Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Divlja mrkva
  • 22.05.2025. 07:30

Pet razloga zašto u vrtu uzgajati divlju mrkvu

Divlja mrkva nije samo korov kojega treba iskorijeniti. Ovoga proljeća pustite barem nekoliko biljaka da slobodno rastu u vašem vrtu.

Pet razloga zašto u vrtu uzgajati divlju mrkvu
Foto: Maja Celing Celić
  • 220
  • 0
  • 0

Na divlju mrkvu (Daucus carota subsp. carota), u našim se vrtovima uglavnom gleda kao na korov. No, u mojem ona ima svoje mjesto i to iz nekoliko razloga.

Za što je korisna divlja mrkva?

Njezin list, dok je još mlad, prije cvjetanja koristim za juhe i variva. Također, može se koristiti kao začin u salatama, dodatak smoothiejima, namazima i biljnim pestima. Budući da joj je list aromatičan i blago gorkast, ne treba pretjerivati s količinom.

Kada procvjeta, služi kao ukras bašče koji prvenstveno privlači pčele, bumbare, osolike muhe i leptire, osobito tijekom ljeta kad je drugih cvjetova manje. Primjerice, divlja mrkva predstavlja hranu za gusjenice leptira lastinog repa (Papilio machaon).

U permakulturnom vrtu može poslužiti kao svojevrsni čuvar redova tako da privuče neželjene kukce koji onda neće napadati glavne povrtne kulture.

Njezin korijen prodire duboko te tako poboljšava strukturu i prozračnost tla. List i stabljika se mogu koristiti kao malč ili kao dodatak kompostu. Brzo se razgrađuju i obogaćuju tlo dušikom.

Divlja mrkva je vrlo otporna te uspijeva na siromašnim i suhim tlima. Jednom kad se pojavi, lako se održava samosjetvom.

Na što paziti?

Nalikuje vrlo otrovnoj biljci iz porodice štitarki kao što je kukuta (Conium maculatum). Od nje se razlikuje po tamnoj točki u sredini cvata. Ima perjaste, dlakave stabljike. Kada se list ili korijen protrljaju, imaju miris mrkve. U slučaju da niste sigurni je li zaista riječ o divljoj mrkvi, nemojte ju nikako konzumirati.

Budući da se brzo širi samosjetvom, može potisnuti druge biljke ako se ne kontrolira. Uklanjanjem ocvalih cvatova, prije nego razviju sjeme, spriječit ćete njezino širenje.

Kao i kod nekih drugih štitarki, poput divljeg pastrnjaka, sok biljke može uzrokovati fotodermatitis – reakciju kože na sunce. Zato pri rukovanju, za vrijeme sunčanog dana, nosite rukavice te izbjegavajte kontakt s kožom.


Tagovi

Divlja mrkva Korist divlje mrkve Štitarka Fotodermatitis Kukuta Permakultura


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.