Pretraga tekstova
Gram najboljeg šafrana može postići cijenu od 65 dolara što je više od plemenitih metala. Vrijedan je i skupocijen zbog načina branja.
On je najskuplji i najtraženiji začin na svijetu. Šafran je poznatiji i kao crveno zlato. Zbog toga ga neki šefovi kuhinja i čuvaju kao pravu vrijednost - pod ključem.
Gram najboljeg šafrana može dosegnuti i cijenu od 65 dolara, što je više od plemenitih metala. Vrijedan je i skupocjen zbog teškog procesa branja. Naime, samo za 400 grama potrebno je ručno odvojiti oko 200.000 niti iz 70.000 šafrana Crocus sative. U Iranu se on proizvodi više od 3.000 godina. Od 250 proizvedenih tona šafrana svake godine u svijetu, čak 90% se proizvede u toj zemlji.
Neusporedivo manje količine ove aromatične biljke koja se koristi u pripremanju jela, ali i kozmetici te alternativnoj medicini, proizvele su se u Grčkoj, samo šest tona, duplo manje od toga u Afganistanu te po dvije tone u Maroku i Indiji.
Izvoz šafrana iz Irana, prema podacima Iranskog nacionalnog vijeća za šafran, raste od 2007. godine kada je iznosio 100 tona. No, dvije godine kasnije se gotovo prepolovio, ali je poslije toga opet konstantno rastao te 2012. godine dosegnuo 139 tona.
No, posao je za trgovce šafranom posljednjih godina postao težak zbog međunarodnih sankcija uvedenih zbog nuklearnog programa koje su blokirale pristup unosnim tržištima Europe, SAD-a i Kanade, javlja CNN pa su iranske tvrtke i banke isključene iz globalnog financijskog sustava.
"Ne možemo koristiti banke", kaže Mehrdad Rowhani, predsjednik Saffron Rowhani u Korosani, provinciji koja proizvodi preko 70% iranskog šafrana. "Moramo angažirati kurire koji su skupi i direktno trguju s kupcima. Svjesni smo kako nas nekada i prevjere prilikom isplate", dodaje on. Druge iranske kompanije vraćaju se razmjeni kako bi izbijegli bankarska ograničenja.
Unatoč teškoćama, Rowhani je uspio zadržati izvoz od 50 kilograma mjesečno preusmjeravajući svoj biznis na nova tržišta u zemlje Zaljeva i Srednjeg istoka. Preko iranske šafranske industrije izvoz je porastao za 36% u 2014. godini, a cijena kilograma polako se povećala na oko 2.000 dolara.
"Potražnja za šafranom je veća od ponude pa unatoč gubitku od preko 7 milijuna dolara godišnje prodaje u Velikoj Britaniji, tvrtka Iran Hassos Ltd. zadržala je promet vrijedan 48 milijuna dolara u 2014. godini, što je slično razini od prije uvođenja sankcija", kaže Ali Sheikh, londonski predstavnik Iran Hassos Ltd. Šafran koji dolazi do kupaca, kako piše CNN, često bude i pomiješan s nekvalitetnim, iz neke druge zemlje.
"Afganistan obrađuje zalihe koje je dobio iz Irana, daje im originalne potvrde i dostavlja ih kupcima", kaže Sheikh dodajući kako je šafran koji dolazi u Španjolsku mješavina španjolskog i prodanog šafrana.
Prema nekim procjenama samo oko 1% španjolskog šafrana raste u zemlji. No, unatoč takvim zbivanjima, Sheikh i drugi proizvođači uvjereni su u jedinstvenu kvalitetu iranskih začina zadržavajući svoju poziciju kao zlatni standard.
Inače, sam začin dobiva se iz vrha tučka, a kod određivanja njegove kvalitete najvažnija je, kako navode pojedini izvori, njegova moć bojanja jela. Šafran cvate samo tri tjedna u cijeloj godini, a iz svake lukovice u sezoni može izrasti između dva do devet cvjetova ljubičaste do plave boje.
Foto: www.dw.de
Tagovi
Uzgoj šafrana Iran Crveno zlato Afganistan Sankcije na izvoz Iran Hassos Ltd. Kvaliteta šafrana Začinsko bilje
Autorica
Više [+]
Prije nego je upisala pravo, počela se baviti novinarstvom. I u njemu ostala. Pisala je za Večernji list, Poslovni dnevnik i Tportal, a televizijsko iskustvo stekla je na RTL-u. Kada ne piše, vozi bicikl, romobil ili skija :)
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom