Pretraga tekstova
Ljuske jaja idealan su izvor kalcija, elementa od kojeg biljke postaju jače i od kojeg, u velikoj mjeri, ovisi kvaliteta budućeg ploda.
Iako je mnogima "teško" sakupljati ljuske od jaja tijekom jeseni i zime, posao se isplati kada počne sadnja rajčice. To je biljka koja troši puno hranjivih tvari iz tla tijekom vegetacije, a kalcij, koji se nalazi u izobilju u ljuskama jaja, neophodan je za bolju otpornost biljaka.
Pomaže i protiv truleži ploda koja se često pojavljuje, a od koje plodovi gube na vrijednosti.
Ljuske je najvažnije dobro usitniti i staviti u rupe za sadnju u zemljištu na koje se prethodno bacilo mineralno ili organsko, peletirano, gnojivo. Potom slijedi frezanje i pravljenje rupa za sadnju. kako rajčica voli dublju sadnju, rupa može biti nekoliko centimetara dublja od dubine stiropora, u kojoj se biljka nalazila prije sadnje.
Dovoljno je pola šake ljuski po rupi, u koju se potom doda malo zemlje i stavi sadnica, koja se prethodno natopila u vodi pomiješanoj s čajem od kamilice ili s vodom u kojoj su bili listovi salate, gaveza i koprive. Smjesa ovih biljaka dat će sadnici zamah za početni rast jer sadrže dosta dušika, naročito kopriva i gavez, a kamilica je idealna za dezinfekciju korijena i zemljišta.
Ako ostane ljuski od jaja, mogu se posipati oko biljaka. Istina da će se sporije razlagati nego da su u zemlji, ali će spriječiti puževe u vrtu ili plasteniku da oštete mlade biljke.
Rajčica je biljka kojoj treba dosta hranjiva tako da se poslije sadnje stabljike mogu folijarno prskati sredstvima koja u sebi sadrže aminokiseline koje će aktivirati zemljište, kao i sredstva za zaštitu od plamenjače.
Desetak dana nakon sadnje poželjno je da se krene i s folijarnom ishranom sa sredstvima na bazi kalcija jer je on potreban i prije, ne samo tijekom cvjetanja.
Naravno, ne smije se zaboraviti da se biljke, nakon sadnje, dobro zaliju ili da im se voda doda sustavom za navodnjavanje.
Tagovi
Ljuske jaja Puževi Čaj od kamilice Plamenjača Sadnja rajčice
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Samo su kiše i hladno je za pčele , danas je toplije pa su u većem broju vani . Na fotografiji je bagrem sa kojeg se može dosta meda sakupiti ako se Više [+] poklope klimatski uvjeti i da imamo jaku košnicu , 40 do 60 TISUĆA pčela !