Pretraga tekstova
Lovište Zelendvor pokraj Varaždina očekuje uspješnu sezonu. Lovac-turist u prosjeku potroši čak deset puta više nego »običan« turist na ljetovanju na Jadranu, a Hrvatsku na godinu posjeti oko 7000 lovaca iz inozemstva
Unatoč krizi u tvrtki Zelendvor planiraju uzgoj 140. 000 kljunova pernate divljači - fazana, trčki, prepelica i jarebica. To je ista količina kao i prošle godine, no Petar Silić, direktor i vlasnik tog poznatog lovišta, nada se kako će sve moći plasirati na inozemno tržište i domaćim lovačkim udrugama.
Podaci su iznijeti na nedavno održanom okruglom stolu u lovištu Zelendvor pokraj Varaždina, kojem je bio nazočan i Đuro Dečak, predsjednik Hrvatskog lovačkog saveza. No i tu se pribojavaju posljedica globalne recesije na opseg njihove prodaje, ali zasad se »drže«, a strani i domaći ljubitelji lova nisu se odrekli tog užitka.
Lovac-turist u prosjeku potroši čak deset puta više nego »običan« turist na ljetovanju na Jadranu, pa se u Zelendvoru i Hrvatskom lovačkom savezu čude što lovni turizam nije ostvario nikakve potpore u pripremi turističke sezone.
Za organizatore lovnog turizma kakav je Zelendvor prava sezona dolazi na jesen, pa još ima vremena za potpisivanje sporazuma s Ministarstvom turizma, kako bi lovni turizam dobio dodatni zamah.
Prema statistici koju vode u Zelendvoru, ali i kod drugih tvrtki te vrste, unatoč rastu lovnog turizma unatrag 15 godina, još nisu dostignute prijeratne brojke i po broju posjetitelja. Đuro Dečak navodi kako Hrvatsku na godinu posjeti oko 7000 lovaca iz inozemstva. Zajedno s Ministarstvom turizma treba uložiti dodatne napore radi većeg dolaska stranih lovaca. To bi se pozitivno odrazilo i na ukupni turistički prihod u Hrvatskoj. Hrvatski lovački savez pojačat će promociju hrvatskog lovstva, te s Hrvatskom turističkom zajednicom organizirati nastupe na najvećim sajmovima lovstva u Europi.
U Zelendvoru pozitivnom ocjenjuju nedavnu odluku prema kojoj strani lovci hrvatsku državnu granicu mogu prelaziti uz manje formalnosti, za razliku od prijašnjih godina kada su svu divljač koju su nakon ulova u lovištu vozili sa sobom morali podvrgnuti veterinarskom pregledu. Zbog te odluke Hrvatska je nekoliko godina imala stalni pad broja stranih lovaca, posebno onih iz Europske unije koji su tradicionalni gosti hrvatskih lovišta, pa tako i Zelendvora. Prema novoj odluci, iz Hrvatske se bez veterinarskog pregleda može izvesti 10 kilograma divljači po osobi, što bi trebalo utjecati na porast broja stranih lovaca u hrvatskim lovištima.
Zenendvor je lovište s tradicijom - utemeljio ga je grof Bombelles još 1870. godine, dopremivši prve fazane za uzgoj iz Moravske.
Lovište kojim gospodari Zelendvor rasprostire se na površini od 8500 hektara, a nalazi se na krajnjem sjeverozapadu Hrvatske.
Autor: Karmen Gumbas
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/