Pretraga tekstova
Pogodan je za ekološku proizvodnju, jer je otporniji od drugih žitarica kad su u pitanju loši uvjeti uspijevanja, djelovanje niskih temperatura, pojava bolesti i napad štetnika.
Jedna od najstarijih žitarica koja se sve više uzgaja je pir ili spelta, Triticum spelta. U odnosu na običnu pšenicu odlikuje se velikim sadržajem proteina koji se kreće od 10 do 25 posto, većim sadržajem aminokiselina, lipida i nezasićenih masnih kiselina. Zrno je bogato vitaminima B kompleksa, E i K te mineralima
Pogodan je za ekološku proizvodnju, jer je otporniji od drugih žitarica kad su u pitanju loši uvjeti uspijevanja, djelovanje niskih temperatura, pojava bolesti i napad štetnika. Još jedna osobina je da se lakše bori s korovima.
Velika prednost pira je što sadrži manje glutena od pšenice.
Može se uzgajati na većim nadmorskim visinama, do 1.200 m. Tolerantan je na nepovoljne agroekološke uvjete. Odgovaraju mu zemljišta s pH reakcijom od 6 do 7,5 i optimalnom vlažnošću od 60 do 80 posto.
Minimalna temperatura klijanja je 5ºC. Pod snježnim pokrivačem usjev može izdržatii i do -20ºC, visoka temperatura, preko 30ºC, skraćuje period vegetacije i umanjuje prinos.
Većina sorata su ozime, ali postoje i jare. Obrada zemljišta je ista kao i kod ostalih žitarica. Potrebno je dobro pripremiti sjetveni sloj i zbog toga mu odgovaraju predusjevi koji ranije napuštaju oranicu, kao što su krumpir, uljana repica, rani hibridi kukuruza i slično. Ne treba ga uzgajati poslije pšenice i ostalih srodnih žitarica. Na isto mjesto se može posijati poslije tri godine.
Sjetva se obavlja od kraja rujna do kraja listopada. Termin se prilagođava proizvodnom području. Treba uzeti u obzir da će se biljke u periodu od dva mjeseca razviti pripremiti za zimu, niske temperature i snježne padačine. Količina sjemena ovisi od sorte, vremenskih prilika i vremena sjetve. Kreće se između 160 do 240 kg sjemena po hektaru. Dubina sjetve je 4 cm, a na lakšim zemljištima do 6 cm.
Za sjetvu se koristi oljušteno i neoljušteno sjeme. Oljušteno daje brže i ujednačeno klijanje i nicanje, a potrebna nam je manja količina. Prednost je vidljiva pri sjetvi u sušnim uvjetima, jer ovakvom sjemenu treba manje vode. Neoljušteno bolje podnosi sjetvu u hladno i vlažno zemljište.
Kako bi se osiguralo ujednačeno klijanje i nicanje preporučuje se valjanje nakon odrađene sjetve. Da biste spriječili razvoj korovskog bilja obavite drljanje, a istovremeno se postiže bolja aeracija i potiče busanje.
Tagovi
Triticum spelta Sjetva spelte Pir Uzgoj pira
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?