Najveći problemi s kojima se poljoprivrednici danas susreću u postupku prijave na EU natječaje vezani su uz veliko administrativno opterećenje i mnoštvo papirologije, smatra Ana-Marija Špicnagel Ćurko, direktorica i voditeljica projekata u konzultantskoj tvrtki
Poljoprivrednici danas imaju brojne mogućnosti sudjelovanja u različitim europskim projektima kao i povlačenja sredstava iz EU fondova. Stoga je važno biti dobro upoznat s fazama pripreme i provedbe projekta kao i s procesom pripreme projektne i natječajne dokumentacije.
Jedan od najznačajnijih programa za potpore u poljoprivrednom sektoru su mjere Programa ruralnog razvoja koje nude mogućnosti ulaganja u različite aktivnosti, primjerice u modernizaciju proizvodnje te povećanje produktivnosti rada.
"Najveći problemi s kojima se poljoprivrednici danas susreću u postupku prijave na EU natječaje vezani su uz veliko administrativno opterećenje i mnoštvo papirologije“, smatra Ana-Marija Špicnagel Ćurko, direktorica i voditeljica projekata u konzultantskoj tvrtki IPS Konzalting.
Natječajna dokumentacija, otkriva, često je opsežna - sadrži veliku količinu informacija koje nisu nužno relevantne za poljoprivrednike te stručne i pravne izraze koji im nisu uvijek u potpunosti jasni. Kada naiđu na takvu prepreku, potrebna im je savjetodavna pomoć i podrška.
"Rekla bih da su poljoprivrednici danas izgubljeni u 'šumi' podataka. U samom početku osjećaju se obeshrabreno i stoga se mnogi ne prijavljuju na natječaje“, govori. Dodaje da otegotnu okolnost ponekad predstavlja i nedostatak komunikacije te nedovoljna povezanost s nadležnim tijelima zaduženima za provedbu postupka prijave.
Mnogi poljoprivrednici, nastavlja, imaju OPG te žele unaprijediti, modernizirati ili proširiti svoje poslovanje, ali ne znaju na koji način niti odakle krenuti s procesom izrade i prijave projekta na EU natječaje.
Također, nerijetko nisu upoznati s dostupnim mogućnostima i mehanizmima financiranja s obzirom na prihvatljivost troškova i aktivnosti koje se planiraju provesti u sklopu projekta. Stoga se često obraćaju konzultantima za pomoć u uspostavljanju i održavanju kvalitetne i ažurne komunikacije s nadležnim tijelima zaduženim za postupak prijave.
"Što se tiče percepcije konzultanata, smatram da je poljoprivrednicima najvažnije da se mogu osloniti i imati maksimalno povjerenje u stručni i profesionalni pristup te u konačnici u kvalitetnu i uspješnu realizaciju projekta“, kazuje.
Oni svojim znanjem i iskustvom mogu doprinijeti boljem razumijevanju procesa kao i kvalitetnoj pripremi projektne prijave, uzimajući pritom u obzir i prihvatljivost troškova i prihvatljivost prijavitelja. Sve navedeno u pravilu pridonosi bržoj provedbi projekata.
"Provedba je izuzetno bitan segment, rekla bih čak važniji od prijave. Naime, u projektnoj prijavi zacrtavamo ciljeve koje moramo ostvariti, dok u provedbi moramo te ciljeve doseći, bez obzira ili usprkos promjeni tržišnih uvjeta, ljudskih resursa, financijskih kapaciteta prijavitelja“, otkriva naša sugovornica.
Sukladno kvaliteti i opsegu, kao i visini investicije te stopi povrata, kreira se i cijena usluge i ona može varirati od nekoliko tisuća do nekoliko desetaka tisuća kuna. Naime, nije ista situacija ako poljoprivrednik ulaže u kupnju jednog stroja ili planira izgradnju/renovaciju proizvodnog pogona.
Kompleksnost ulaganja direktno utječe i na trajanje projekta (koje može biti i do 3 godine) te samim time i na angažman konzultanta. "Iz iskustva mogu reći da je na kraju klijentima puno bitnije imati osobu od povjerenja koju mogu pitati o svim nedoumicama nego samo iznos usluge“, govori Špicnagel Ćurko.
S obzirom na to da njena konzultantska tvrtka svakodnevno surađuje s poljoprivrednicima te su upoznati s najčešćim problemima i izazovima na koje nailaze, odlučili su razviti e-OPG digitalnu platformu za poljoprivrednike.
Ona na jednom mjestu objedinjuje sve bitne informacije – pregled otvorenih natječaja i kreditnih linija, rokove natječaja, opis koraka za pripremu uspješnih projekata, novosti o zakonodavstvu, članke i brošure o važnim poljoprivrednim temama i drugo.
Glavni je cilj digitalne platforme olakšati inovacije, umrežavanje i obrazovanje u poljoprivrednom sektoru te omogućiti razmjenu relevantnih informacija i znanja prema poljoprivrednicima, ali i među poljoprivrednim savjetnicima, pojašnjava.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 2 godine
sasa , ako je izmišljeno neko nepotrebno radno mjesto , onda moraju izmisliti da nešto i rade ! Tako je to u Balkanskom Apsurdistanu u kojem je neradnik Plenković predsjednik nesposobne Vlade , a čije nesposobne ministre on predložio , tako je to u APSURDISTANU u kojem ne biramo zastupnike , pa tako imamo bogomoljku za osobne boljitke već treći puta u saboru ,a ona je instalirana od hdz da bude i predsjednica Odbora za poljoprivredu , tako je to u APSURDISTANU u kojem imamo Vladinu HPK sa nesposobnim i podobnim Jakopvićem i njegovom skupštinom izabranom od 4 i nešto tisuće , a ima nas preko 110 TISUĆA OPG !
SASA FRANIC
prije 2 godine
pa normalno, tupi birokratski stetocinje prave te natjecaje. sada zamislite ovo, oni svejedno provjeravaju sami sve te dokumente i imaju pristup svim tim dokumentima, npr. u poreznoj da nema duga, uvid u poslovanje proslih godina, podatke iz APPRRRa vide sami, itd itd. sve sami mogu vidjeti i navodno i tako sve sami provjeravaju. pa za koji razlog onda te stetocinje traze od savakog tko se prijavljije da hoda po ustanovama i prikuplja sve te dokumente?/?? je li ima netko da objasni??