Dlakavi ružičar uništava prašnike i tučkove cvjetova i za samo dva do tri dana može u potpunosti uništiti urod na stablu jabuke ili kruške. Napada sve cvjetnice: voće, povrće, cvijeće, korov. Kako ga se riješiti na prirodan način?
Dlakavi ružičar (Tropinota hirta) je štetnik koji se posljednjih godina sve češće pojavljuje. Pripada porodici Scarabaidae. Smatra se da je podrijetlom iz Azije.
Imago, odrastao kukac, dostiže dužinu tijela 8 do 12 mm, crne je boje, obrastao sivim dlačicama, a na pokrilcima se nalaze nepravilne, bijele mrlje. Tijelo ličinke je bijele boje, dok je glava žuta.
Dužina ličinke je oko 15 mm. Prezimljava kao odrastao kukac u tlu. Ima jednu generaciju godišnje. Ženka položi 20 do 30 jaja u tlo na dubinu oko 5 cm. Iz jaja se nakon dva tjedna, ovisno o uvjetima, pojavljuju ličinke. Ličinke žive u površinskom dijelu tla, hrane se biljnim ostacima i ne uzrokuju štetu. Nakon dva do tri mjeseca ličinka se učahuri i pojavljuje se odrasla jedinka tijekom kolovoza. Odrasle jedinke ostaju u tlu i prezimljavaju.
Na površinu izlaze u ožujku ili travnju sljedeće godine, intenzivno se hrane, čine štetu, odlažu jaja. Minimalna temperatura za njegov let je 15°C, a najaktivniji je između 10 i 16 h. Noću se krije u tlu. Odličan je letač. Aktivan je sve do kraja srpnja. Do masovnih pojava dolazi u godinama s visokim temperaturama i nedostatkom padalina. Kada ga dodirnete ispušta žutu tekućinu neugodnog mirisa.
Štete čini odrasli kukac hraneći se na cvjetovima i mladim listovima raznih biljnih vrsta. Zbog oštećenja prašnika i tučka biljka neće donijeti plod. Skoro da ne postoji biljna vrsta koja cvijeta, a da je ne napada dlakavi ružičar. Na njegovu meniju se nalaze voćne i povrtne vrste, korov, žitarice, cvijeće. Mogu za hranu koristiti mlade listove voćaka. Napada i mlade, tek iznikle: blitvu, kupus, kelj, kelerabu, karfiol, raž. Od korova najčešće napada maslačak. U pojedinim godinama mogu za dva do tri dana u potpunosti uništiti cvjetove na stablu jabuke ili kruške.
Tijekom hladnijih dana ili kada pada kiša dlakavi ružičar je neaktivan i krije se u zemljištu.
Dlakavi ružičar je otporan na različite insekticide. Borba protiv njega primjenom insekticida ima više štete nego koristi, jer su na cvjetovima istovremeno prisutne pčele. Insekticidi na dlakavog ružičara djeuju u neposrednom kontaktu. Ostaci insekticida na cvijetu ne djeluju na dlakavog ružičara, ali izazivaju ugibanje pčela.
Da bi naša borba protiv ovog opasnog štetnika bila djelotvorna potreban je stalni nadzor usjeva i pregled cvjetova.
Postoje različite mjere borbe protiv dlakavog ružičara:
Foto: J. Touroult/inpn.mnhn.fr
Tagovi
Autorica
RankaV
prije 4 godine
Gospodine Džafić, to je veoma kompleksno pitanje. Najjednostavnije procjenjivanje je da uzmete supstrat u šaku i stisnete. Ukoliko curi voda supstrat je prevlažan, ako je kompaktno -prevlažno, kada se rasipa - suv je i treba zalijevanje. Dobar supstrat, što se tiče vlage, formira pri stiskanju valjčić koji izgleda kompaktno, ali kad ga dodirnete prstom on se može rasuti. Teško je objasniti teoretski, ali nadam se da me razumijete. Sve zavisi od supstrata. Susretala sam se sa supstratima da je pola saksijice, donji dio, blato, a površinsko dio potpuno suh bez obzira koliko vode dolijevali. Možda je najlakše i najbrže određivanje vlažnosti običnom šibicom. Šibicu utisnete u saksijicu i kada je izvadite vidjećete da li je drvce vlažno ili suvo. Ukoliko vam treba precizan podatak najbolje je da kupite vlagomjer. Ima ih sada jeftinih. Pokazuju procenat vlage i temperaturu supstrata, a cijena im je oko 15KM -ima ih i jeftinijih. Nadam se da sam vam bar malo pomogla. Srdačan pozdrav.
zlatan dzafic
prije 4 godine
Gđo Ranka puno pozdrava, kako procijeniti vlažnost supstrata u kontejneru veliki problem u proizvodnji rasada imam. Unaprijed hvala.
Jerko Majić
prije 4 godine
Pozdrav! Zanima me hoće li u gore navedenu plavu lovku za dlakavog ružičara upasti pčele jer sam u svoj bajamik stavio solitarne pčele koje će mi oprašivati bajame? Molim pomoć?
RankaV
prije 7 godina
Dlakavi ružičar je štetočina koja je otporna na veliki broj sredstava. Možete posaditi biljke koje ga svojim cvjetovima privlače: maslačak, cinija, aronija. Posebno vole aroniju.Borba s njim je dugotrajna i kombinuju se lovne posude, ili pripravci od maslačka ili ljute paprike.Za drugog štetočinu je najbolje da upotrijebite pripravak od ljute paprike i to tokom pojave jedinki.
RankaV
prije 8 godina
Ili posaditi ciniju i podesiti vrijeme sjetva da cvijeta istovremeno sa aronijom ili uzeti plavu posudu, napuniti vodom i ubaciti Bronhi bombon - redovno mijenjati sadržaj posude i uklanjati jedinke koje su se ugušile.