Natječajem za provedbu intervencije 73.03. Korištenje obnovljivih izvora energije iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. bilo je na raspolaganju 10 milijuna eura.
Korištenje obnovljivih izvora energije jedan je i od ključnih ciljeva Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike 2023-2027. Kroz intervenciju 73.03. cilj je povećati neovisnost poljoprivrednih gospodarstava o energentima.
Visina potpore je inače od 15.000 do 300.000 EUR, a za ulaganja u geotermalne izvore do 1.500.000 EUR.
Provjerili smo stoga s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju koliko je projekata iz prvog natječaja za navedenu intervenciju, objavljenog 2023., još u obradi. Na raspolaganju je tada bilo 10 milijuna EUR za ulaganja u obnovljive izvore energije.
Zaprimili su, kažu, 38 zahtjeva s traženim iznosom potpore od 1.510.084,27 EUR. Od toga su odbili 20 zahtjeva ukupne vrijednosti 795.434,82 EUR, dok se za ostale, njih 18 očekuje ugovaranje s dodijeljenim iznosom potpore od 706.601,46 EUR. Trenutačno je potpisan jedan ugovor vrijednosti 91.330,20 EUR, odgovorili su nam iz Agencije.
Inače, uvjeti prihvatljivosti projekta su da se ulaganje odnosi na korištenje energije iz OIE: biomasa, energija sunca, bioplin, geotermalna energija u svrhu proizvodnje i/ili prerade poljoprivrednih proizvoda.
Potom, ulaganja u postrojenja za proizvodnju energije iz energije sunca za potrebe vlastitih proizvodnih pogona korisnika, prihvatljiva su na postojećim objektima korisnika ili na novom postolju, gdje su za predmetno postavljanje isključene površine vrednovane kao P1 i P2 poljoprivredno zemljište.
Za proizvodnju električne i/ili toplinske energije iz biomase prihvatljivo je korištenje silažnog kukuruza, žitarica, usjeva bogatih škrobom i šećerom dobivenih iz poljoprivredne proizvodnje najviše do 20% od ukupno potrebne količine za biomasom na poljoprivrednom gospodarstvu na godišnjoj razini. Ograničenje se ne odnosi na korištenje žetvenih ostataka i nusproizvoda.
Proizvedena energija koristi se isključivo za podmirenje vlastitih potreba gospodarstva za električnom i/ili toplinskom energijom u svrhu proizvodnje poljoprivrednih proizvoda.
"Obnovljivi izvori energije su temelj energetske sigurnosti i neovisnosti. Zelena tranzicija omogućuje Hrvatskoj da koristi domaće resurse i smanji ovisnost o uvozu", istaknuli su nedavno i iz udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatska.
Naša zemlja, istaknuli su, ima sve preduvjete za snažan razvoj obnovljivih izvora energije – iznimne prirodne resurse, dostupne tehnologije i spremne investicije.
Proizvodnju ovog sadržaja sufinancirala je Europska unija. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Tagovi
Autorica
Partner
Vurnikova ulica 2,
1000 Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 1 473 53 81,
e-mail: info@czd-kmeckiglas.si
web: https://kmeckiglas.com/