Pretraga tekstova
Čak i prije pojave kršćanstva, jaje je bilo simbol proljeća, proslave novog rođenja i buđenja nakon zime.
Jaja i zečevi simboli su Uskrsa/Vaskrsa, najvećeg kršćanskog blagdana koji katolički i pravoslavci vjernici slave u nedjelju. No, kako je došlo do toga da ih se veže uz Uskrs/Vaskrs?
Čak i prije pojave kršćanstva, jaje je bilo simbol proljeća, proslave novog rođenja i buđenja nakon zime. Stoga su stanovnici Mezopotamije - antičke kršćanske zajednice koja je živjela na području današnjeg Iraka, Sirije i Kuvajta, bojili jaja u crveno, simbolizirajući krv Kristovu, piše britanski mirror.
Jaja bi potom razbijali, ostavljajući ljuske kao simbol prazne grobnice nakon Isusova uskrsnuća. Običaj se zadržao do danas u obliku ukrašavanja - zamatanja jaja, predstavljajući (dok ih odmotavamo) kotrljanje stijene s Isusove grobnice. Tijekom stoljeća, usksrna jaja postajala su sve ukrašenija, a zasigurno najpoznatija su jaja ruskog zlatara Petera Carla Fabergea, koji je stvorio neprocjenjiva Fabergeova jaja, darove za careve Aleksandra III i Nikolasa II.
Relativno nov fenomen su čokoladna jaja, čije podrijetlo datira iz Francuske i Njemačke u 19. stoljeću. Dakako, čim je proizvodnja čokolade postala sofisticiranija, Uskrs je, baš kao i Božić, postajao komercijalan.
Top 5 činjenica o Uskrsu:
Za čokoladnog zeca "krivi" su Nijemci. Izvorno, uskrsni zec koji donosi čokoladu dobroj djeci, prvi se put 1682. godine spominje u njemačkoj literaturi.
Foto: Bigstockphoto/Kzenon
Tagovi
Autorica
Više [+]
Diplomirani agronom s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub i donosi najnovije vijesti iz svijeta poljoprivrede.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Banana je kod nas osim omiljenog tropskog voća postala učestala kao ukrasna biljka u dvorištu...