Zašto se preporučuje upotreba organskih gnojiva i kako ona u konačnici omogućuju uštedu za poljoprivrednike, objasnili su nam stručnjaci iz Pro-eca
Na globalnoj razini struktura i kakvoća tla se mijenja uslijed prekomjerne upotrebe pesticida, utjecaja klime i primjenom nekvalitetnih agrotehničkih metoda. Na sve te promjene kojima je izloženo reagira erozijom, zaslanjivanjem, gubitkom humusa, zagađenjem, pojasnili su stručnjaci iz tvrtke Pro-eco.
Napominju kako je zaslanjivanje tla negativna pojava, odnosno karakteristika jer dovodi do poremećaja u ishrani bilja do čega dolazi zbog prekomjernog korištenja dušičnih gnojiva i povećanog sadržaja dušika. Osim toga, uzrok zakiseljavanja tla je i ispiranje lužina, najčešće kalcijevih.
"Erozija tla je odnošenje materijala poput čestica tla, kamenja po njegovoj površini djelovanjem gravitacije i niza klimatskih čimbenika kao što su vjetar, površinska voda, led kod topljenja, kao i primjena loših i neadekvatnih poljoprivrednih djelatnosti", naglašavaju, dodajući da se pod zagađenjem smatra prisutnost onečišćujućih tvari u tlu iznad određene razine što za posljedicu ima negativan utjecaj na prehrambeni lanac, a samim time i na zdravlje ljudi, ekosustav i ostale prirodne resurse.
Ističu kako dugogodišnja upotreba pesticida smanjuje bioraznolikost i kvalitetu tla, sprječava fiksiranje dušika koji je biljkama potreban za rast i razvoj. Također, intenzivna poljoprivredna proizvodnja iscrpljuje hranjive tvari iz tla, brže nego što ih priroda obnavlja, stoga preporučuju upotrebu organske gnojidbe.
Time se, tvrde, poboljšava struktura tla, stimulira rad mikroorganizama, povećava količina humusa, ali samo kada je ona pravilna i pravovremena.
"Što je najvažnije, razgradnjom organskih gnojiva ne stvaraju se rezidue", napomenuli su te savjetovali upotrebu Pro-eco gnojiva koja su proizvedena inovativnim procesom, potpuno prirodno i s malim utjecajem na okoliš.
Oni uključuju proces pod određenom temperaturom i tlakom, enzimsku hidrolizu i superkritičnu CO2 ekstrakciju. Što to znači? Time se, naime, dobivaju potpuno prirodne sirovine koje su dozvoljene u ekološkoj proizvodnji, s boljom topivosti ili stabilnosti hranjivih tvari, razgradnjom organske tvari čime se utječe na zdravlje biljke i plodnost tla.
Gnojiva u svom sastavu sadrže Agrogel®, potpuno prirodno hidroliziranu želatinu za poljoprivrednu proizvodnju koji omogućuje izbjegavanje otpada i gubitaka dušika ispiranjem i isparavanjem. Pridonosi stvaranju rezervi dušika, omogućuje integraciju potrošnje ili nedostatka organske tvari u tlu, omogućava uštedu za poljoprivrednike, s obzirom na visoku agronomsku učinkovitost, kažu iz Pro-eca.
U ta gnojiva spadaju Bioilsa 7:7:7, Ennekappa, Fertil Supernova 12,5, Pro-eco 5:10:10, Fertorganico, Granosano Evo, Progress Micro, IlsaNeem, Professional N, Ilsalife Plus Ferro.
"Također, u svojoj ponudi imamo organska gnojiva Styriafert koja u svom sastavu ne sadrže Agrogel®, ali su jednako učinkovita, vrhunska, popravljaju strukturu tla, povećavaju plodnost i prinos. To su: StyriaFert NPK, StyriaFert N+, StyriaFert Veggie, StyriaFert Powerkorn, Styriafert NP".
Pojasnili su kako su kod ovih gnojiva hraniva već 7-10 dana nakon gnojidbe dostupna korijenu biljke, a zbog ravnomjernog otpuštanja, ostaju duže vrijeme izvor ishrane te ih biljka u potpunosti usvaja. Ne pogoršavaju strukturu tla koju nazivamo degradacija, već ju, kažu, poboljšavaju, isto kao i mikrobiološka svojstva i sadržaj humusa.
Humus poboljšava vodozračni režim i termička svojstva tla te on ima važnu ulogu u nastanku strukturnih agregata tla i mrvičaste strukture koja poboljšava aeraciju i drenažu. Takva tla bogata humusom manje su podložna eroziji te ispiranju koloidnih čestica, lakše se obrađuju i vežu više vode.
"Na tlima gdje se odvija poljoprivredna proizvodnja intenziviraju se procesi razgradnje što dovodi do smanjenja sadržaja humusa", upozoravaju, napominjući da je potrebno pametno i savjesno gospodariti te provoditi metode kao što su uzgoj i njega usjeva, odgovarajuća raspodjela organskog gnojiva te izbjegavanje golog ugara.
Osim gore navedenih metoda, na povećanje humusa može se utjecati i primjenom poboljšivača tla, kao što su PerlHumus®, PowHumus® i Biohealth® TH BS WSG koji su dobiveni iz visoko oksidiranog leonardita koji je bogat huminskim kiselinama. "Huminske kiseline iz visoko oksidiranog leonardita su i do pet puta aktivnije od onih iz konvencionalnog izvora."
Više detalja i informacija o gnojivima i ostalim proizvodima možete dobiti putem telefona: 042/408-560 ili e-maila: proeco@proeco.hr
*Naslovna fotografija: Pro-eco, Shutterstock/NurilHD
Tagovi
Autorica
Partner
Varaždinska 40c,
42220 Novi Marof,
Hrvatska
tel: 042/408-560,
e-mail: proeco@proeco.hr
web: https://www.proeco.hr
Andrej Žalec
prije 5 mjeseci
Tanja Hardi. Ne. Ne kritiziram nijedan proizvod po imenu. Zašto? Uvijek podupirem prirodnu zaštitu, koja ne šteti prirodi ili čovjeku. Vi ste od firme koja se reklamira? Pohvalite se, prilika vam je ponudjena. Kako se može nadomjestiti organski materijal iz koga nastaje humus? Molim vas, samo za objašnjenje za nekoga, koji nije završio kemijski fakultet. Pogledat ču vaše internetne stranice https://www.proeco.hr/kako-poboljsati-strukturu-tla-i-povecati-humus/ Hvala.
Tanja Hardi
prije 5 mjeseci
Vaše mišljenje o YaraMilla gnjojivu za masline? Hvala
Andrej Žalec
prije 5 mjeseci
Ogromno jednostavnih načina je, da se napravi dobro, prirodno gnojivo, ali jednostavnije je uliti kantu otrova u cisternu vode i politi po tlu. Jest, da ubiješ sve živo, ali imaš dobar urod, bez energetske i mineralne vrijednosti. Od toga oboljevaju životinje i ljudi.