Pretraga tekstova
Golubovi pismonoše koje je nekad uzgajao bili su sposobni odletjeti na udaljenost od 500 i više kilometara i vraćati se isti dan na početnu točku.
Nakon papiga tigrica, kanarinci su najčešći pernati ljubimci u mnogim kućanstvima. Ove ptice uzgaja Marin Juraković, a kako mu ide uzgoj otkrio je ekipi Poljoprivredne televizije.
"Ovim sam se hobijem počeo baviti prije 30-ak godina, za vrijeme rata sam stao, no nakon odlaska u mirovinu počeo sam s profesionalnim uzgojem", kazao je. Kako je napomenuo, zahtjevan je to posao, no nakon dugog niza godina ga je savladao.
Naime, očekivani životni vijek kanarinaca je između 12 i 18 godina. Aktivni su po danju, a noću odmaraju. Vole kada im se priča ili u njihovoj blizini zviždi.
"Radim s možda pet, šest mužjaka i do deset ženki, a tijekom godine se izleže 50-ak mladih", ispričao je uzgajivač koji životinje sada prodaje na kućnom pragu.
Kako napominje, jedan od najvažnijih faktora uzgoja je hranidba. Kanarinci jedu zrnatu hranu te vitaminske i mineralne dodatke. Svakog jutra oni trebaju svježu hranu i vodu, ali ne prehladnu. Također, savjet je da im se ne pretrpava hranilica kako se ptice ne bi previše udebljale i ulijenile.
"Kanarinac kao ptica mora imati raznovrsnu hranu. Uzimam razne mješavine od poznatih proizvođača jer da bi imao kvalitetnu pticu moraš joj dati i kvalitetnu hranu koje i nije baš jeftina", istaknuo je ovaj hobi uzgajivač.
Uz kanarince, on uzgaja i mnoštvo golubova, a godinama se bavio uzgojem i treninzima pismonoša. Paunaši američkog tipa u plavoj i bijeloj boji, satinete, bludinete, bluete, pertlovi, pomeranski gušani, dio su pasmina koje posjeduje u svom golubinjaku.
Njegovi su ljubimci odnijeli i brojne nagrade na raznim natjecanjima, a šampioni su bili više puta. Naime, pismonoše koje je nekad uzgajao bili su sposobni odletjeti na udaljenost od 500 i više kilometara i vraćati se isti dan na početnu točku.
"Bit je nabaviti kvalitetnog goluba i trenirati ga. Prvo ih se šalje na udaljenosti od pet, 10 ili 20 kilometara, a kasnije se ta ruta povećava na 100 km", pojašnjava dodajući da ako se golub s tog puta vrati zdrav slobodno ga možete slati i na udaljenosti do 600 km. No, ističe, važno je osigurati mu hranu.
Više pogledajte u videoprilogu:
Tagovi
Kanarinci Golubovi Uzgoj Marin Juraković Poljoprivredna televizija Ptice
Autorica
Partner
Požega,
Hrvatska
tel: 034 202-192,
e-mail: info@poljoprivredna.tv
web: http://www.poljoprivredna.tv
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔