Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • OPG Golubić
  • 23.02.2025. 14:00
  • Zagrebačka, Sveta Nedelja

Kad je korov prijatelj, a srna kosilica - OPG Mirjane Solubić u suživotu je s divljači

Na OPG-u Mirjana Golubić smještenom na području ornitološkog rezervata suživot s prirodom dobiva potpuno novu dimenziju. Ekološka poljoprivrednica i vlasnica OPG-a otkriva nam što sve rade kako bi se zaštitili ili suživjeli s divljim životinjama.

Kad je korov prijatelj, a srna kosilica - OPG Mirjane Solubić u suživotu je s divljači
Foto: Maja Prištof Ničota
  • 626
  • 65
  • 0

Na putu za posao Mirjana Golubić, poljoprivrednica iz Svete Nedelje kraj Zagreba, redovito sreće srne, pa zaustavlja bicikl i promatra ih. Zna da se upravo vraćaju s njezina polja gdje su možda poskidale cvjetove smilja, obrstile nešto od povrća ili žitarica.

I premda bi ih netko zbog toga pri susretu počeo tjerati, Mirjana radije uživa u pogledu, jer suživot s raznom divljači uobičajen je na području ornitološkog rezervata Sava-Strmec. Kako kaže, nečega će uvijek biti ako se trudiš uzgajati više kultura i brinuti o bioraznolikosti.

"Zato sam sezonsko povrće svela na dva plastenika koja su mi bliže kući jer mi je često nemoguće obraniti se na velikim poljima", kaže.

Suživot s divljači

Jer, kako su u ornitološkom rezervatu, tamo lovci nemaju pravo pristupa, pa su švedski stol za srne i zečeve. I kad su ogradili nije bilo neke koristi jer kad životinja namiriši tu hranu, sve će napraviti da dođe do nje.

"Lani sam ostala bez cijelog polja graha, sve su pobrstili i jeli su neprestano, i srne i zečevi, jeli su čak i komušinu što prije nisu“, priča Mirjana kroz smijeh jer je tijekom godina zajedno sa suprugom Alenom isprobala razne metode, pa čak i ostavljanje ostataka ribe iz ribarnice po polju čiji miris navodno smeta zečevima, ali onda se jednostavno prilagodila.

Kraj polja lavande i smilja rastu žitarice, batati i maline

Pokraj velikih polja postavili su visoke drvene stupove s poprečnom granom kako bi s njih škanjci promatrali polje i lovili zečeve, miševe i voluharice. Uz polja lavande i smilja posijali su ozime žitarice koje životinje pobrste pa one ponovno narastu i u tom drugom valu ih divljač ne jede, a Golubići imaju besplatnu košnju. U blizini su posadili čičoke koje donekle privuku voluharice pa je šteta manja.

Povrće raste zajedno sa samoniklim biljem

"Na počecima smo se uglavnom bavili lavandom i smiljem iako je to bilo neobično za ovaj kraj, ali htjeli smo nešto što što je izdržljivo i nezahtjevno. Sad radimo svoje hidrolate i ulja, ali polja lavande i smilja ipak smanjujemo u korist žitarica i voća, konkretno malina koje srne, zasad, ne diraju. No, povrće je ipak nešto što kupci najviše vole“, reći će Mirjana dok nam pokazuje plastenike u kojima postoji samo red po sredini, a povrće raste zajedno s brojnim samoniklim biljem.

"Meni to nije korov, meni je sve to korisno i uklanjam samo na početku dok su sadnice male, kasnije pustim da raste jer ih štiti od isušivanja, a i tlo mi nije nikad golo. Isto radimo i na poljima, kad pokupimo žitarice, posijemo djetelinu, faceliju, kamilicu, uvijek nešto raste“, priča dok pažljivo hoda između blitve i mrkve.

Njezini kupci dolaze na OPG i tek po najavi bere povrće. Ako joj slučajno i ostane nečega pali dehidrator pa radi čips od batata, sušeni češnjak i sušeni hren. Potonjeg je našla u polju samoniklog među mrkvom, a kako hrenu treba neko vrijeme da razvije deblji korijen, isprobala ga je posušiti.

"Sušenje je super zato što je dovoljno da se malo otopi u vodi i opet ima okus kao da je svjež, isto je i sa sušenim češnjakom, ima isti intenzivni okus i miris kad se ubaci u jelo, ja ne volim da išta propadne ili se baci“, spominje, a na isti se način brine i o svom sjemenju koje pažljivo čuva tijekom godine u hladnjaku.

Uvijek skuplja sjeme i čuva ga u hladnjaku

U plasteniku uvijek ostavlja koju povrtnicu da razvije sjeme iako to znači da neko vrijeme tamo neće moći ništa posaditi. "Mama mi je pričala kako su jedne godine svi u selu posijali grah kojeg je mraz potpuno uništio pa se tražilo novo sjeme po rupama između dasaka na tavanu. Svoje sjeme ljubomorno čuvam i pazim da ga ne napadnu žižci“.

Pir i ječam obrstit će srne i zečevi što će pojačati njegov rast

Uzgoj povrća i žitarica na dva hektara zemljišta uglavnom je na njezinim leđima, ali najsretnija je kad je u polju. Iako povrće, za razliku od lavande, smilja i malina, nije pod ekološkim certifikatom, svejedno ga uzgaja brinući o tome da nema prskanja nikakvim kemijskim sredstvima. Češnjak i luk posipava pepelom što smanjuje pojavu lukove muhe, a protiv stjenica se bori skupljanjem.

Važno je, kaže, uočiti ih na vrijeme, a Mirjana poznaje sve njihove razvojne faze. "Jedne godine sam skupljala jaja krumpirovih zlatica koje bi ostavljale ispod listova krumpira i onda su me pokušale nadmudriti tako što su polijegale jaja na drugim listovima“, opet će kroz smijeh.

Uzgoj uz pomoć koprive, gaveza i preslice

Povrće prihranjuje koprivom, gavezom, preslicom, a sve što nađe na svojim poljima koristi za jačanje imuniteta biljaka jer kako kaže: "čula sam kako tragovi mineralnog gnojiva dugo ostaju u tlu i mi to jednostavno nismo htjeli jer ostat će i iza mene ljudi koji će opet trebati taj komadić polja, mi smo ga samo dobili na posudbu“.

OPG Golubić prijavio se još 2018. godine na mjeru 6.3.1. namijenjenu financiranju malih poljoprivrednika i s tih su 15 000 eura kupili polovni traktor, uredili prostor za destiliranje i dehidriranje proizvoda te kupili nešto od alata i sadnica. Nedavno su kupili i kameni mlin koji čeka svoje mjesto i početak rada.

Sušeni češnjak i hren hit su među kupcima

Mirjana sudjeluje u aktivnostima brojnih udruga i u odboru LAG-a Sava te se sa svojim kiflicama od batata rado odaziva na svečanosti organizirane u blizini. Rado i educira, ali ono s čime se uvijek bori, kao i svi poljoprivrednici, je nedostatak vremena.


Povezane biljne vrste

Lavanda

Lavanda

Sinonim: lavandula, lavandl, lefendel | Engleski naziv: Lavender | Latinski naziv: Lavandula sp. (Miller)

Lavanda je vrlo omiljena ukrasna biljka, a sve se više uzgaja i plantažno. Nema velikih zahtijeva u pogledu kvalitete tla, uzgoj joj je vrlo ekonomičan, a može poslužiti i kao... Više [+]

Smilje

Smilje

Engleski naziv: Immortelle | Latinski naziv: Helichrysum sp.

Smilje je trajnica koja pripada rodu Helichrysum iz porodice Asteraceae, a obuhvaća preko šesto različitih vrsta rasprostranjenih diljem svijeta. Kod nas su najznačajnije vrste... Više [+]

Batat

Batat

Sinonim: Batato, slatki krumpir | Engleski naziv: Sweet potato | Latinski naziv: Ipomea batatas

Batat je višegodišnja kultura koja pripada porodici slakova (Convolvulaceae). Potječe iz Srednje i Južne Amerike. U Europi je do nedavno bio relativno nepoznata kultura te je... Više [+]

Fotoprilog


Tagovi

Mirjana Golubić OPG Mirjana Golubić Ekološka poljoprivreda Sveta Nedelja Lavanda Smilje Batat


Autorica

Maja Prištof Ničota

Više [+]

Diplomirana novinarka sa završenim osposobljavanjem za dizajnera vrtova i 72-satnim tečajem permakulturnog dizajna. Kad ne dizajnira okućnice i nije u svom vrtu, rado piše za Agroklub.