Pretraga tekstova
Predstavljamo vam načine kako da ljuske jaja koristite kao gnojivo, za presadnice, protiv štetnika, za prehranu peradi i kao malč.
Jaja su nam korisna u prehrani, zovu ih i superhrana, ali možda niste znali da je njihova ljuska isto toliko upotrebljiva ukoliko uzgajamo biljke i životinje. Može se koristiti za različite namjene - od gnojidbe do kontrole štetnika. Možete je čuvati duže vrijeme, u otvorenoj posudi, kako bi se prosušila, dok ne nakupite dovoljnu količinu. Važno je napomenuti da nema neugodnog mirisa! Pet je načina kako da ljuske jaja upotrijebite u poljoprivredi, piše Gardenista.
Iako su dušik, fosfor i kalij najvažniji za zdrav rast biljke, kalcij je također neophodan za izgradnju zdravih staničnih stijenki biljke. S obzirom na to da sadrže kalcij-karbonat, ljuske jaja su idealan način da ovaj mineral dopremite u zemljište. Sve što je potrebno je da ljusku usitnite ili sameljete. Bit će im potrebno nekoliko mjeseci da se razgrade, odnosno da ih zemlja apsorbira i da budu dostupne korijenu. Zbog toga je preporuka da se unesu u zemlju tijekom jeseni. Tijekom proljeća umiješajte u zemlju novu količinu.
Usitnjenu ljusku možete staviti i na dno rupe u koju želite posaditi biljku, a ovo posebno odgovara rajčici. Ljuske možete pomiješati i s talogom kave, koji je bogat dušikom.
Ljuske također pomažu da zemljište bude manje kiselo i da ima više zraka.
Ljuske jaja su biorazgradive, pa su idealan izbor za presadnice, jer - nema otpada! Prvo ih je potrebno sterilizirati u vodi koja ključa ili ih staviti u pećnicu na pola sata, pod temperaturom od 90℃. Na dnu dublje ljuske napravite malu rupu za drenažu. Dodajte zemlju i sjeme. Kada bilja nikne, sve zajedno (s ljuskom) presadite.
Sloj slomljenih ljuski jaja na zemlji može vam poslužiti kao odlična obrana protiv malih i većih štetnika. Na primjer, jeleni ne podnose miris bjelanjka, pa će se držati dalje od voćnjaka. Dok jeleni ne podnose ovaj miris, glodavci ga obožavaju. Zbog toga je koristan savjet da ljuske jaja u ovu svrhu ne koristite u blizini kuće. Ljuske će biti korisne i u odbijanju puževa.
Kao ljudi i biljke, i životinje imaju potrebu za kalcijem, a posebno ptice. Ovo se posebno odnosi na ženke, prije i nakon što legu jaja. Da biste napravili hranu za ptice koje posjećuju vaše domaćinstvo, ili perad koju uzgajate, sterilizirajte ljuske jajeta na način koji je već objašnjen, a potom ih usitnite i pomiješajte sa sjemenkama.
Osim što izdrobljene ljuske jaja mogu djelovati dekorativno u vrtu, one će mnogo više doprinijeti poboljšanju zemljišta i boljem rastu biljaka. Ukoliko skupite dovoljno ljuski, možete napraviti toliko debeo malč sloj, da postoji mogućnost i da spriječite rast korova!
Izvori
Tagovi
Jaja Ljuske jaja Gnojivo Malč Posuda za presadnice Hrana za perad Protiv štetnika
Autorica
Više [+]
Urednica portala, diplomirana novinarka i ljubiteljica prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔