Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ratarstvo
  • 15.06.2020. 16:00
  • Pčinjski okrug, Vranje

Dan polja u Vranju obećava dobre prinose žitarica

Ogledno polje sa pšenicom je jesenas zbog suše zasejano sa mesec dana zakašnjenja, ali su primenjene mere agrotehnike i junska kiša učinile da ono dođe u fazu koja pred žetvu mnogo obećava.

Foto: Gordana Nastić
  • 291
  • 150
  • 0

Sitna kiša koja je rominjala iznad nepreglednog žitnog polja u selu Davidovac, nedaleko od Vranja, prestade da pada tek kada su poljoprivredni proizvođači iz okolnih sela počeli da se okupljaju na manifestaciju "Dan polja ozimih strnih žita", koju je ove godine na gazdinstvu Marjana Nikolića organizovala vranjska Poljoprivredno savetodavna i stručna služba.

Uzorni poljoprivredni proizvođač, Dragan Nakić iz Rakovca nije krio zadovoljstvo zbog lepo odrađenog oglednog polja.

Kiša spašava prinose evropske pšenice?

"Mislio sam da ovde neće roditi 'bog zna šta'. Drago mi je što su me stručnjaci demantovali ovakvim oglednim poljem na kojem posle obilne junske kiše bujaju zasejane sorte pšenice. Napraviću spisak sa sortama koje su dale odlične rezultate i njih ću sejati na svom imanju", kaže Dragan.

Agrotehnika i junska kiša ublažile probleme kasne setve

Njegov prijatelj Zoran Stojanović iz Ristovca, koji uzgaja pšenicu na tri hektara je takođe prezadovoljan stanjem zasejane pšenice na oglednoj parceli. Posebnu pažnju je posvetio novim sortama pšenice za koje je od vranjskih poljoprivrednih stručnjaka čuo da daju prinose od pet do sedam tona po hektaru. Jedino mu je zasmetalo što na oglednom polju nije video više mladih poljoprivrednih proizvođača.

Nove sorte žitarica obećavaju

Na ogledno polje sa pšenicom koje je postavio zajedno sa stručnjacima vranjske poljoprivredne službe i sinom Marjanom, ponosan je i Sreten Nikolić. Ovaj iskusni poljoprivredni proizvođač kaže da su zbog suše ogledno polje zasejali sa mesec dana zakašnjenja, ali da su primenjene mere agrotehnike i junska kiša učinile da ono dođe u fazu koja, pred žetvu, mnogo obećava.

Manji prinosi zbog divljeg ovsa

Iako je ove godine "Dan Polja" održan u skladu sa naredbom o zabrani okupljanja u Republici Srbiji na javnom mestu, zatvorenom i otvorenom prostoru poljoprivredni proizvođači nisu hteli da propuste ovaj, za njih veoma značajan događaj, pa je većina došla pod maskama poštujući predviđene mere zaštite od virusa korona. Imali su i mnogo pitanja za koordinatorku "Dana polja" Nadu Lazović Đoković i njene kolege koje su im i na ovoj manifestaciji strpljivo odgovarali na sva postavljena pitanja.

Predstavljajući im stanje useva na ovom oglednom polju, koordinatorka je rekla da se njihova proizvodnja odvijala u teškim vremenskim uslovima.

Postoji rešenje za divlji ovas!

"Setvu je jesenas pratila suša koja se nastavila tokom novembra i decembra meseca. Imali smo blagu zimu tako da smo imali velike probleme sa biljnim bolestima, korovima i štetočinama. Otuda smo bili prinuđeni da primenimo sve agrotehničke mere. U jesen smo primenili mineralno đubrivo 'tri petnaestice'. Obavili smo dve folijarne prihrane azotom sa NutrActive koji je osigurao redovnu i produženu ishranu useva tokom cele vegetativne sezone što se može i golim okom videti na oglednom polju", istakla je Lazović Đoković i dodala da su divlji ovas tretirali preparatom Heliomah, ali on nije dao željene rezultate.

Nisu uspeli da ga eliminišemo i zbog toga će imati manje prinose u žetvi.

Nove sorte pšenice odlično ponele

Na ovom oglednom polju od 24 sorte pšenice i tri sorte tritikala, prema njenim rečima, najboljom se pokazala sorta tritikale Triamor gde se očekuju prinosi od preko osam tona po hektaru. Od pšenice odlično su ponele nove sorte Logika, Ikona, Elastika i Klimatika. To su sorte koje su prvi put ove godine zastupljene na oglednom polju vranjske poljoprivredne službe. Pored ovih sorti odlično se pokazala i sorta Apilco, Izalko, kao i već prepoznatljve Nikol, Sosthene i Anapurna.

Za sortu tritikale Triamor očekuju se prinosi od preko osam tona po hektaru

"Od novosadskih sorti pšenice već po ustaljenom pravilu standardno očekujemo najveći prinos od sorti NS 40 s, Ilina, Simonida i Zvezdana, ali moram da naglasim da će nove sorte Igra i Rani otkos preuzeti ulogu pobede na našem području. Odličnom prinosu se nadamo i od Limagrinovih sorti Nikol, Avenija, Apač, Anapurna. Na ovom oglednom polju očekujemo prosečne prinose od šest tona po hektaru, a rodu od preko sedam tona nadamo se da će dati Logika, Klimatika, Apilco, Ilina, Izalco i Anapurna", naglašava Lazović Đoković.

Ona na kraju dodaje da će tek nakon žetve moći sa sigurnošću da predstavi prinose svake sorte pojedinačno i svu primenjenu agrotehniku u lokalnom poljoprivrednom biltenu koji priprema vranjska Poljoprivredna savetodavna i stručna služba, tako da će svi poljoprivredni proizvođači moći na osnovu rezultata da izaberu sortu za narednu setvu.


Foto prilog


Tagovi

Marjan Nikolić Dani polja ozimih strnih žita Dragan Nakić Sreten Nikolić Prinos pšenice Stanje useva Zoran Stojanović Nada Lazović Đoković


Autorka

Gordana Nastić

Više [+]

Dugogodišnja novinarka koja je zanat pekla na tekstovima iz oblasti poljoprivrede. U potrazi za novim temama rado obilazi poljoprivredna gazdinstva, ustanove, polja, voćnjake, sajmove.