Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ukrasna djetelina
  • 24.07.2021. 09:00

Ukrasna djetelina je dekorativna, a jednostavno se uzgaja

Ima atraktivne srcolike listove i mnoštvo malih cvjetića koji mogu biti bijeli, žuti ili ružičasti. Uzgaja se kao sobna biljka ili na otvorenom.

Foto: Depositphotos/Moskwa
  • 11.383
  • 121
  • 0

Zbog svojih srcolikih, ljubičastih listova i mnoštva sitnih cvjetića, ukrasna djetelina (lat. Oxalis triangularis) se sve više uzgaja. U narodu je poznato više naziva za ovu atraktivnu biljku - ukrasna, lažna, ljubičasta, srcolika, zečja djetelina, cecelj, soca i brojni drugi.

Može se uzgajati u zatvorenom prostoru kao sobna biljka ili na otvorenom, u žardinjerama i kamenjarima. Vrlo je lijep ukras oko fontana i umjetnih jezera.

Srcoliki, trokutasti listovi krupniji su nego kod običnih djetelina. Mogu biti zeleni ili ljubičasti. Intenzitet njihove obojenosti ovisi od sorte, varijeteta i osunčanosti. Cvjetići su sitni, a mogu biti bijeli, žuti i ružičasti. Visoke cvjetne drške osiguravaju cvjetovima dovoljno Sunca jer se oni nalaze iznad listova.

Tijekom noći listovi se opuste, saviju poput kišobrana, a cvjetovi se zatvore. S prvim jutarnjim zracima Sunca cijela biljka oživi. Listovi se ispravljaju, a cvjetići otvaraju. Na isti način će reagirati i na vjetar i kišu. Listovi se brzo zatvaraju kako bi se zaštitili od oštećenja.

Pogoduje joj malčiranje

Za njenu sadnju odabrati supstrat koji je bogat organskom tvari. Ne voli previše vlage u zoni korijena i treba joj osiguratii dobru dreniranost zemlje ili supstrata u lončanici. Za mjesto sadnje odabrati osunčane položaje ili prozore s južne strane. Ne podnosi jaku sjenu. U sjevernim područjima odlučite se za osunčane terene kako bi biljke bile što više izložene Suncu dok je na jugu bolji izbor blaga sjena. Lakše podnosi kratkotrajne sušne periode od kišnih dana. Ne podnosi mraz, ekstremno visoke i niske temperature.

Za dobar rast tlo treba biti umjereno vlažno, posebno kada su biljke mlade. One starije otpornije su na sušu. Ne podnose vodu koja stagnira u zoni korijena. Ukrasnoj djetelini odgovara malčiranje.

Od štetnika pretežno je napadaju lisne i leptiraste uši, kao i grinje. Hrđa, botritis i pepelnica najčešće su bolesti koje mogu uništiti njene biljke.

Poslije cvjetanja uklonite osušene cvjetove i cvjetne drške. Ukoliko su listovi suhi odrežite ih škarama na jedan do dva centimetra više od baze biljke. Ljeti je premjestite u hladovinu, posebno kada su izuzetno visoke temperature. Prestanite zalijevati djetelinu dva do tri mjeseca kako bi se pripremila za zimu. Ukoliko je ne možete premjestiti, onda je prekrijte malčom.

Dosta organske tvari i komposta

Može se razmnožavati dijeljenjem i sjemenom. Mada je češći slučaj dijeljenjem. Grm ukrasne djeteline izvadi se iz lončanice ili zemlje. Pažljivo se razdijeli korjenova masa. Podjeljene biljke ponovo zasadimo na istu dubinu. Supstrat za sadnju treba biti bogat organskom tvari i kompostom.

Sjetva sjemena izvodi se u proljeće, a obavlja se na razmak od jednog centimetra i prekrije tankim slojem supstrata koji treba biti umjereno vlažan. Mlade biljčice zahtijevaju više vlage nego one starije.


Tagovi

Ukrasna djetelina Rezidba ukrasne djeteline Malčiranje Organska tvar Razmnožavanje dijeljenjem Dreniranost zemlje Razmnožavanje sjemenom


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Zamislite da ujutro nađete nekog kako spava u šatoru na Vašem imanju, što biste napravili? To je naime sasvim normalna pojava i pravno formulirana radnja u nekim zemljama Europe. Ne znam koliko je precizna, ali ova karta pokazuje zemlje gdj... Više [+]