Pretraga tekstova
Iako je vrlo agresivno sredstvo i mora se dobro paziti prilikom njegove upotrebe, 30% vodikov peroksid može se koristiti i u zaštiti voća i povrća od štetnih organizama.
Osim što se koristi u veterini, u kućama i stanovima za dezinfekciju, kao i sredstvo za oralnu higijenu, vodikov peroksid je našao primjenu i u poljoprivredi.
Najviše se misli na trulež korijena, root rot, jer je u Sjedinjenim Američkim Državama, nakon godina istraživanja, dokazano da može utjecati na bakterije koje izazivaju trulež i pomoći korijenu da ubrza stvaranje novog korijenovog sustava i pojača njegov rast.
Također, dokazano je da peroksid ima pozitivan utjecaj na rast stanica i unutar stanične procese, da jača biljku i pomaže joj da se lakše izbori sa stresnim uvjetima, naročito sušom. Dokazano je da utječe na dezinfekciju sjemena, bolje cvjetanje i oplodnju voća i povrća.
Najčeše se koristi 3% otopina, u omjeru 1:4, tako što se biljke zalijevaju ili pršću preko lista. Ovdje se mora paziti na mlade listove, jer su osjetljiviji i može doći do oštećenja, ako se primijeni jača doza.
Međutim, u praksi se koristi još jači peroksid, odnosno, 30%-tni. Zbog svoje jačine, od velike je važnosti da koža ne dođe u kontakt sa sredstvom, kao i da se zaštite oči i dišni organi. Samo mali kontakt s kožom dovoljan je da dovede do njenog bijeljenja.
Kod vodikovog peroksida, zbog viška atoma kisika, kao i u slučaju sa 3%-tnom otopinom, dolazi do reakcije odnosno njegove oksidacije koja dovodi do “eksplozije“ i uništavanja štetnih mikroba, bakterija, virusa i gljivica na površini biljaka. Često se dogodi da nakon upotrebe lišće postane tamnije zbog uništenih gljivica i bakterija, ali se nakon nekoliko dana vraća normalna boja.
Ova jača otopina djeluje kao kontaktno, preventivno sredstvo i može spriječiti nastanak gljivičnih bolesti na biljkama, posebno plamenjače na rajčici. Dovoljno je jedno prskanje u sedam dana, osim u slučaju više dana s oborinama kada je potrebno obaviti barem dva tretmana.
Što se tiče doze, kod folijarne primjene dovoljna je litra u 200 litara vode. Ista doza je i kroz sustav za navodnjavanje.
Vodikov peroksid, 30%-tni još je efikasniji u kontroli štetnika. Ne djeluje jako na odrasle insekte, ali efikasno uništava jaja. Najbolje bi bilo da se koristi sam, iako neki autori tvrde da mu se može dodati šećer, zbog boljeg prianjanja na površinu.
Za primjenu je najbolje koristiti ga ujutro ili predvečer, ne po punom suncu jer može eksplodirati u prskalici ili atomizeru, ako su temperature više od 30 stupnjeva.
Tagovi
Šećer Plamenjača Trulež korijena Insekticid Fungicid Vodikov peroksid
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/