Pretraga tekstova
Kada su već jednom narasli, korove iz travnjaka, bilo da su uskolisni ili širokolisni, teško je ukloniti. Što se preporučuje u takvim slučajevima?
Korovi u ukrasnom travnjaku ne samo što nagrđuju njegov izgled, oni, ako nisu pravilno tretirani, ostavljaju sjeme za iduću sezonu ili se pak šire korijenjem. Kako ih nije jednostavno suzbiti, vrlo vjerojatno ćete morati koristiti više tehnika.
Mnogima je najlakše primijeniti herbicide, no i tu je potrebno točno znati što radite kako bi njihova primjena bila opravdana, ali i da ne biste slučajno napravili više štete nego koristi. Naime, u travnjacima često rastu kako uskolisni, tako i širokolisni korovi bilo da su jednogodišnji ili višegodišnji, a i sami travnjaci mogu biti zasijani travno-djetelinskim smjesama.
U tom slučaju nikako ne smijete na cijeloj površini travnjaka koristiti "total", odnosno herbicid poput glifosata, koji je neselektivan, sistemičan i potpuno suzbija jednogodišnje i višegodišnje travne i širokolisne korove, uključujući i one s dubokim korijenom. Nema govora niti o korištenju manje koncentracije.
"U slučaju širokolisnih korova u travnjaku totalni herbicid se može koristiti jedino tako da se svaki takav korov tretira pojedinačno, odnosno da se vrši točkasta primjena za tretiranje pojedinačnih izrasta", pojašnjava nam Mirna Ceranić, savjetnica iz Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede.
"Ako koristite herbicid za širokolisne korove, on će uništiti samo njih dok će uskolisni ostati", napominje.
Pa što je onda činiti ako na vašem travnjaku, primjerice, rastu širokolisni tušt, ambrozija, loboda, šćir, ali i uskolisni divlji sirak, veliki muhar i drugi? Travnjak možete tretirati herbicidom za širokolisni korov, a uskolisni uništiti pojedinačno, već spomenutom točkastom primjenom. To znači da sredstvo treba aplicirati pri tlu, kako se ne bi raspršio po drugom bilju. Također, takve korove možete i mehanički ukloniti čupanjem.
U suzbijanju korova jako je važna i redovita košnja, dakle mehaničko uništenje sa što više prohoda jer ih to iscrpljuje.
Ujedno je važna i gnojidba, a u jesen se preporučuju dodavati gnojiva s izraženim sadržajem fosfora i kalija kao npr. NPK 7-20-30 ili NPK 8-16-24. Gnojivo bogato dušikom ne koristite u jesen jer pretjerani rast zelene mase tako kasno može potaknuti razvoj bolesti.
Također, u ovo doba godine potrebno je i redovno uklanjanje opalog lišća i plodova s travnjaka.
Tagovi
Mirna Ceranić Korovi u travnjaku Totalni herbicid Točkasta primjena Kako suzbiti Ukrasni travnjak
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊