Pretraga tekstova
Biljke osjetljive na niske temperature zraka treba polako unositi na toplija mjesta.
Proteklih je dana bilo ugodno toplo jer je dnevna temperatura zraka narasla u gorju do 22°C, istoku i sjeverozapadu 24°C, a uzduž Jadrana do 26°C. Tijekom jutarnjih sati temperatura se spustila uzduž Jadrana na 12°C, sjeverozapadu 6°C, istoku 5°C, a u gorju na 4°C.
Oborine je u cijeloj Hrvatskoj bilo, ali su ukupno izmjerene količine na istoku i sjeverozapadu male. Ukupno je izmjereno samo 1 mm do 7 mm. U gorju je oborine bilo nešto više i to u količinama od 9 mm do 23 mm. Uzduž Jadrana količine su neznatne i kreću se od 1 mm do 8 mm.
Planirani radovi na oranicama mogli su se obavljati jer je vlažnost tla bila umjerena. Vrijedni maslinari su zbog ugodno toplog vremena, ali i zbog prosječnog trajanja sijanja Sunca i do 5 sat na dan, polako obavljali berbu.
Očekujemo kako će u ovome tjednu dnevna temperatura zraka narasti u gorju do 18°C, istoku i sjeverozapadu 20°C, a uzduž Jadrana do 24°C. No, u četvrtak se pripremimo na postupno zahladnjenje kad će jutarnje temperature biti na kopnu niže od 10°C. U nedjelju očekujemo pritjecanje hladnog zraka sa sjevera i sjeveroistoka, što znači da će jutro biti hladno jer će se pri tlu temperatura spustiti ispod točke smrzavanja.
Dakle, pojava mraza neka nas ne iznenadi. Njegovu pojavu tijekom ranih jutarnjih sati očekujemo i u prvoj polovici idućeg tjedna.
Vrijedno je istaknuti kako sve do druge polovice idućeg tjedna oborine ne očekujemo pa će tlo i dalje biti umjereno vlažno. Ratari će zbog umjereno vlažnog tla moći obavljati planirane radove. Sunce će ovog tjedna na sjeverozapadu, gorju i uzduž Jadrana sijati 3, a na istoku 5 sati na dan. Tijekom subote i nedjelje očekujemo u gorju i uzduž Jadrana 3, a na istoku i sjeverozapadu 5 sati na dan. Velika je vjerojatnost da će se pretežno sunčano vrijeme nastaviti i u prvoj polovici idućeg tjedna.
I tako, eto nas uskoro u posljednjem jesenskom mjesecu, a koji je u odnosu na listopad hladniji u Zagrebu za 5°C, a u Osijeku i 6°C. Krajem mjeseca može biti vrlo hladno, a što nam potvrđuje izmjerenih -13.5°C u Zagrebu i -15.7°C u Osijeku 24.11.1988. godine.
Prosječna višegodišnja mjesečna količina oborine tijekom studenog u Osijeku i Zagrebu je neznatno veća od oborine u listopadu. S obzirom da nam je listopad ove godine bio suh, teško je predvidjeti količine u studenom.
Suhe i sunčane dane ovog vikenda iskoristimo za odlazak u prirodu gdje nas čekaju gljive i kesteni. Lovcima želimo dobru kob, a ribičima bistru vodu.
Tagovi
Agro prognoza Vrijeme Zahladnjenje Mraz Dražen Kaučić
Autor
Više [+]
Poznati agrometeorolog DHMZ s iskustvom savjetovanja poljoprivredne javnosti kroz emisiju Plodovi zemlje HRT-a. Daje analize, preporuke i vremenske prognoze svakog tjedna čitateljima Agrokluba.
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 3 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !
Damir Senjan
prije 6 mjeseci
Ma sada neka vrijeme bude kakvo bude, odoh dva dana u krevet na odmor, upravo završio berbu koruze a dalje planovi tek za dva dana, pa u oranje.