Pretraga tekstova
Na puno toga treba paziti kod planiranja sjetve i sadnje u visokim gredicama. Evo nekoliko preporuka što u njima uzgajati
Uzdignute gredice idealne su za one koji žele pri ruci imati povrće za svakodnevnu upotrebu. Lakše ih je održavati jer nema sagibanja do zemlje kod plijevljenja trave, okopavanja, branja plodova.
Moglo bi se reći da će u njima uspješno rasti sve što možete zamisliti, no ipak, postoji povrće kojemu se ipak daje prednost.
Povišene gredice idealne su za sve vrste salata, od onih u glavicama poput puterice, kristalke do matovilca i rikole. Također, u njima su neizostavni špinat i blitva kojima možete podrezivati veće listove, bez branja cijele biljke. Lisnati kelj i raštika su također dobar izbor, ali pazite gdje ćete ih smjestiti jer oni idu u visinu pa da ne bi zasjenili drugo povrće u gredici. Naravno, u njih možete posaditi i kupus i običan kelj, no ostavite im dovoljno mjesta za formiranje glavica.
Kod uzgoja rajčice u povišenim gredicama pazite na izbor sorti. One koje idu u visinu trebat će potporu, a u slučaju da ih nećete vezati, trebaju prostor na kojem će se poleći. Paprike također trebaju mjesta i zraka kao i dosta hranjiva pa oko ove dvije vrste povrća posijte nešto što neće zahtijevati veću površinu ili pak malčirajte zemlju.
Najbolji izbor su niske sorte mahuna, a ako se odlučite za visoke, trebat će vam kolci. Računajte na to da mahune trebati i pobrati. Možete ih sijati u kućicama ili redovima, a najbolje se slažu s lisnatim i korijenastim povrćem, rajčicama, krastavcima dok ih u blizini luka i češnjaka izbjegavajte.
Krastavci mogu predstavljati živi malč, a možete ih uzgajati i vertikalno, podignute na mrežu. Pazite da u tom slučaju ne zasjenjuju druge biljke, ali i na to da im je potrebno puno vode i hranjiva. Kada je riječ o tikvicama, birajte one koje ne razvijaju lozu nego grm, poput običnih zelenih, bijelih i okruglih. Primjerice, patišon i butternut tikvice nisu najbolji izbor jer će se njihova loza širiti i izvan gredice. I njima je potrebno dosta vode i hranjiva.
Rotkvice ne zauzimaju puno mjesta i jedne su od prvog povrća koje možemo sijati u proljeće dok rotkvama treba više mjesta, i za korijen i za lišće. Računajte na to i da cikla zahtijeva više prostora, a mrkva i peršin rahlu zemlju u kojoj će se moći pravilno razvijati, bez račvanja korijena.
U gredici svakako nešto prostora dajte crvenom luku i češnjaku, posebno onome koji se bere kao mladi. U slučaju da želite glavice, tada im morate osigurati više prostora i hranjiva.
Evo šest vrsta povrća za sjetvu i sadnju na otvorenom u veljači
Bosiljak, kadulja, menta, ružmarin, origano samo su neke vrste začinskog bilja koje možete uzgajati na ovaj način. Rezidbom ćete formirati njihov grm i prilagođavati ih ostalima. Imajte na umu da su sve navedene osim bosiljka višegodišnje pa kada ih sadite, pazite da to nije tik uz rub.
Osim navedenih vrsta, u gredice preporučamo posaditi jagode i svakako cvijeće poput nevena i kadifice koje će štititi biljke od raznih štenika, a istovremeno privlačiti oprašivače.
Tagovi
Povišene gredice Uzdignute gredice Koje povrće TOP 7 Salata u gredici Najbolje vrste
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Stana Nikolić
prije 1 godinu
Nije loše za imati u dvorištu ako je veće i ima prostora. Može to liepo izgledat, ali treba i održavat.