Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pčelarstvo
  • 21.09.2011.

Revolucija u košnicama

Otkriće splitskog umirovljenika: Moje pčele davat će šest puta više meda

  • 4.514
  • 210
  • 0

- Na prvi pogled to je moj san. U perspektivi, i to vrlo bliskoj, zahvaljujući mojim inovacijama, to može biti java. Može biti nešto što će, prije svega, domaćim pčelarima otvoriti do sada neslućene mogućnosti za podizanje produktivnosti pčelama - kaže Vuković.

Njegov san uopće nije bez pokrića. Vuković je osmislio globalne standardne košnice pčela za treći milenij u kojima produktivnost pčela povećava za nevjerojatnih šest puta.

Na osmišljavanju tih superkošnica je radio punih deset godina i kao kruna svega je nedavno objavljena knjiga - priručnik koja do detalja otkriva što to stoji iza tvrdnje da bi hrvatskim ulicama, zahvaljujući njegovoj inovaciji, mogao teći med.

- Riječ je o dvije veličine košnica - paletnih nastavljača koje su sto posto usklađene s euro-paletom POOL i u punu funkciju se stavljaju integralnim transportom s namjenskim motornim vozilom, kapaciteta osam POOL paleta.

Podsjećam da su euro-palete revolucija u transportu. Zbog njih su se mijenjali brodovi, avioni, vagoni...

Ja sam osmislio dvije vrste standardnih košnica koje su jackpot za pčelare. U prvom slučaju na jednu paletu mogu stati samo dvije moje košnice koje s po jednom maticom u jednom turnusu proizvedu po 256 kilograma meda, dakle, ukupno 512 kilograma.

Danas istu količinu meda pčelari proizvode u devet košnica i s devet matica. U konačnici, hrvatski pčelari posljednjih godina godišnje proizvedu u prosjeku tri tisuće tona meda, a najviše pet tisuća. Za to im je potrebno 313.978 košnica i isto toliko matica.

Čeka se prototip

S mojim tim, nazovimo ih jumbo-košnicama, dovoljno je 11.760 košnica i isto toliko matica, a moguće je proizvodnju meda povećati na gotovo 18 tisuća tona meda.

Zapravo, godinama sam proučavao i sasvim je jasno da uspjeh svake košnice zavisi od veličine kvadrata, kocke, kugle u sklopu okvira u plodištu košnice - kaže Vuković.

Ovaj svoj patent Vuković je prvo zaštitio u Hrvatskoj, a zatim i u Austriji.

- Najkraće, ovo je moj dar čovječanstvu. Sve što sam patentirao, sada bi trebalo provjeriti u praksi, tvrdi Vuković.

S tim se slaže i jedan od trojice recenzenata knjige dr. Rodoljub Živadinović, koji kaže da “pozitivnu recenziju mogu napisati samo matica i pčele u praksi”.

Hoće li se i može li se to provjeriti što nudi Vuković? Koliko su na to spremni pčelari?

Inovator Vuković priželjkuje da sada “stvar u svoje ruke” preuzme država Hrvatska. Zapravo, za početak, pod njegovom paskom, nužno je uraditi prototip tih košnica kako bi se Vukovićeve ideje provjerile u praksi.

- Onaj tko to sada uradi, dobiva 20-godišnje ekskluzivno pravo, monopol na patent čije proizvode može distribuirati u čak 193 zemlje svijeta. Za Hrvatsku ili neku ovdašnju tvrtku, koja bi bila spremna uložiti novac u proizvodnju takvih košnica, bio bi to biznis neslućenih razmjera.

Izračunao sam da bi samo u našoj zemlji bilo moguće stvoriti model pčelarenja gdje bi stalni radni odnos našlo 735 pčelara. Isto toliko bi se “rodilo” dopunaca koji bi se bavili pčelarstvom kod svoje kuće, te najmanje šest i pol tisuće hobi pčelara.

Zarada do sto milijuna eura

Hrvatska bi imala gotovo osam tisuća pčelara disperziranih u čak 245 pčelarskih regija u zemlji. Samo profesionalni pčelari bi godišnje na medu zarađivali između 50 i sto milijuna eura. Za Hrvatsku bi to mogao biti posao stoljeća.

Modularni peludarnik

Zanimljivo je da je Vuković patentirao i peludarnik s paralelnom proizvodnjom meda i peludi i to prvi put u pčelarstvu na planetu Zemlja. Riječ je peludarniku modularnog tipa kroz koji na putu do košnice prolaze pčele i na njemu ostavljaju pelud.

Autor: MARIJAN DŽAMBO


Povezana stočna vrsta

Pčelarstvo

Pčelarstvo

Pčelarstvo je specifična grana ljudske djelatnosti te su interes i ljubav prema pčelama rašireni u svim dobnim i obrazovnim slojevima društva. Mjesta obitavanja pčela su veliki... Više [+]

Izvori

Slobodna Dalmacija


Tagovi

Pčelarstvo Produktivnost Košnica Proizvodnja Med

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Lijeska je zanimljiva grmolika biljka. Njeni plodovi, lješnjaci, karakterističnog su okusa i mogu poslužiti kao savršena grickalica zbog svojih vrijednih nutritivnih sastojaka. Još ako imate čuvara nasada, koji je ozbiljno shvatio svoju ulo... Više [+]