Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Sjetva rajčice
  • 01.03.2025. 07:30

Dvije prijateljice dva načina sjetve i sadnje rajčice - evo kako to rade Marija Paro i Jolanda Pažanin

Razgovarali smo s dvije velike ljubiteljice vrtlarenja, poznavateljice raznih sorti rajčica koje pažljivo brinu o sjemenju i još pažljivije uzgajaju kraljicu vrta. Za kraj smo vam ostavili i recept za ukiseljene zelene rajčice.

Dvije prijateljice dva načina sjetve i sadnje rajčice - evo kako to rade Marija Paro i Jolanda Pažanin
Foto: arhiva M. Paro/J. Pažanin
  • 6.057
  • 482
  • 0

Jedna u stanu, druga na terasi, jedna je već posijala, druga se sprema ovih dana, jedna presađuje u Dalmaciji, druga u Prigorju. Popričali smo s dvije strastvene sakupljačice sjemena, prije svega rajčice, koje su istovremeno i velike prijateljice – Marijom Paro i Jolandom Pažanin.

Njih su dvije u stanju satima pričati o svojim vrtlarskim pustolovinama, ali dok Marija već naveliko predaje po Splitu na temu urbanog vrtlarenja s naglaskom na balkonske rajčice, Jolanda tek planira prenositi svoje bogato znanje zainteresiranim vrtlarima.

Paro je već posijala većinu svojih sjemenki rajčice i smjestila ih na ostakljenu zatvorenu verandu jer želi što prije u njima uživati. Neke su već i krenule nicati pa nas je zanimalo koje sve korake poduzima u uzgoju.

Bez i sa pikiranjem

"Ja sam sa pomama uvijek u istoj fazi, u ljubavi“, veselo će Marija pa dodaje: "a u fizičkom smislu trenutno gledam balkonerice, patuljaste rajčice koje kod nas tek trebaju zaživjeti, Englezi ih zovu dwarf i microdwarf. Već su mi iznikle, stare su mjesec dana, a u drugim čašicama je samo sjeme vrtnih koje sam posijala 24. veljače po sjetvenom kalendaru Marije Thun za 2025. U svakoj čašici je druga sorta“.

Ja sam sa pomama uvijek u istoj fazi, u ljubavi, kaže Marija

Od svih će sebi posaditi po dvije, kaže, a ostale presadnice podijeliti jer se tako sjeme najbolje čuva. U njezinom malom rasadniku ima patuljastih, srednjih i visokih, žutih, zelenih, crvenih, šarenih sorti rajčica, a koliko će ih biti sveukupno?

"Ne mogu reći jer nije završilo sijanje, a i dogodi se da mi uvijek još netko pošalje koju sadnicu i završim na više od predviđenog. Zasad sam posijala 11 sorti balkonskih i 60-ak vrtnih rajčica. Neću pikirati, nego sam čaše punila vrtnom zemljom obogaćenom humusom kalifornijskih glista u kojoj će i nastaviti rasti kad ih presadim u vrt. Supstrat za sjetvu sam stavila samo u gornjem tankom sloju gdje su sjemenke“, objašnjava Marija proces dodajući da će pri dijeljenju presadnica njezine dvije biljčice dobiti prostor u čaši i tako sretno rasti do sadnje u vrt.

Jolandin proces je drukčiji, ona svoje sjemenke namače 24 sata u čaju od kamilice, pažljivo ispere u situ i onda ih sije u kvalitetnu sjetvenu smjesu odakle će ih pikirati kad se pojave barem dva lista.

"Te posude za sijanje sa 24 rupe držim na toplom, blizu radijatora, pokrijem ih i dižem taj poklopac kad se orosi i pazim da je uvijek vlažno. Kako sam u malom stanu moj dnevni boravak postane rasadnik. Kupila sam si jednu malu stalažicu sa led svjetlom, nije to previše luxa, ali nakon nicanja ih stavljam pod to svjetlo i uz prozor da se ne izduže“, detaljno objašnjava Jolanda, inače liječnica po zanimanju.

Kad se pojave barem dva lista, Jolanda obavi pikiranje

Presađuje ih u posude od četiri decilitara u kojima je sjetvena smjesa, glistinac i malo zeolita. No tu pažnja ne prestaje jer je pred rajčicama još dugačak put. Za nekih 6 do 8 tjedana od sjetve, ovisno u kojem su podneblju, rajčice imaju svoj prvi izlazak.

"Nakon pikiranja odvezem ih u garažu da se tamo prilagode hladnijim temperaturama i tamo su par tjedana, a onda ih iznosim van i tek ih negdje krajem svibnja sadim u vrt. Uzgojim tako u tih svojih 54 kvadrata oko 200 sadnica, samo 60 sorti su rajčice jer su stvarno zahvalne i skoro sve mi uvijek niknu“, ponosno će Jolanda koja isto rado poklanja svoje rajčice.

Marija Paro: Fermentacijom do kvalitetne pohrane sjemenki rajčica, evo i kako

Za razliku od nje Marija oduvijek sadi po dvije rajčice u jednu sadnu rupu jer joj se to pokazalo najboljim rješenjem za kvalitetan urod, a i to je praktično rješenje za male vrtove. I ne dodaje ništa gnojiva tijekom rasta, jer reći će: "Naučila sam tijekom godina da je najvažnija dobra priprema tla. Ja jako dobro, stvarno obilno pognojim gredice u koje sadim rajčice i ne koristim više ni čajeve od koprive i gaveza kao u svojim vrtlarskim počecima. Oko njih raste puno cvijeća i stvarno nemam nikakvih problema ni s plamenjačom niti s insektima“.

Obje imaju navodnjavanje, ali i zasjenu za svoje rajčice. Zaperke skidaju, ali kako kaže Marija, ne poznaje vrtlara koji to čini redovito. Nisu sklone ni rezanju vrhova jer šteta je biljci ograničavati rast. I dok Marija rajčice obožava jesti na sve načine, Jolanda ih je počela jesti tek kad je uzgojila svoje. I danas ih uzgaja najviše radi šalše koju, naravno, radi u tri boje, a najdraža joj je ona od rajčica žute i narančaste boje.

No kako ne bi bilo da vas ovim tekstom samo pripremamo na sjetvu rajčica, ostavit ćemo vam za kraj i jedan recept za vrijeme kad će njihova sezona biti pri kraju. Moramo, jer nas je Marija Paro uvjerila da su kisele zelene rajčice odlične.

Recept za ukiseljenje zelene rajčice

Zakuhajte u dva lonca istu tekućinu za kiseljenje u omjeru 1:3. Na 1 dcl octa ide 3 dcl vode, pola žlice soli i žlica šećera. U jednom loncu kratko obarimo razrezane zelene rajčice da bi se kroz tih 10-ak sekundi otopio solanin. Tu tekućini onda bacimo, a rajčice premjestimo u vruće staklenke koje zalijemo drugom tekućinom koju smo isto prethodno zakuhali. Tegle dobro zatvorimo, okrenemo naglavačke i nakon 15 minuta vratimo i pokrijemo dekicom da se hlade do sutradan. Prva degustacija je na Božić uz pečenku.


Fotoprilog


Tagovi

Sjetva rajčice Uzgoj rajčice Humus Jolanda Pažanin Marija Paro


Autorica

Maja Prištof Ničota

Više [+]

Diplomirana novinarka sa završenim osposobljavanjem za dizajnera vrtova i 72-satnim tečajem permakulturnog dizajna. Kad ne dizajnira okućnice i nije u svom vrtu, rado piše za Agroklub.