Pretraga tekstova
Recepti za spremanje sušenog voća i povrća
Sušenje marelica
Odaberite zelene, ali ne premekane marelice. Možete ih oguliti ili ostaviti s kožicom. Lakše ćete ih oguliti ako ih na trenutak potopite u vrelu vodu, a odmah zatim u hladnu. Oguljene marelice prepolovite i izvadite koštice, a sušite ih tako da strana u kojoj je bila koštica bude okrenuta gore.
Sušenje šljiva
Plodove odaberite kad su potpuno zreli, jer sadrže najviše šećera, izvanrednog su okusa i bolje se konzerviraju. Sušite ih zajedno s košticama. Izložite ih suncu od jutra do mraka, a onda unesite u kuću da se ne bi ovlažile od noćne rose. Ako ih sušite u pećnici, neka temperatura bude oko 50 stupnjeva. Za vrijeme sušenja treba ih nekoliko puta okretati a kada im se koža smežura, povećajte temperaturu na 70 stupnjeva i sušite do kraja.
Sušenje grožđa
Zrele i lijepe grozdove odrežite zajedno s peteljkom i povežite u vijence. Držite na prozračnom mjestu da se postupno suši, ali ne sasvim, kako bi se zadržao sok koji dobije gustinu meda. Čuvajte na prozračnom mjestu gdje je zaštićeno od vlage.
Sušenje jabuka
Najprikladnije su zrele, tvrde sorte. Razrežite ih na kolutove ili na kriške, izvadite sjeme, stavite na sunce. Prije sušenja potopite ih u vodu zakiseljenu limunovim sokom kako bi zadržale lijepu, svijetlu boju. Pripazite ako ih sušite u pećnici: neka temperatura ne prelazi 70 stupnjeva, jer bi mogle postati ljepljive i vlažne. Kad se kriške mogu dobro savijati, sušenje je gotovo. Nije preporučljivo sušiti slatke ili brašnaste sorte.
Sušenje mahuna
Širokim žutim mahunama odrežite krajeve i očistite ih od konca, operite, blanširajte u ključaloj vodi. Ocijedite, nanižite na tanki konac i sušite na suncu. Spremite u platnene vrećice do upotrebe. Prije korištenja, ostavite ih preko noći potopljene u hladnoj vodi.
Sušenja graška
Koristite onaj koji je još zelen i nije se posušio u ljusci. Operite ga, blanširajte 2-3 minute, ocijedite i stavite sušiti. Češće ga miješajte. Suhi grašak potpuno je tvrd.
Sušenje paprike
Izrežite papriku na rezance ili kolutiće, očistite od sjemena pa stavite u ključalu vodu na 10 minuta. Ocijedite i stavite na sušenje. Trebat će vam nešto više topline nego kod ostalog povrća.
Sušenje smokava
Očišćene i oprane smokve sušite na čistoj dasci na suncu, a zatim u pećnici na isti način kao i šljive. Osušene plodove pospite šećerom u prahu, nanižite u vrećice i držite na prozračnom mjestu.
Sušenje feferona
Pažljivo očistite papričice. Zadjenite konac u iglu i ubadajući u vrh peteljki papričica nanižite ih na konac, ali pazite da ostavite dovoljan razmak izmeću pojedinih papričica. Ostavite ako nanizane da se potpuno osuše na zračnom i suhom mjestu. Možete ih konzervirati cijele ili, nakon što ste uklonili srce i peteljke, samljeti u mikseru tako da dobijete pikantan prah.
Sušenje trešanja i višanja
Operite ih, uklonite peteljke i sušite na suncu dva dana, povremeno ih premještajući u hlad, gdje ih i dosušite. Pazite da ne postanu presuhe, bolje da budu malo ljepljive. Ako ih sušite u pećnici, temperatura neka ne prelazi 50 stupnjeva.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/