Pretraživanje tekstova
Mlekarski sektor Evropske unije je ostao stabilan. Najviše je proizvedeno kravljeg mleka.
Proizvodnja sirovog mleka u Evropskoj uniji je tokom 2021. godine ostala stabilna, objavio je Eurostat. Farme su proizvele 161 miliona tona, što predstavlja povećanje od 0,7 miliona tona u odnosu na prethodnu godinu. U ukupnoj količini, na kravlje otpada 155,2 miliona tona, ovčje tri, kozje 2,5 i bivolje 0,3 miliona tona.
Ovu stabilnost u proizvodnji od 0,4 odsto u odnosu na 2020. podržala je proizvodnja na farmama u Italiji gde je ostvaren rast od četiri odsto i Irskoj sa šest odsto. To je kompenzovalo pad u Nemačkoj, Francuskoj i Holandiji od po dva odsto.
Količina od 150,7 miliona tona isporučena je u mlekare, od toga 146,5 miliona tona kravljeg mleka. Ostatak se koristi direktno na farmama za proizvodnju niza svežih i prerađenih mlečnih proizvoda.
Kada su u pitanju mlečni proizvodi, mlekare su od 44,4 miliona tona punomasnog mleka proizvele 2,3 miliona tona putera i srodnih proizvoda.
Od 61,4 miliona tona punomasnog mleka i 16,4 miliona tona obranog proizvedeno je 10,4 miliona tona sira, dok je 23,2 miliona tona konzumnog mleka proizvedeno od 13,0 miliona tona punomasnog i 10 miliona tona obranog.
U ukupnoj EU proizvodnji konzumnog, Nemačka je proizvela 19 odsto, putera 20 odsto, zakišeljenih mlečnih proizvoda kao što su jogurti 29 odsto i sira 23 odsto, više nego bilo koja druga država članica.
Zajedno sa Španijom, Francuskom, Italijom i Poljskom čini oko dve trećine konzumnog mleka u EU 2021. godine.
Tagovi
Eurostat Proizvodnja mleka Mlečni proizvodi Nemačka Sirovo mleko Konzumno mleko
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U Jakovcu se nekada znalo: Prvo tretiranje vinove loze protiv prouzrokovača bolesti, ali i štetnih insekata je tek posle Svetog Nikole (krajem maja). Usled globalnih klimatskih promena koje nisu zaobišle ni našu zemlju sada je situacija pot... Više [+]
U Jakovcu se nekada znalo: Prvo tretiranje vinove loze protiv prouzrokovača bolesti, ali i štetnih insekata je tek posle Svetog Nikole (krajem maja). Usled globalnih klimatskih promena koje nisu zaobišle ni našu zemlju sada je situacija potpuno drugačija, pa se sa zaštitom vinograda počinje na početku vegetacije..