Pretraga tekstova
Zoran Čergić iz susjedne BiH napravio je od otpadnih dijelova neobičan traktor koji radi već desetljećima kroz cijelu godinu, a najpopularniji je traktor u tom kraju pa i šire.
U susjednoj BiH, pored moćnih Zetora, Ursusa, njemačkih ili američkih traktora, uz neobičan zvuk svakodnevno radi traktor bez službenog imena. Njegov vlasnik i autor, Zoran Čergić nazvao ga je iz milja "Stodjel". Tako je nazvan jer je baš tako i sklopljen, od stotina dijelova nabavljenih diljem zemlje sa raznih otpada.
Danima i mjesecima je Zoran sakupljao dijelove sa nekoliko bačenih različitih strojeva i napravio traktor, najneobičniji ne samo u njegovom kraju, već i šire.
Zoran kaže da je ovaj poljoprivredni stroj najstariji u cijelom kraju i ne vjeruje da bilo koji drugi traktor ima toliko radnih sati kao ovaj. Glavnina dijelova koje je Zoran ugradio izrađena je prije gotovo stotinu godina u njemačkim, austrijskim, talijanskim i poljskim radionicama. Elektroinstalacije je sam napravio, mjenjač je sastavljao praktično dio po dio.
"Ukućani, susjedi i prijatelji su mi se smijali kada sam hrpu starog željeza dovezao kući. Moj brat mi je preporučio da svu tu skalameriju odvezem u otkupnu stanicu starog metala, ali se nisam dao pokolebati’", priča Zoran Čergić upravljajući svojim traktorom i sijačicom krumpira.
Nakon premjeravanja, prepravljanja, prilagođavanja i sastavljanja nastao je "Stodjel". Zoran ga je sklopio za jednu zimu, kada je ponestalo posla u poljoprivredi. Okupljali su se ljudi i sa nevjericom komentirali u Zoranovoj radionici. Posebno je čuđenje nastalo kada je "Stodjel" upalio i kada se Zoran uvjerio da je uz neobičan motor postavio još neobičniji mijenjač. Sve je funkcioniralo.
"Stodjel" se iz radionice zaputio u polje i počeo svakodnevno raditi bez kvara i odmora. Dnevno u sezoni poljoprivrednih poslova radi najmanje 10 sati, u jesen i zimu služi za rezanje i prijevoz drva. Zoran je po zanimanju tokar, ali kaže da mu i mehanika ide od ruke, što je dokazao sklapajući i prerađujući traktor od stotinu dijelova.
"Blok od tri klipa sveo sam na jednoklipni motor, prilagodio jedno drugome, podesio svaki dio, ucentrirao i u svemu pogodio. Prepravio sam i pumpu, a posebna priča bili su kvačilo i mjenjač. Ni kap ulja niti goriva ne pušta, sve dihta kao na avionu", hvali se Čergić svojim majstorijama.
"Stodjel" pali bez greške, ima sporohodne i brzohodne brzine, prilagođen je svim poslovima na selu. "Ovim traktorom sijem, orem, kosim, režem drvo, prevozim terete, vršim žito. Usudio bih se i na utrke, brz je, a u sporohodnoj je najsporiji. Jedino na cestu ne smijem, jer nije registriran od 1951. godine", kaže s ponosom Zoran Čergić, tvorac i vlasnik "Stodjela", najstarijeg i najpopularnijeg traktora u cijelom Lijevče polju, pa čak i šire.
Foto: Boško Grgić
Tagovi
Autor
Damir Senjan
prije 1 dan
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.
Neregistrirani korisnik
prije 8 godina
To su elitni majstori koji su nnekad radili u bivšem Mašinskom servisu u Novoj Topoli. A taj servis je bio ekskluzivni prodavač i serviser IMT traktora i mehanizacije, pa potom i IMR, TAM, Zmaj. I naravno servisirali su traktore od Dervente do Bihaća i od Livna do Požege, Daruvara i Kutine. Nažalost, Mašinskog servisa više nema, ali na sreću još ima po koji vrsni majstor.
Igor Filipović
prije 8 godina
Odlično :)