Pretraga tekstova
Kako očuvati prirodu i uživati u svim njenim prirodnim ljepotama
Ovo nije reakcija na stručne članke o ekološkoj proizvodnji nego iskustvo vašeg reportera kao laika, a povod je priča o sredstvu protiv ušiju na bazi koprive.
Prilkom odlučivanja upustiti se ili ne u ekološku proizvodnju potrebno je uzeti u obzir niz čimbenika kao što su zakonski okviri, potražnja za određenom kulturom, tržišna isplativost i druge komponente koje bitno određuju unosnost bavljenja ekološkom proizvodnjom. No svaki proizvođač bi se trebao voditi idejom "proizvoditi što prirodnije", jer priroda je ionako savršena.
Zato treba stjecati vještine koje priroda sugerira, a to su: dobri ekološki uvjeti, položaj tla, dovoljno zraka i prostora, kako za biljke tako i za životinje, uzgajati autohtone i već prilagođene vrste ili se okušati u uzgoju novih te eliminacija slaboga i bolesnoga.
Mišljenja sam da prirodi ne treba pomagati, nego joj se ne smije štetiti. Da bi se to mogloi izvesti, najprije prirodu treba osluškivati. Volio bih ujedno znati tko je i zašto poslao uši (i mrave radi medljike) baš na koprivu.
Autor: Rajko Polić
Tagovi
Ekologija Ekološka proizvodnja Kopriva Biljne uši Pesticidi
Autor
Više [+]
Novinar HND-a od 1973. Studirao filozofiju u Zagrebu, poljoprivredu u Križevcima, profesionalni novinar - reporter u Večernjem listu 30 godina, sudjelovao u pokretanju prvog specijaliziranog priloga Vrt
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljima Podravine i Slavonije širi se opojni miris kamilice 🌼 Još nemamo podatak koliko je površina pod ovom kulturom zasijano jesenas, a 2023. bila je na 3.788 hektara.