Pretraga tekstova
Donosimo vam nekoliko efikasnih pripravaka koji će vam pomoći u borbi protiv biljnih uši na povrću, voću, ali i ukrasnom bilju.
Vremenske prilike koje oslabljuju bilje istovremeno pogoduju biljnim ušima koje napadaju povrće, cvijeće, voće, ukrasno bilje. Prava su napast i teško ih se riješiti, pogotovo kada dolaze u većem broju.
Kako smo već pisali, s biljnim ušima se treba boriti na svim poljima, uz pomoć ptica, drugih kukaca, biljaka saveznika.
No, ako je situacija takva da ni to nije dovoljno, posegnite za biljnim pripravcima koje je jednostavno napraviti, a vrlo su učinkoviti.
Odličan pripravak ne samo za biljne uši na povrću nego i druge insekte, izradite od češnjaka i čili paprike. Pet glavica češnjaka, pet sušenih čili paprika, tri žlice mljevene čili paprike namočite u 5l vode. Ostavite da odstoji najmanje 12 sati, a nakon toga procijedite i razrijedite s vodom u omjeru 1:1.
Efikasan će biti i pripravak samo od češnjaka. Usitnite i izgnječite 200g češnjaka i prelijte s 1l tople vode te ostavite da stoji pet sati. Procijedite i jednu šalicu ovog pripravka razrijedite s 10 l vode.
Kopriva, odnosno mravlja kiselina koju sadrži također je pokazala dobre rezultate. Kilogram svježe koprive prelijte s 10l vode. Ostavite da stoji 12 do 24 sata, nikako duže jer tada gubi insekticidna svojstva. Procijedite i špricajte bilje, a svaki sljedeći puta napravite svježi pripravak.
Osim već gore spomenutih pripravaka, na ukrasnom bilju i cvijeću možete koristiti i druge, gotove pripravke kao što su gazirana pića, sapunica, duhan i sl.
Živu ogradu, cvjetnice, ruže i sl. dovoljno je poprskati napitkom kao što je Coca-Cola. Šećer će stvoriti ljepljivu sredinu koja će lisne uši spriječiti da se kreću i hrane. Postupak ponavljajte nakon svake kiše.
Povrće nakon kiše razboljeva - kako ga oporaviti na prirodan način
Sapunica djeluje na sličan način no, koristite one koji su izrađeni od ekoloških sastojaka. 300g sapuna otopite u 10l vode. Ako koristite tekući sapun, potrebno je 125 ml. Ovom otopinom špricajte biljke.
Deterdžent za rublje i crveni luk također djeluju na cvjetnicama. Krupno naribajte 30g crvenog luka, dodajte do 6g deterdženta za rublje i prelijte s 1l vode. Ostavite da stoji 5 sati, procijedite i špricajte napadnute cvjetnice.
Tagovi
Biljne uši Tretiranje Pripravci Čime špricati
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/