Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Poljoprivredno tržište
  • 24.04.2020. 07:30

Veća potražnja za osnovnim namirnicama, a manja za vrhunskim sirevima i skupljim mesom

Pandemija koronavirusa donijela je dosad neviđene izazove za poljoprivredno - prehrambeni sektor EU. Zatvaranje kafića, restorana i hotela uticalo je i na potražnju za pojedine proizvode, a sektor se morao prilagodio novim okolnostima.

Foto: Depositphotos/eugenehill
  • 131
  • 17
  • 0

Izbijanje koronavirusa donijelo je dosad neviđene izazove za poljoprivredno - prehrambeni sektor Europske unije (EU). Međutim, on se prilagodio novim okolnostima, uključujući i logističke poteškoće kao i veliku potražnju za određenim proizvodima uz potporu Europske komisije.

Smanjena potražnja vina, vrhunskih sireva i mesnih odrezaka

Zatvaranje uslužnih djelatnosti poput kafića, restorana, barova i hotela, uvelike je uticalo na poljoprivredne proizvođače i potražnju za njihovim proizvodima. Naime, najosnovnije namirnice poput tjestenine, brašna, konzerviranog voća i povrća bilježe veliku potražnju jer su potrošači kod kuće i prisiljeni su sami spremati hranu.

Zatvaranje restorana i kafića utiče i na potrošnju vina: Predviđa se pad prodaje

Istovremeno, za proizvodima poput kvalitetnih mesnih odrezaka (bifteka), vina i specijalnih sireva, potražnja je značajno smanjena jer se obično konzumiraju u restoranima i hotelima, piše u izvješću Europske komisije. 

Smanjenje proizvodnje žitarica, šećerne repe i uljane repice

Proizvodnja žitarica u EU ove sezone dostiže 298 miliona tona, što je 4,5% više od petogodišnjeg prosjeka, a očekuje se da će se blago smanjiti na 287.8 mil. t tokom iduće sezone.

Očekivano je da će proizvodnja uljane repice dostići dvanaestogodišnji minimum sa 14,9 mil. tona, zbog smanjenja proizvodnih površina.

S obzirom da biljni proteini postaju sve popularniji, proizvodnja usjeva bogatim njima trebala bi porasti na 4,5 mil. t što je 4% više u odnosu na prošlu godinu.

Raste proizvodnja mahunarki i za stoku i za ljude - je li EU spremna?

Proizvodnja šećera će biti smanjena na 17,4 mil. t zbog smanjenja proizvodnih površina, a na potrošnju takođe utiče zatvaranja kafića i restorana uprkos porastu kućne potrošnje.

Povećala se maloprodaja maslinovog ulja

Proizvodnja maslinovog ulja je dosegla blizu 2 miliona tona što je 15% manje u odnosu na prošlu godinu. Zbog velikih zaliha, opća dostupnost je i dalje velika.

Kakvu hranu Europljani kupuju tokom pandemije koronavirusa?

Nakon sprovođenja mjera zatvaranja uslužnih djelatnosti povećala se maloprodaja ulja, a pogotovo u zemljama koje ga proizvode, što bi zajedno s niskim cijenama trebalo dovesti do oporavka potrošnje.

Pada proizvodnja jabuka?

Kada je riječ o sektoru voća i povrća, očekuje se da potražnja za svježim jabukama bude iznad prosjeka zahvaljujući povećanoj domaćoj potrošnji. Procjenjuje se da će proizvodnja tog voća pasti na 10,8 mil. t.

Učinak krize na narandže će biti ograničen jer do berbe ima nekoliko mjeseci, a proizvedeno će biti oko 6,2 mil. t. Potražnja za svježim narandžama kao i sokom u posljednje vrijeme se povećala.

Najniži rast proizvodnje mlijeka od 2012.

Prošle godine proizvodnja mlijeka u EU porasla je za samo 0,4% što je najniži rast od 2012. godine. Tokom ove godine očekuje se sličan rast.

Ograničavajuće mjere mogle bi dovesti u pitanje logistiku prikupljanja i isporuku hrane, a uz to i smanjena raspoloživost radne snage vodi ka preferiranju manje proizvodno zahtjevnih mliječnih proizvoda.

Otkup mlijeka je povećan, a ne smanjen

Potrošnja sira do 2020. godine porasla je za 0,3%, a izvoz bi mogao nastaviti rasti zahvaljujući potražnji na azijskom tržištu, što bi dovelo do ukupnog povećanja proizvodnje te namirnice. Međutim, kao što smo spomenuli, zatvaranje restorana uticalo je na visokokvalitetne sireve, koji se uglavnom ondje konzumiraju.

Zbog niske cijene najtraženija perad

Tokom prošle godine proizvodnja govedine je pala zbog niskih cijena, a dodatni se pad očekuje i ove. Pandemija utiče i na taj sektor, takođe zbog zatvaranja uslužnih djelatnosti. Niža potražnja i manja dostupnost rezultirat će daljnjim smanjenjem potrošnje.

Proizvodnja i potražnja za mesom peradi stalno raste, a to se očekuje i tokom ove godine jer je jefitnija u odnosu na ostale vrste.

Cijena svinjskog mesa skočila za 69,3%

Kod svinjskog mesa se takođe očekuje blagi porast uz stalnu potražnju iz azijskih zemalja gdje je afrička svinjska kuga uticala na proizvodnju. Očekuje se da će izvoz te namirnice iz EU porasti za 12%. Na ovaj sektor ne bi trebala uticati pandemija, a potrošnja bi mogla pasti zbog visokih cijena.

I na sektor ovčjeg i kozjeg mesa je uticala ova kriza jer se sezonska potražnja tokom Uskrsa i pred Ramazan nije ostvarila, a uprkos tome potražnja bi ove godine trebala ostati stabilna.


Tagovi

Poljoprivredno - prehrambeni sektor Potražnja Proizvodnja Sirevi Mlijeko Meso Ulje Šećer Koronavirus


Autorica

Martina Pavlović

Više [+]

Magistra agronomije sa specijalizacijom zaštite bilja.