Pretraga tekstova
Umjetni otoci već su postavljeni na nekoliko lokacija kao što su Finska, Kina i Filipini.
Umjetni otoci, postavljeni na nekoliko lokacija po svijetu, za zadatak imaju čistiti i održavati ekosustave lokalnih rijeka. Djelatnici škotske tvrtke Biomatrix stvorili su ova plutajuća postrojenja za pročišćavanje vode u obliku zelenih otoka, prenosi croenergo.eu. Oni na prvu izgledaju kao tradicionalne močvare, ali je u njih implementirano nekoliko segmenata novih tehnologija.
Močvare su oduvijek poznate po svojoj sposobnosti čišćenja vode, no nažalost mnoge rijeke i jezera više nemaju močvara, budući da su one među prvim žrtvama isušivanja zemljišta. Gusta vegetacija u močvarama hvata višak hranjivih tvari i teških zagađivača te pomaže u održavanju plovnih putova. Na sličnom principu djeluju i novi, umjetni otoci.
U plutajuće otoke ugrađuju se lokalne biljke, koje se odabiru na temelju prednosti u održavanju bioraznolikosti. Korijenje tih biljaka raste u vodi i na taj način razvija koristan vodeni biofilm koji čisti vodu i transfomira hranjive tvari i nečistoće. Tako stvoren biofilm iznimno je koristan i sastoji se od bakterija koje jedu organsko onečišćenje i filtriraju vodu. Elle Adams, koordinatorica operacija u Biomatrixu izjavljuje, "Ovakvi umjetni otoci već su postavljeni na nekoliko lokacija kao što su Finska, Kina i Filipini."
Oni trenutačno proizvode 21 vrstu modularnih otoka, a smatraju kako je jednako važno da otoci izgledaju lijepo, ali i da potiču razvoj biljnog i životinjskog svijeta iznad i ispod površine. Osim toga mogu se koristiti i kao prostori za rekreaciju.
Foto:biomatrixwater.com
Tagovi
Umjetni otoci Pročišćavanje vode Biomatrix Elle Adams Bioraznolikost Biofilm Močvare
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!