Pretraga tekstova
Može se primijeniti i tijekom zime kada se rasipa po snijegu ili smrznutom tlu, ali su gubici veći zbog problematičnog zaoravanja i dugog zadržavanja na površini tla. Ipak, postoje izuzeci
Vrijedno organsko gnojivo je stajnjak koji pored dušika, fosfora, kalija ima čitav niz drugih sadržaja koji pozitivno djeluju na tlo i povećavaju plodnost. Njegovo djelovanje je višegodišnje. Dužina razlaganja ovisi o količini koja je primijenjena, karakteristikama tla, dubine zaoravanja, klimatskih uvjeta, kvaliteti i stupnju zrelosti stajnjaka.
U prosjeku se razlaže za tri godine i to u prvoj godini 50 posto, u drugoj 30 i u trećoj 20 posto. Na lakšim tipovima tala ti procesi se brže odvijaju i traju do dvije godine, na težim do pet godina.
Količina pregorjelog stajnjaka po m² se kreće od 10 do 15 kg. Za velike površine se primjenjuje od 20 do 40 t/ha, a to ovisi od kvaliteti tla i drugih faktora.
Izvoženje i zaoravanje se može obaviti tijekom cijele godine, ali je uobičajeno u jesen i na proljeće. Primjena ovisi o njegovoj kvaliteti i uvjetima na poljima. Najvažnija je da se rasipanje po površini parcele obavi ravnomjerno i da se što prije zaore kako bi gubici hranjivih tvari bili što manji.
Može se primijeni i tijekom zime kada se rasipa po snijegu ili smrznutom tlu, ali su gubici veći zbog problematičnog zaoravanja i dugog zadržavanja na površini tla. Osim isparavanja u atmosferu, prilikom otapanja, snijeg povlači hranjive tvari i odnosi ga u dubinu i tako dospijevaju u vodotokove. Zbog toga treba ovakav način primjene izbjegavati i dobro ga zbrinuti do proljeća. U nekim zemljama je upotreba regulirana zakonskom regulativom i pravilnicima.
Ipak, postoje izuzeci.
Kada su uvjeti tijekom jeseni bili nepogodni za obradu i primjenu, poljoprivrednici mogu iskoristiti svaki pogodan trenutak zimi za primjenu, naročito ako je u pitanju obrada tla. I zakašnjela obrada je bolja nego da je ostavimo za kasno proljeće, posebno ako se radi o težim tlima.
Drugi razlog je kada ne postoje objekti ili prostor koji može prihvatiti nove količine stajnjaka i potrebno ih je isprazniti. Važno je napomenuti da se ne primjenjuje svjež stajnjak, već mora biti star najmanje pola godine. U svježem se odvija fermentacije koja povećava temperaturu i odvijaju se razni biokemijski procesi, što može biti štetno za uzgajane usjeve, izazvati oštećenje korijena i pojavu biljnih bolesti. Ponekad može biti odgovoran za širenje štetnika.
Neke povrtne kulture ne treba uzgajati iste godine kada je primijenjen na parceli ili gredici. Takav je slučaj s lukom, mrkvom, ali i drugim korjenastim povrćem, poput cikle, repe. Ne podnose ga ni mahunarke, od cvjetnih - lukovičaste vrste. Najbolje ih je uzgajati poslije jedne, dvije ili tri godine.
Za povrće su najbolji konjski i ovčji.
Tagovi
Stajnjak Primjena stajnjaka Zaoravanja stajnjaka Stajnjak zimi Stajnjak na njivi Organsko gnojivo
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 3 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !