Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Kiseli kupus
  • 31.01.2013.

Dobra hrana i konzervansi

Prirodan i protuprirodan proizvod koji je omiljena delikatesa - kiseli kupus

Dobra hrana i konzervansi
8.348
243
0

Problem hrane (jedni gladuju - drugi razbacuju) već dugo, osim materijalnog problema poprima i obilježje moralnosti, poštenja, duhovnosti. Stara poštapalica: da nema pesticida ne bi se moglo prehraniti pučanstvo Planeta, samo djelomično drži vodu. U intenzivnoj, sada konvencionalnoj proizvodnji, ponegdje se toliko ekološki pretjeralo da su ugroženi i cijeli narodi, o pojedinim populacijama da se ne govori. Spomenimo samo zloćudne, bolesti vezane za pretilost, alergije....

Sigurni smo, najbolje si mogu pomoći sami potrošači, ako se educiraju i principijelno ponašaju u skladu s higijenskim mjerama. Stvoreni smo da jedemo ono što (i koliko) nam je priroda dala, a ne da potamanimo sve što možemo.

Ima li zimi što bolje od kiseloga kupusa (i ovoga ogulinskog sa slike), pa primjerice na salatu s malo maslinova ulja, na lešo sa suhim mesom ili za malo „hrabrije“ pirjan sa svinjetinom i mljevenom paprikom u sekelom gulašu. Hrana koju će malo tko odbiti.

Kupujemo li međutim pakirani kupus u dućanu malo će tko provjeravati konzervanse, koji se inače obavezno ističu, a posebice neće ako na vrećici piše prirodno kiseljeno, kao da ima i kiselo-mliječno vrenje koje to nije. Konzervans je kalijev sorbat E 202 (kalijeva sol sorbinske kiseline), dodaje se, reći će znanstvenici zbog sprečavanja naknadnog vrenja i napuhavanja vrećica u količini od 0,1 posto ili 1 promil i prirodni je preparat.

Pokušavajući pronaći tko to (i kako u praksi) kontrolira, natelefonirali smo se raznim inspekcijama za jedan dobar mjesečni račun i u tom loptanju samo doznali da za kiselo zelje nema posebne skupine propisa.

Iako smo, da bi potrošače potakli da razmišljaju što jedu, uzeli jedan u odnosu na primjerice mesne konzerve, dobroćudan primjer ipak se pitamo zašto je onda E 202 u nekim zemljama zabranjen ili zašto ga se ne smije unositi u tijelo prosječna čovjeka više od 800 mg dnevno ili 12 mg u kilogramu kupusa.

Život svakako nije crno-bijeli, morat ćemo se posvetiti nijansama - one su obično jako sitno naznačene na deklaracijama.

Autor: Rajko Polić


Tagovi

Kiseli kupus Konzervansi Inspekcija Kalijev sorbat E 202 Ogulinski kupus


Autor

Rajko Polić

Više [+]

Novinar HND-a od 1973. Studirao filozofiju u Zagrebu, poljoprivredu u Križevcima, profesionalni novinar - reporter u Večernjem listu 30 godina, sudjelovao u pokretanju prvog specijaliziranog priloga Vrt

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Što je sada gore od ovih zadnja tri dana Tuča ili Jaki vjetar. Kod mene vjetar napravio veču štetu nego da bila tuča. Malo prije obišao polja ali suncokret je dobio naj jače i to bar 70% ode u ništa.