Pretraga tekstova
Za potrebe izravnih plaćanja samo iz EU izvora, ove će godine biti na raspolaganju 348,3 milijuna eura ili oko 2,6 milijardi kuna, navode iz Ministarstva.
Europska komisija odobrila je Hrvatskoj prenamjenu dodatnih 120 milijuna kuna za poljoprivredu, priopćilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Kako pojašnjavaju, da bi se osigurala likvidnost u sektoru poljoprivrede i pokrili gubitci u poslovanju poljoprivrednika u uvjetima izvanrednog stanja izazvanog širenjem epidemije COVID-19 u ovoj godini, Europska komisija je na zahtjev Republike Hrvatske 5. svibnja 2020. godine donijela odluku kojom je omogućena dodatna prenamjena sredstava osiguranih u Europskom poljoprivrednom fondu za ruralni razvoj (EPFRR) u vrijednosti 120 milijuna kuna, za potrebe nadoknade gubitka dohotka poljoprivrednika kroz mjeru izravnih plaćanja.
Time je Hrvatska za 2020. godinu osigurala poljoprivrednicima dodatnih 16,2 milijuna eura iz EPFRR za izravna plaćanja, što je ukupno 42,2 milijuna eura ili oko 315 milijuna kuna koje se za potrebe izravnih plaćanja prebacuju iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj. Za potrebe izravnih plaćanja samo iz EU izvora, ove će godine biti na raspolaganju 348,3 milijuna eura ili oko 2,6 milijardi kuna. Preostali dio plaćanja koji RH može nadopuniti za 2020. godinu osigurat će se u državnom proračunu za 2021. godinu.
"Odmah po nastupanju izvanrednih okolnosti formulirali smo i uputili svoje zahtjeve prema Europskoj komisiji, s ciljem zadržavanja i poticanja poljoprivredne proizvodnje i sprječavanja poremećaja u opskrbi hrane. Zahvaljujući intenzivnoj i konstruktivnoj suradnji s državama članicama i europskim institucijama odobrena je višestruka pomoć našim poljoprivrednicima i ribarima“, ističe ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
Nadalje, dodaju, s obzirom da je, također na zahtjev Republike Hrvatske, Europska komisija povećala postotak za avansnu isplatu izravnih plaćanja za 2020. godinu do 70%, veliki dio osiguranih EU sredstava za izravna plaćanja bit će isplaćen poljoprivrednicima već u studenom ove godine.
"Odobrena je i isplata avansa do 85% za potporu mjera u okviru ruralnog razvoja povezanih s površinom i životinjama, a predujmovi će se moći isplaćivati nakon provedenih administrativnih kontrola te prije obavljenih kontrola na terenu, a koje su ovim uredbama dodatno ublažene uslijed otežane provedbe zbog uvedenih ograničenja u kretanju", stoji u priopćenju.
Paket EU mjera pomoći u sektoru ribarstva i akvakulture stupio na snagu
Iz Ministarstva podsječaju i da je Europska komisija već ranije usvojila paket mjera za pomoć ribarstvu i akvakulturi, koji uključuje potporu za privremeni prestanak ribolovnih aktivnosti te kompenzaciju uzgajivačima slatkovodne i morske ribe te školjaka za privremenu suspenziju ili smanjenje proizvodnje. Odobrila je i program državne potpore u ribarstvu i akvakulturi za pomoć gospodarstvu u aktualnoj pandemiji COVID–19, koji podrazumijeva dodjelu bespovratnih sredstava u vrijednosti 30 milijuna kuna poduzetnicima u sektoru ribarstva i akvakulture, uključujući podsektore gospodarskog ribolova na moru, uzgoj slatkovodne i morske ribe i školjkaša, prerade proizvoda ribarstva i akvakulture te ribarske zadruge.
Izvori
Tagovi
Izravna plaćanja Likvidnost Pomoć poljoprivredi Europska komisija Ministarstvo poljoprivrede Marija Vučković
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Marta Radić
prije 4 godine
Hm , novci pršte na sve strane , ali nisam osjetila da su seljaci nešto više dobili.