Pretraga tekstova
U HPK izmjenu traže budući da se na žiro račun poslovnog subjekta ostvaruje cjelokupni priljev svih sredstava, koje često i nemaju veze s maloprodajom i/ili veleprodajom
Na temelju brojnih pritužbi poljoprivrednih proizvođača iz cijele Hrvatske i zaključaka s 30. sjednice Upravnog odbora, Hrvatska poljoprivredna komora zatražila je od Ministarstva poljoprivrede hitnu izmjenu Uvjeta prihvatljivosti (članak 2, stavak 1.1, točka c.) iz sadašnjeg Natječaja za provedbu mjere 21 "Izvanredna privremena potpora poljoprivrednicima i MSP-ovima koji su posebno pogođeni krizom uzrokovanom bolešću Covid-19", koji je nejasan, stoji u priopćenju ove komore.
Objavljen je Vodič za korisnike potpora iz Mjere 21 - za poljoprivrednike
Pojašnjavaju kako izmjenu traže budući da se na žiro račun poslovnog subjekta ostvaruje cjelokupni priljev svih sredstava, koje često i nemaju veze s maloprodajom i/ili veleprodajom, a to su sredstva iz različitih potpora, prodaja osnovnih sredstava, kredita, pozajmica, kompenzacija i slično te takva vrsta priljeva po žiro računu uopće ne odražava realno stanje poslovnog subjekta, odnosno ne može pokazati pad ili rast poslovanja.
"Stoga zahtijevamo hitnu izmjenu Uvjeta prihvatljivosti za oba natječaja kako bi pomoć predviđena ovom mjerom došla do stvarnih/realnih proizvođača pogođenih krizom od Covida-19", ističu u HPK.
Hitne izmjene trebale bi biti prema prijedlogu i to kako slijedi:
c) Korisnici u razdoblju od 1. siječnja do 30. rujna 2020. godine (uključujući 30. rujna) imaju evidentirano smanjenje ostvarenog prometa (maloprodaja i veleprodaja) od minimalno 15%, odnosno od najmanje 37.197,50 kuna , u odnosu na isto razdoblje u 2019. godini. –"MSP-vi".
c) Korisnici u razdoblju od 1. siječnja do 30. rujna 2020. godine (uključujući 30. rujna ) imaju evidentirano smanjenje ostvarenog prometa (maloprodaja i veleprodaja) od minimalno 15%, odnosno od najmanje 18.598,75 kuna , u odnosu na isto razdoblje u 2019. godini - "Poljoprivrednici".
Stav je HPK da je ove izmjene nužno hitno napraviti kako se ne bi doveli u situaciju da predložene potpore po sadašnjem prijedlogu ne stignu do proizvođača koji su zaista u poslovnim problemima uzrokovanima pandemijom Covida-19, budući da je sadašnji prijedlog nejasan i nije specificirao na koji dio prihoda se odnosi.
"To može dovesti do situacija da ciljane potpore u konačnici ne dođu do proizvođača koji su uistinu imali ogroman pad prometa zbog koronakrize, te se prošire na veliki broj korisnika što ne odražava realno stanje poslovanje", zaključak je HPK.
Tagovi
Mjera 21 HPK Izmjene Potpora Covid-19 Koronakriza
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Moj ispušni ventil 💚🌸🪻 najdraže godišnje doba 🥰
Stjepan Žunac
prije 4 godine
Marta Radić upravo tako. Osobno sam imao manji priliv od cca 40% od 1.1 do 30.6, te sam ulazio u pravo za pomoć, ALI produženjem do 30.9 tu sam pao jer sam imao priliv sredstava te izgubio to pravo.
Marta Radić
prije 4 godine
Kriteriji za dodjelu sretstava putem prometa po poslovnim knjigama ili putem porezne je promašaj. Poljoprivreda se bitno razlikuje od drugih djelatnosti. Kriterij je trebao biti jednostavan , svi koji imaju promet do milion kuna u 2019 g , obuhvačeni su pomoći. Tako da ciljana skupina budu mali i srednji OPG . Sretstva linearno podjeliti na sve prijave , dodatni kriteri , upisnik , obaveznik poreza na dohodak....Ovako dobiti će oni kojima par kuna ne znači ništa , a mali kojima život znači ništa.