U komentarima javnog savjetovanja stoji da niti jedna trgovina, poljoprivredna ljekarna koja izdaje maloprodajni račun ne izdaje otpremnice niti je to u mogućnosti kao ni maloprodajni račun koji glasi na nečije ime.
Ministarstvo poljoprivrede osiguralo je 200 milijuna kuna potpore za pomoć poljoprivrednicima pri nabavi mineralnog gnojiva čiji je Nacrt Pravilnika o provedbi trenutno u javnom savjetovanju.
Međutim, mnogi poljoprivrednici su razočarani kako iznosom tako i činjenicom da za ostvarivanje prava na potporu moraju priložiti račune. Sporno je i što se zahtjevi predaju do 15. svibnja kad je već završena sjetva.
Kako do potpore male vrijednosti za nabavu mineralnog gnojiva?
Kako stoji u nacrtu, moraju dostaviti dokaz o kupnji mineralnog gnojiva koji je izdan u razdoblju od 1. listopada prošle godine do dana podnošenja Zahtjeva. Riječ je o R1 ili R2 računu ili onom maloprodajnom s otpremnicom na ime korisnika potpore.
U komentarima javnog savjetovanja stoji da niti jedna trgovina, poljoprivredna ljekarna koja izdaje maloprodajni račun ne izdaje otpremnice niti je to u mogućnosti kao ni maloprodajni račun koji glasi na nečije ime. "Dakle, na ime se izdaje samo R1 i R2, a maloprodajni račun ne može ići na ničije ime te shodno tome predlažem da izbacite "s otpremnicom" i "na ime korisnika potpore"", navodi jedan od poljoprivrednika.
Još je jedan od komentara da je jasno da uz maloprodajni račun ne ide otpremnica. No, što je s poljoprivrednicima koji nisu sačuvali račune?
"Za potporu se uzima u obzir prijavljene površine u 2021. godini, a traži se dokaz kupnje gnojiva za proizvodnu 2022.? Znači ako sam u 2021. prijavio 10 ha, a sad planiram posijati 20 ha i shodno tome kupim dvostruko veću količinu mineralnog gnojiva, meni će se priznati samo 10 ha površine?! Nema smisla", stoji u reakciji na stranicama e-savjetovanja.
Spominje se i to da je iznos potpore mizeran i ne pokriva niti 50 posto povećanja cijene gnojiva. "A gdje je još povećanje troškova goriva? Smatram da bi iznos trebalo povećati te da se za nju uzme u obzir podnesen jedinstveni zahtjev za 2022. godinu jer je jedino tako pravilno raspoređivanje novca", stoji u komentaru.
Nadalje, ima onih koji misle da bi on trebao biti duplo veći "Za prvih 10 ha 900 kuna te 500 kuna za preostalih 10 ha".
Međutim, u tom se komentaru spominje da je dobrodošla i ovako mizerna potpora u ovim teškim vremenima s nenormalno skupim gnojivima, ali ako je ikako moguće moli se Ministarstvo da poveća omotnicu jer će tako poljoprivrednici biti zahvalni, a veća prihrana rezultirati većim prinosima što je dobro za Državu, a to je i cilj da budemo samodostatni.
Između ostalog, u e-savjetovanju žale se i ekološki proizvođači i pitaju se gdje su oni u ovoj priči? Smatraju da bi Pravilnik trebalo nadopuniti i uključiti u potporu ekološka gnojiva.
Također, za trajne nasada se koriste kompleksna gnojiva u većim količinama, a ujedno su i puno skuplja. "Po prijašnjim cijenama na hektar je bilo potrebno oko 3.000 kuna godišnje za gnojiva tako da bi potpora trebala biti između 1.800 i 2.200 kn", stoji u jednom od komentara.
Pljušte reakcije i na ograničenu površinu za koju se nudi pomoć. "Predlažem da se poveća broj hektara za koji se dodjeljuje potpora, ovako se opet pomažu mala gospodarstva, a srednja veličine od 50 do 100 ha ne toliko", jedna je od reakcija u e-savjetovanju u kojoj stoji i to da kada se taj iznos podijeli po broju ha, primjerice njih 50 ispadne pomoć od samo oko 140 kn/ha.
Izuzeto se osjećaju i proizvođači krmnog i bilja te stočari. "Osim s poskupljenjem cijena gnojiva u Istri smo suočeni i s velikom sušom koja će utjecati na prinose djeteline i trave. Poljoprivrednici koji imaju stoku će morati gnojiti (prihrana preko lista) kako bi dobili koliko toliko hrane za hranidbu stoke", jedan u nizu komentara.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 3 godine
U pravu si SASA piše do PODNOŠENJA zahtjeva , znači moram kupiti još pa neka stoji , jasno ako bude gnojiva !
Đuro Japaric
prije 3 godine
Sasa , traže račune iz 2021 ! Danas sam uzeo račun na ime i OPG , ali to ne vrijedi za ovo što predlaže ministarstvo za uništavanje Hrvatske poljoprivrede !
SASA FRANIC
prije 3 godine
pa cuvajte racun od proljetne sjetve i onda njega predajte
Đuro Japaric
prije 3 godine
Za 200 milijuna REŽIM može otkupiti privatnu zemlju u izumrlim selima i bar u 50 sela vratiti život , mislim zemlja , gospodarski objekat , 200 do 300 koza ili ovaca , pa i kuća u prosjeku 4 milijuna kuna puta 50 = 200 MILIJUNA ! A na problem računa upozorio sam u prvom tekstu kojega je napisala gospođa Martina ! Dio rečenice ispod naslova NIJE istinit ! MOŽEMO dobiti račun na ime - dobivam to za PČELE jer znamo da je to UVJET za djelomičnu POMOĆ ! Ali , već sam to bio napisao , račune mi koji nismo u sustavu PDV mogli smo uzimati , ali ih nismo morali čuvati !
Vitek
prije 3 godine
Beskorisna bacanje novaca,umjesto da se tih 200 milona kuna usmjeri na povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava ono se koristi kao socijalna kategorija. Koje poljoprivredno gospodarstvo koje se profesionalno bavi poljoprivredom ima 20 hektara, pri tome mislim da ima minimalno jednog stalno zaposlenog na poljoprivrednom gospodarstvu. Još jedna od promašenih mjera koja nece nikome pomoci a potrošiti ce se ozbiljni novci.