Ona u početku uzrokuje vizualne promjene, no vremenom može deformirati i osušiti list. U težim slučajevima sprječava sunčevu svjetlost da dopre do lišća, uzrokujući njihovo žućenje i prerano opadanje.
Pepelnica je gljivično oboljenje koje se između ostalih biljaka može pojaviti i na stablima pa tako i na gorskom javoru (Acer pseudoplatanus) koji je sklon ovoj bolesti. Dugo sušno razdoblje utječe na ovu pojavu koja se prepoznaje po bijeloj, pepeljastoj prevlaci na gornjoj strani lista, a može prijeći i na plodove, tj. sjemenke, kao što se vidi i na fotografiji.
Javlja se za vrijeme toplog i suhog vremena, a njezinu razvoju pogoduje povremena vlaga, poput ljetnih pljuskova. Također, zbijena stabla, gusto raslinje, slab protok zraka u primjerice, manjim, ograđenim dvorištima dodatno potiče njezino širenje. Osim toga, infekciji su sklonije biljke koje su pod određenim stresom, na kojima je rađena nestručna rezidba ili imaju kakva oštećenja.
Ona u početku uzrokuje vizualne promjene, no vremenom može deformirati i osušiti list. U težim slučajevima sprječava sunčevu svjetlost da dopre do lišća, uzrokujući njihovo žućenje i prerano opadanje.
Dugoročno, ako se bolest ponavlja iz godine u godinu, može doći do slabljenja stabla, smanjenja rasta pa i ranijeg otpadanja lišća. Smanjuje se sposobnost fotosinteze jer gljivica prekriva lisnu površinu.
Stoga je najvažnija prevencija i to redovitim prorjeđivanjem krošnje, idealno u zimu. Uklanjaju se suhe, slomljene i bolesne grane, one koje se križaju ili rastu prema unutrašnjosti krošnje. Moguća je i ljetna rezidba, ali ne agresivna i ne po najvećim vrućinama.
Kod gnojidbe ne treba pretjerivati s dušikom jer pojačava osjetljivost na pepelnicu.
Sada ih možete nježno isprati hladnom ili mlakom vodom što će mehanički ukloniti površinski micelij gljivice. Najbolje rano ujutro da se biljka što prije osuši. No, ovo nije dugoročno nego tek pomoćno rješenje. Važno je da se biljka što prije osuši jer inače vlaga može pogoršati infekciju.
Važno je i redovito zalijevanje, posebno kod mladih stabala. Pazite da ne zalijevate tik uz deblo nego metar od projekcije krošnje.
Kod blage infekcije, a kako bi prevenirali daljnji razvoj, mogu se koristiti biološka sredstva na bazi mlijeka, sode bikarbone i par kapi ulja ili tekućeg sapuna. Jednako onako kako biste tretirali rajčicu ili koje drugo povrće oboljelo od pepelnice.
U jačim napadima koristi se fungicid na bazi sumpora ili bakra.
Tagovi
Autorica