavanje
U doba kada su mikročestice plastike globalni ekološki problem, znanstvenici su otkrili iznenađujuće prirodno rješenje.
Prema istraživanju Sveučilišta Tarleton State u Teksasu, bamija i piskavica, dvije biljke uobičajene u indijskoj kuhinji, pokazale su se izuzetno učinkovitima u uklanjanju mikromikročestica plastike iz vode, čak učinkovitije od dosad korištenih kemijskih spojeva, piše Agroinform.
Znanstvenici su tijekom eksperimenta ostavili narezanu bamiju i samljevene sjemenke piskavice da odstoje u vodi preko noći. Dobiveni biljni ekstrakt potom su dodali vodi kontaminiranoj mikročesticama plastike.
Rezultati su, kažu, zapanjujući. Piskavica je uklonila čak 93% sitnih plastičnih čestica, dok je bamija zadržala njih 67%. Kombinacijom dviju biljaka postignuta je 70% učinkovitost već nakon pola sata djelovanja.
Ispitivanja su otkrila i da se učinkovitost razlikuje ovisno o vrsti vode. U morskoj vodi bamija je bila djelotvornija, dok se u podzemnim vodama bolje pokazala piskavica.
U slatkoj vodi, kombinacijom obje biljke, uklonjeno je 77% mikročestica što je znatno iznad rezultata sintetskog polimera poliakrilamida, koji se inače koristi u industriji za pročišćavanje.
Prema voditelju istraživanja, kemičaru Rajaniju Srinivasanu, učinkovitost biljaka može varirati ovisno o veličini i obliku plastičnih čestica. No ono što je sigurno, kaže on, jest da su bamija i piskavica ne samo učinkovite, već i biorazgradive – pa ne ostavljaju dodatno zagađenje iza sebe.
Ovo otkriće otvara vrata novim, održivim metodama pročišćavanja vode te naglašava kako priroda često nudi rješenja tamo gdje ih najmanje očekujemo.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor