Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita bilja
  • 15.07.2025. 07:30

Kurkuma i prašak za pecivo u borbi protiv plamenjače

Kako pomoći biljkama da se, bez kemije, obrane od plamenjače i ostalih bolesti?

Kurkuma i prašak za pecivo u borbi protiv plamenjače
Foto: Bojan Kecman
132
0
0

Posljednje kiše ponovo su stvorile uvjete za nastanak plamenjače povrća, posebno krastavca i rajčice, a najviše su izložene stabljike na otvorenom. Kako pomoći biljkama da se, bez kemije, obrane od plamenjače i ostalih bolesti?

Kurkuma se nedavno počela više koristiti u prehrani stanovništva, a dokazalo se da može biti dobra i u borbi protiv bolesti i štetnika.

Efikasna i protiv insekata

Ova biljka, tj. njen prah, djeluje kao repelent, efikasna je u borbi protiv lisnih ušiju i bijele leptiraste mušice, a s obzirom na to da sadrži kurkumin, vitamin B6, magnezij, kalij, željezo, eterična ulja, vitamine A i C, postiže dobre rezultate protiv plamenjače, pepelnice, hrđe i botritisa jer ima i antigljivično i antibakterijsko djelovanje.

Kurkuma razmućena u vodi
U kantu od 10 litara vode staviti 200 grama kurkuminog praha

Još bolje rezultate, naročito protiv biljnih bolesti, možete očekivati ako je pomiješate s praškom za pecivo, koji u sebi sadrži sodu bikarbonu i vinsku kiselinu.

Miksati je s praškom za pecivo

Što se tiče doza, dovoljno je da se u jednu kantu od 10 litara vode stavi 200 grama kurkuminog praha, a u drugu kantu, također od 10 litara, 100 grama praška za pecivo.

Prašak za pecivo u drugoj kanti
Prašak za pecivo u drugoj kanti

Kurkumu bi trebalo ostaviti jedan dan da stoji, najbolje u hladu. Zatim se iz obje kante, u prskalicu od 10 litara ulije po pet litara vode s kurkumom i vode s praškom za pecivo.

Ovakva, malo jača doza, efikasna je protiv insekata i gljivica.

Najbolje je prskati u jutarnjim ili večernjim satima. Smjesa djeluje i na dosadne stjenice, samo treba biti uporan i prskati u nekoliko navrata, svaka dva, do tri dana.

vrt
Smjesa djeluje i na dosadne stjenice

Bolesti, posebno ako se skinu donji listovi na krastavcu i rajčici neće biti, čak i na stabljikama na otvorenom, koje su više podložne infekciji u odnosu na stabljike u plastenicima. Ovoj smjesi, također, može se dodati voda u kojoj je stajao list češnjaka ili crvenog luka, jer se tako pojačava njihov učinak.

Kako ubrzati zrenje bez gubitka na čvrstoći i okusu - trikovi profesionalaca

Dobro bi bilo da se i u plastenicima i na otvorenom, oko biljaka, stavi malč ili folija jer ako je biljka na zemlji, bez korova okolo, lakše dolazi do infekcije bolestima, naročito plamenjačom.


Tagovi

Plamenjača Kurkuma Repelent Lisne uši Leptiraste mušice


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Skinula se i pšenica 🌾