U srpnju je moguća izravna sjetva na otvoreno, ali ako želite precizniji raspored i raniju berbu, preporuča se uzgoj presadnica u zaštićenom prostoru
Srpanj je mjesec kada vrtlari često razmišljaju o produženju sezone uzgoja. Jedna od idealnih kultura za sadnju u srpnju je endivija (Cichorium endivia), koja svojom otpornošću na toplinu i kratkom vegetacijom omogućuje uspješnu jesensku berbu. Smatra se vrstom zelene salate iako dolazi iz porodice cikorija i u bliskom je srodstvu s cikorijom.
Najzastupljenije su dvije sorte: kovrčava - ima uske, kovrčave listove i blago gorak okus te širokolisna - s glatkim, širim listovima i blažem okusom. Za sadnju u srpnju preporučuje se ova druga jer bolje podnosi ljetne uvjete.
Vrt u srpnju: Evo što možete sijati i saditi usprkos vrućinama
Važno je znati da endivija voli rastresita, humusna tla neutralne reakcije. Prije sadnje dobro usitnite tlo i obogatite ga kompostom ili zrelim stajskim gnojem. Najbolje uspjeva nakon kulture koju je već bila obilno gnojena kao primjerice kupus i papirka. Osigurajte joj dobru drenažu kako biste izbjegli zadržavanje vode no istovremeno je potrebno održavati vlažnost gredica do nicanja sjemena.
U srpnju je moguća izravna sjetva na otvoreno, ali ako želite precizniji raspored i raniju berbu, preporuča se uzgoj presadnica u zaštićenom prostoru (npr. polusjeni), pa presađivanje nakon 3 tjedna. Vegetacijsko razdoblje endivije dulje je nego salate i iznosi 110 - 120 dana.
Dobri susjedi endiviji su brokula, cvjetača, grah, kineski kupus, korabica, poriluk, kupus, tikvice i komorač.
Sadite biljke na razmak 30x30 cm kako bi imale dovoljno prostora za rast. Redovito zalijevajte, osobito u fazi nicanja i ukorjenjivanja. U vrijeme najvećih vrućina biljke možete zasjeniti laganom mrežom.
U fazi vegetacije treba ju redovno zalijevati i okopavati, sve dok listovi u potpunosti ne prekriju tlo. Zahtijeva puno kalija, a ako ga nema dovoljno, bit će manje otporna na niske temperature. Dušik će joj pomoći u bržem rastu, ali i u tome da listovi budu manje gorki.
Postoji jedan trik kako bi se smanjila gorčina listova, a to je da se 7 do 10 dana prije berbe vežu vanjski listovi biljke u rozetu (gumicom ili konopcem) kako bi unutarnji listovi ostali bijeli i mekani.
Ukoliko dođe do zaraze nekom bolešću, zaražene dijelove biljaka uklonite i uništite. Pod preventivne mjere ubraja se odabir dobrog tla i klimatskih uvjeta za sadnju, optimalna gnojidba i dobar odabir sadnog materijala.
Endivija je spremna za berbu tijekom jeseni ako se sije u srpnju. Može podnijeti manje minuse, ali zaštititi je možete i malčem ili agrofolijom. Bere se cijela biljka rezanjem iznad korijena. Nakon berbe može se čuvati u hladnjaku do 10 dana.
Povezane biljne vrste
Sinonim: Zimska salata, cikorija | Engleski naziv: Endive | Latinski naziv: Cichorium endivia var. latifolia
Endivija je dvogodišnja kultura iako se proizvodi i troši kao jednogodišnje povrće. Uzgaja se zbog listova, koji formiraju rozetu. Listovi endivije mogu biti glatki, slabo ili... Više [+]Tagovi
Autorica