Pretraga tekstova
Potporu će primiti više od 100.000 poljoprivrednih gospodarstava koji su podnijeli Jedinstveni zahtjev za potporu u 2019. godini i prošli kontrole.
Isplata 1,3 milijarde kuna predujma poljoprivrednicima počinje 15. studenog - osigurano je 200 milijuna kuna više nego lani, priopćilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Potporu će primiti više od 100.000 poljoprivrednih gospodarstava koji su podnijeli Jedinstveni zahtjev za potporu u 2019. godini i koji su prošli kontrole Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Za isplatu predujma poljoprivrednicima je osiguran iznos od 1,3 milijarde kuna, što je 200 milijuna kuna više nego prošle godine. Sredstva se isplaćuju za potporu po površini, odnosno za osnovno, zeleno i preraspodijeljeno plaćanje.
"Svake godine povećavamo sredstva koja izravno isplaćujemo našim poljoprivrednicima kako bi se na vrijeme pripremili za novu proizvodnu godinu. Ono što je važno je da poljoprivrednici pravovremeno dobiju tu prvu isplatu, a upravo smo to omogućili u posljednje tri godine isplatom avansa u studenom. U stalnoj komunikaciji s poljoprivrednicima i njihovim predstavnicima, nastavljamo predano raditi na udovoljavanju njihovih zahtjeva i potreba, iznalaženjem novih modela potpore i podrške te izradi Strateške vizije za razvoj poljoprivrede i ruralnog prostora“, istaknula je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
U 2018. isplaćeno 5,6 milijardi kuna potpora poljoprivrednicima
Kako podsjećaju, za osnovno plaćanje po površini prihvatljive su samo obrađene poljoprivredne površine, trajni travnjaci i trajni nasadi na kojima se obavlja poljoprivredna aktivnost i koje su upisane u evidenciju korištenja poljoprivrednog zemljišta – ARKOD. Preraspodijeljeno plaćanje dodjeljuje se za prvih 20 hektara koja poljoprivredna gospodarstva obrađuju, svim korisnicima koji zadovoljavaju uvjete za osnovno plaćanje. Plaćanje za provođenje praksi korisnih za klimu i okoliš – zeleno plaćanje – isplaćuje se kao postotak ukupne vrijednosti osnovnog plaćanja.
Poljoprivrednici koji se bave klasičnom proizvodnjom trebaju provoditi zelene prakse da bi ostvarili pravo na zeleno plaćanje, dok površine pod ekološkom proizvodnjom automatski ostvaruju uvjete za zelena plaćanja. Zelene prakse uključuju raznolikost usjeva, ekološki značajne površine i očuvanje trajnih travnjaka, zaključuje se u priopćenju. .
Izvori
Tagovi
Potpore Izravna plaćanja Predujam Marija Vučković Isplata
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!
Đuro Japaric
prije 5 godina
70 TISUĆA BRAVACA ILI SVINJSKIH POLOVICA , ZA DAN 29. 11. BROZOVE REPUBLIKE možda će moći kupiti vlasnici 70 tisuća opg . Vjerujem da će među njima biti i stari sa seljačkom penzijom od 700 do 1000 kn ! Dobri su ti poticaji , za sirotinju , a prvenstveno za nove feudalce koji su > kupili > poljoprivredne kombinate ili dobili velike površine podržavljene zemlje !