Pretraga tekstova
Čaj od kamilice ima višestruku upotrebu u vrtu. Koristi se za dezinfekciju i naklijavanje sjemena, kao insekticid i fungicid.
Čaj od kamilice svi vrlo često pijemo. Zbog svojih ljekovitih osobina ona je veoma cijenjena u narodnoj medicini. Kada jednom posadimo ovu biljku u vrtu, razmnožava se samozasijavanjem. Upotreba njenog čaja je od izuzetne koristi kada je riječ o uzgoju biljaka, posebno povrtnih vrsta.
Čaj od ove ljekovite vrste vrlo je koristan u vrtu. Može se koristiti za dezinfekciju i naklijavanje sjemena, kao insekticid i fungicid.
Istovremeno, čaj će potaknuti rast mladih biljaka. Sadrži tanine koji omekšavaju sjemenu opnu i na taj način ubrzavaju klijanje i nicanje. Najbolje djeluje na sjeme paprike, kukuruza, graha, tikvica dok sjemenke rajčice nisu ljubitelj ovog prirodnog preparata. Sjemenke u čaju od kamilice ostaju potopljene 12 sati, a najviše 24 sata.
U proizvodnji povrća često se susrećemo s pojavom truljenja i propadanja biljaka. Ove bolesti naročito su opasne kada su u pitanju mlade biljke. Što su mlađe, neotpornije su na ove bolesti i brže propadaju. Kako bi spriječili propadanje presadnica povrća i drugog bilja možemo koristiti čaj od kamilice.
Njegovom upotrebom spriječava se djelovanje gljivica koje dovode do propadanja. Kao fungicid koristi se blagi čaj. Kada se pripremi, treba imati blijedožutu boju.
Mlade biljčice i površina supstrata se tretiraju tri do četiri puta tijekom tjedna. Tretiranje obaviti prskalicom i ostaviti biljke da se osuše, odnosno ne zalijevati ih odmah poslije tretiranja na ovaj način. Postupak se primjenjuje do trenutka sadnje na stalno mjesto. Uvijek se priprema svjež čaj.
Čaj od kamilice je izuzetno koristan u vrtu kao insekticid, ali ga treba pravilno dozirati i koristiti, kako bi zaštitili pčele i druge korisne kukce. Biljke se ne tretiraju ako su direktno izložene djelovanju sunca i u najtoplijem dijelu dana, posebno kada je temperatura visoka.
Za njegovu pripremu, potrebno je skuhati jak čaj od kamilice. Može se uzeti trostruka doza suhe tvari. Pripremljen čaj se ostavi 24 sata, procijedi i koristi za tretiranje biljaka. Nikad ne tretirajte usjeve kada su prisutne pčele i drugi korisni kukci na njima.
Tagovi
Kamilica kao fungicid Prirodni insekticid Propadanje presadnica Naklijavanje sjemena Truljenje biljaka
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !