Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Agro prognoza
  • 25.06.2025. 14:00

Stiže toplinski val, a za vikend slijedi blagi pad temperature

Tlo je u cijeloj Hrvatskoj vrlo suho. Vode za biljke s kratkim korijenovim sustavom već odavno nema. Posljedice nedostatka vode i u dubljim slojevima tla već se vide na nekim višegodišnjim kulturama.

Stiže toplinski val, a za vikend slijedi blagi pad temperature
Foto: Maja Celing Celić
557
76
0

Sutra očekujemo vrlo veliku opasnost od toplinskog vala kad će vrijednost temperature zraka narasti na kopnu i do 37℃.

Savjetujemo da su prozori i vrata tijekom dana zatvoreni, a rolete da budu potpuno spuštene. Izbjegavajte fizički rad. Koristite kreme s najvećim zaštitnim faktorom. Tuširajte se u mlakoj vodi. Pomaže i zamatanje mokrim ručnicima. Ako se osjećate loše legnite u vodoravan položaj, a noge i kukove malo podignite. Hladne obloge stavite na vrat, pijte što više tekućine, a konzumirajte i hranu koja bogata bjelančevinama. Dnevni obroci moraju biti mali, ali i češći. Lijepo Vas molimo da izbjegavate kofein i šećer. Prvi simptomi utjecaja toplinskog vala na zdravlje su vrtoglavica, slabost i glavobolja.

Već u petak dolazi do blagog pada temperature zraka, pa noći u subotu na kopnu više neće biti toplo, a razlog je strujanje zraka sa sjevera.

Noći će ovog tjedna biti tople jer će se temperatura spustiti na samo 20℃. Spavanje će biti loše pa ćemo tijekom dana osjećati umor. Da Vam ipak bude lakše savjetujemo da noću otvarate prozore i vrata. To vrijedi i za nastambe gdje borave domaće životinje.

Dani će i u tjednu koji dolazi ponovno biti suhi, sunčani, ali i vrući. Dnevne će vrijednosti temperature zraka krajem tjedna opet narasti do 37℃. No, ponovno očekujemo i pojavu toplih noći.

Tlo je u cijeloj Hrvatskoj vrlo suho. Vode za biljke s kratkim korijenovim sustavom već odavno nema. Posljedice nedostatka vode i u dubljim slojevima tla već se vide na nekim višegodišnjim kulturama, a mi im ne možemo pomoći pa s tugom promatramo kako pate.

Voćari i vinogradari i usprkos nesnosnoj vrućini moraju obavljati preventivna prskanja svojih kultura. Podsjećamo da prskanja sumporom mogu izazvati fitotoksične promjene na biljkama ako se obavljaju kad temperature zraka prelaze 25℃.


Tagovi

Agro prognoza Dražen Kaučić Toplinski val Fizički rad


Autor

Dražen Kaučić

Više [+]

Poznati agrometeorolog DHMZ s iskustvom savjetovanja poljoprivredne javnosti kroz emisiju Plodovi zemlje HRT-a. Daje analize, preporuke i vremenske prognoze svakog tjedna čitateljima Agrokluba.