Najatraktivniji je svakako natječaj za mlade poljoprivrednike, kažu Ana Radanović i Gordon El-Ayedi, konzultanti iza kojih je bogato desetogodišnje iskustvo u radu na brojnim projektima, a sada su udružili snage u Insight Consultingu.
Od približno 160.000 poljoprivrednih gospodarstava upisanih u Upisnik, prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, tek oko 4.000 je stalnih korisnika potpora iz EU fondova odnosno proteklih natječaja Programa ruralnog razvoja i aktualnih iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike.
"I ta se brojka može i treba promijeniti", ističu Ana Radanović i Gordon El-Ayedi, iza kojih je bogato desetogodišnje iskustvo u radu na brojnim projektima iz širokog spektra europskih strukturnih i investicijskih fondova za privatni i javni sektor.
Prošle su godine, ova doktorica znanosti s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti, specijalizirana za poljoprivredu, ruralni razvoj i strateško planiranje te sveučilišni prvostupnik ekonomije s iskustvom u izradi poslovnih planova, investicijskih studija i analizama isplativosti projekata, učinili i dodatni iskorak. U svom su rodnom Osijeku osnovali konzultantsku tvrtku Insight Consulting koja se specijalizirala za prijavu i provedbu projekata iz EU fondova, savjetovanje u poljoprivredi, ruralnom razvoju te financijskom menadžmentu.
Gordon je i certificirani stručnjak za javnu nabavu, što osigurava da projekti budu usklađeni s pravilima nabave i optimalno provedeni, a Ana, dakle, iskusni i ovlašteni agronom čije odobrenje svaka prijava zahtijeva.
"Same gore navedene brojke jasno pokazuju koliko je važno napraviti prvi korak i odvažiti se na prijavu na natječaj", ističu. Jer, kažu, iskustvo im govori da oni koji jednom uspješno realiziraju projekt nastavljaju s novim investicijama i daljnjim razvojem svog poslovanja. Time korištenje potpora postaje ključan alat za unaprjeđenje i dugoročnu održivost poljoprivrednih gospodarstava, unatoč opsežnosti i dugotrajnosti postupka.
Jer ne kriju, poljoprivrednici se kod prijave najčešće susreću s tri glavna problema: složenom administracijom, nedostatkom pravovremenih informacija i financijskim izazovima. No, zato su tu oni kako bi im pomogli.
"Zajednički kombiniramo agronomsku i ekonomsku perspektivu, što nam omogućuje da cjelovito sagledamo projektne zahtjeve i osmislimo održive i isplative investicije", naglašava Gordon.
U dosadašnjem radu, aplicirali su za brojne korisnike i prošli na mjerama Programa ruralnog razvoja, a isto čine i danas kada su mjere postale intervencije odnosno krenuli natječaji iz Strateškog plana ZPP-a.
Kako ističu, trenutno su objavljeni neki od ključnih: za mlade poljoprivrednike (Intervencija 75.01), za preradu poljoprivrednih proizvoda (Intervencija 73.11), za sustave javnog navodnjavanja (Intervencija 74.01) te u sektoru vina za ulaganja u vinarije (Intervencija 58.1.b.01 – INVWINE), za rekonstrukciju i konverziju vinograda (Intervencija 58.1.a.01 - RESTRVINEY, kao i Intervencije “58.1.k.01. – PROMOWINE – Promidžba“ i 58.1.h.01. INFOR – Informiranje.
"Novaca ima i moguće ih je povući", naglašavaju navodeći da je pravovremena priprema ključna za uspjeh prijave. Ana i Gordon, naime, pomoći će u odabiru pravog natječaja, razradi projektnih ideja, izradi potrebne dokumentacije i vođenju projekta - od prijave do realizacije.
Najatraktivniji je svakako natječaj za mlade poljoprivrednike. Međutim, jedan od problema koji su primijetili u praksi je neprihvatljivost prijavitelja zbog ranijih prijava na druge intervencije, konkretno 73.10. U pravilima se, naime, navodi da onaj koji je podnio zahtjev za potporu u sklopu intervencije 73.10. nije prihvatljiv korisnik.
"To je izazvalo probleme mnogim mladim poljoprivrednicima koji su, očekujući dugo najavljeni natječaj, u međuvremenu pokušali iskoristiti bilo kakvu priliku za prijavu na neki drugi", opisuju.
Intervencija 73.10. bila je izuzetno konkurentna, s velikim brojem prijava i malim brojem odobrenih projekata, što znači da su mnogi ostali bez potpore. Nažalost, sada su zbog tog pokušaja prijave isključeni i iz natječaja za mlade. Izgubili, dakle, priliku na oba.
"Ova situacija pokazuje koliko je važno informiranje i razumijevanje svih uvjeta prije podnošenja prijave. Stoga savjetujemo mladima da se, prije donošenja odluke o prijavi, konzultiraju s ekspertima i dobro analiziraju dugoročne posljedice prijava na različite natječaje", savjetuju.
U svakom slučaju, kažu, očekuju veliku konkurenciju kod natječaja za mlade pa preporučuju kvalitetno planiranje kako bi osigurali uspješnu realizaciju svojih projekata. Kod njih se stoga možete prijaviti za inicijalni sastanak, na kojem se upoznaju s klijentom, njegovom poljoprivrednom proizvodnjom i kapacitetima. Nakon toga analiziraju njegove potrebe te identificiraju mogućnosti financiranja kroz dostupne EU fondove i natječaje.
Ponekad, kaže nam Ana, poljoprivrednik dođe s konkretnom zamisli pa sjednu i izbistre kako i što realizirati. Isto tako dođu i oni koji još nisu sigurni što bi pa zajedno osmisle ono za njih najbolje.
"Za razliku od klasičnog pristupa u kojem se klijent priprema za jedan konkretan natječaj, mi razvijamo širu strategiju financiranja, koja omogućuje prijavitelju da se nastavi prijavljivati na buduće i maksimalno iskoristi dostupne mogućnosti", pojašnjava nam.
Jer, cilj im nije samo osigurati sredstva za pojedinačno ulaganje, već i omogućiti dugoročan razvoj poslovanja, koristeći sve relevantne izvore financiranja kako bi klijent postigao najvišu razinu poslovanja i konkurentnosti.
Ključno je pravovremeno planiranje, stručna podrška i sustavno praćenje natječaja kako bi se izbjegle birokratske prepreke i osigurao uspješan tijek projekta
Osim toga, procesi evaluacije znali su biti dugotrajni, što je stvaralo probleme u provedbi. Kašnjenje u odobravanju sredstava značilo je i poskupljenje predmeta nabave, ali i kraće rokove za realizaciju projekata, što je dodatno otežavalo uspješnu provedbu investicija.
Dosadašnje iskustvo pokazalo je da broj prijava na svaki natječaj značajno premašuje dostupna sredstva. Jedno od mogućih rješenja za administrativno rasterećenje vide u transparentnijem planiranju distribucije fondova.
Smatraju stoga da bi višegodišnji plan objave natječaja, koji jasno definira u kojem dijelu programskog razdoblja se planira financirati pojedini sektor, omogućio korisnicima da pravovremeno pripreme projektnu dokumentaciju i ciljano se prijavljuju na natječaje relevantne za njihovu djelatnost.
"Iako EU fondovi nude značajne prilike za razvoj poljoprivrede, prijava na natječaje i njihova provedba i dalje su administrativno i financijski zahtjevni procesi. Ključno je, ponavljamo, pravovremeno planiranje, stručna podrška i sustavno praćenje natječaja kako bi se izbjegle birokratske prepreke i osigurao uspješan tijek projekta", pojašnjavaju.
Važno je također znati da vrijeme potrebno za pripremu ovisi o složenosti i specifičnostima natječaja. Jednostavniji, poput ulaganja u mehanizaciju ili opremu, mogu se pripremiti u nekoliko tjedana, ako uvjeti ne zahtijevaju dodatne elaborate i analize. Složeniji koji uključuju izgradnju, tehnološke analize, pribavljanje dozvola i izradu studija izvodljivosti, mogu trajati i nekoliko mjeseci.
"Naša uloga ne završava prijavom projekta. Aktivno sudjelujemo u komunikaciji s projektantima, dobavljačima, financijskim institucijama, izvođačima radova i drugim relevantnim dionicima. Time osiguravamo da bude izvediv, financijski održiv i usklađen s natječajnim uvjetima", ističu konzultanti.
U Insight Consultingu ne nude samo savjetovanje, već, naglašavaju, partnerstvo u razvoju poslovanja. "Naš uspjeh mjeri se uspjehom naših klijenata, a kroz dugogodišnje iskustvo dokazali smo da kvalitetna priprema i strateški pristup donose najbolje rezultate", zaključuju mladi i, dokazali su to kroz brojne projekte, u prolasku na natječajima uspješni konzultanti.
Za više informacija obratite im se na neki od niže navedenih kontakata.
Tagovi
Autorica
Partner
Vinkovačka cesta 68,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 99 399 2228,
e-mail: info@insight-consulting.hr
web: https://insight-consulting.hr/