Pretraga tekstova
Usporedno traje rasprava o novoj ZPP i izborna kampanja za EU parlament, no u francuskoj kampanji nema bombastičnih obećanja o imaginarnim fondovima i priča o zemlji blagostanja koja će nastati kad se monsieur XY pošalje među eurozastupnike.
U tijeku je kampanja za izbore za Europski parlament. Kako kod nas, tako i diljem Europske unije, a kako je u Francuskoj, poznatoj po tome da poljoprivrednici (i ne samo oni) ne prežu od jasnog i glasnog, prosvjednog traženja svojih prava?
Ovako kažu u Francuskoj: Zajednička poljoprivredna politika (ZPP) favorizira velike, doslovno isključujući male čak i manje proizvođače i vrijeme je za pravedniju preraspodjelu. Nejednakosti je ustvrdila presuda Revizorskog suda EU s početka ove godine ističući kako ih važeća domaća raspodjela “naglašava“. U praksi, preraspodjela potpora zaista podrazumijeva velike nejednakosti – složili su se s presudom predstavnici najmanjih proizvođača, a metode raspodjele baš i nisu relevantne budući da manje učinkovit sustav ima najviše koristi od ZPP-a.
"Preraspodjela je blesava, glupa, ne baš korisna“ , čuje se sa svih strana na tipično francuski način, bez ograda i rukavica. Ili, reći popu pop, bobu bob! Ovakav stav zastupaju i ne stide ga se iznijeti francuski mali poljoprivrednici u okvirima dvaju značajnih europskih procesa, dogovaranju i preoblikovanju novog srednjoročnog proračuna i izbornoj kampanji za Europski parlament. Francuzi to rade pragmatičnije od Hrvata, žele, traže i nude činjenice, prijedloge, komentiraju, držeći se života, potreba i interesa, a sve u svijetlu očekivano manje novca na raspolaganju.
Ne zanimaju ih fraze ni parole. Oni elaboriraju. Uostalom, u tradiciji je (i) francuskih poljoprivrednika da nezadovoljstvo pokazuju ne samo bukom, nego i bijesom – dogoneći na ulice prijestolnice stada ovaca ili istresajući na prometnice tone krumpira/jagoda/šećerne repe/ gnojiva. Ovisno o prigodi i izvoru nezadovoljstva. Poruke se uvijek veoma ozbiljno shvaćaju i svaki će ambiciozni kandidat za Europski parlament u ovo vrijeme kampanje i te kako osluhnuti što mu poručuje poljoprivredni sektor i tome prilagoditi obećanja. U francuskoj kampanji za Europski parlament nema bombastičnih obećanja o imaginarnim fondovima i priča o zemlji blagostanja koja će nastati kad se monsieur XY pošalje među eurozastupnike – tu se čuju činjenice, sugestije, korisni prijedlozi, zahtjevi. Jer, Francuzi znadu što i kako žele. I veoma su svjesni da će para biti manje nego do sada.
A Francuska je, ne zaboravimo to, najveći korisnik sredstava ZPP-a – 60 milijardi eura na raspolaganju im je u srednjoročju između 2014. i 2020. godine. Prema sadašnjem prijedlogu nove raspodjele iznos bi se snizio za sedam milijardi eura što znači, ostane li sustav nedirnut zahtjevima i nekorigiran političkim trgovinama, i manje i onako sitnih sredstava za vrtlare, cvjećare, vinogradare…
Tko u Francuskoj želi pravedniju raspodjelu? Najglasniji su u zahtjevima najmanji proizvođači i to ekološki uzgajivači. Osim što se osjećaju “isključenim“ iz sadašnjeg sustava, smatraju da bi promjene politike trebale ići u smjeru veće konkretne potpore djelotvornijoj, zdravijoj, ekološkoj proizvodnji. Zahtjevi su im na tragu smjera razvoja buduće zajedničke europske politike. Potpore najmanjima idu usporedo s interesom podrške ruralnom razvoju. Njegovi su nositelji sitni proizvođači, “ponosni na svojih četvero zaposlenih“, ne industrija hrane i žitarica, tvrde iz brojnih proizvođačkih udruga.
"Želimo Europu s naglašenijom ekološkom osjetljivošću jer su baš mali vrtlari oni koji najviše koriste fitosanitarne proizvode a očekuju pomoć kako bi se riješili pesticida na uštrb organskog uzgoja“. Francuski mali poljoprivrednici, osim što ističu prednosti sve popularnijeg – i lukrativnijeg – ekološkog uzgoja voća, povrća, mesa, vina, misle da bi nova Zajednička poljoprivredna politika morala nuditi bolju zaštitnu mrežu od nepredvidivosti klime.
Ali, kao završna misao stoji poruka, zajednički stav u svim raspravama u granicama zemlje, od Sredozemlja do Atlantika – najvećeg poljoprivrednog proizvođača Europske unije, Francuske: “potpore, ma koliko visoke bile, ni u kom slučaju ne smiju zamijeniti tržište jer poljoprivrednici moraju živjeti od svog rada, od svojih proizvoda, a ne od milosrđa“.
Tagovi
Francuska ZPP Izbori EU parlament Zahtjevi
Autorica
Više [+]
Više od četvrt stoljeća dopisnica iz Bruxellesa s preko 25 tisuća članaka za sve glavne hrvatske medije. Dugogodišnja suradnica Glasa Amerike. Dobitnica nagrade EK za novinarstvo Schuman. Pratila procese proširenja EU i pristupnih pregovora. Prati širok spektar praktičnih tema kojima se EU bavi i koje zajednici daju smisao i svrhu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 23 sata
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 1 dan
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 1 dan
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 4 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 6 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.