Pretraga tekstova
Uporedo sa uzimljavanjem pčela, obavljao je i zaštitu od varoe čije razmnožavanje počinje već u rano proljeće. Tretiranje protiv ove opake štetočine počeo je prvog avgusta i za razliku od drugih pčelara koristi isključivo organska sredstva.
Gotovo da nije bilo dana u septembru, a da Mile Simonović, pčelar iz Donjeg Neradovca u susjednoj Srbiji, nije bio u jednom od svoja tri pčelinjaka u kojima brine o oko 250 pčelinjih društava. Ovom penzioneru koji već pola vijeka neprestano druguje sa pčelama to ne pada nimalo teško. Naprotiv, toliko je tokom proteklih godina usavršio svoju tehniku pčelarenja da je fizički rad sveo na najmanju moguću mjeru. I ne samo to!
Ponekad treba samo baciti pogled na svoje košnice pa da zna da li je sve u redu sa njima. To je bilo dovoljno da shvati da u junu treba početi sa prihranjivanjem pčela šećenim sirupom koje zbog loših vremenskih uslova nisu uspjele unijeti dovoljno meda. U godini kao što je ova, prema njegovim riječima, sa tim treba početi u junu mjesecu jer je to period koji je najbolji za razvoj pčela i lučenje nektara kako bi održale kontinuitet u razvoju.
"Već početkom avgusta pčele su bile ostale bez minimalne zalihe hrane koja u košnicama treba biti od 7,8 do osam kilograma. Zbog toga sam društva morao intenzivno prihranjivati velikim porcijama šećernog sirupa u količini od četiri do pet litara. To sam činio na svaka tri do četiri dana u cilju da im obezbjedim neophodne zalihe za zimovanje", priča ovaj pčelar.
Takođe, dodaje da zajednice najbolje zimuju kada imaju u košnicama dovoljno prirodne hrane. Ovo prihranjivanje šećerom koje pčelari primjenjuju da bi sačuvali društva tokom zime je nužno zlo zato što su ona u proljeće poslije ovakvog načina ishrane mnogo slabija, a što nije slučaj kada zimuju na prirodnoj hrani.
I ove godine trudio se obaviti to do polovine septembra jer neki stručnjaci smatraju da kasno prihranjivanje štetno djeluje na zimske pčele zbog toga što se preradom saharoze izrabljuju i samim tim im se smanjuje životni vijek.
Proizvodnja pčelinjeg otrova ima potencijala u BiH - u planu nove obuke
Ovaj iskusni uzgajivač, međutim i ove godine ima primjedbi na kvalitet šećera od koga je pčelama spremao šećerni sirup i kaže da i kada ga sipa u košnice od četiri do pet litara, bilježi vrlo malo njegovog deponovanja u ćelije saća. Takođe tvrdi da manjkavosti u šećeru registruju i pčele na svoj način jer su one najbolji indikatori kvaliteta.
Uporedo sa ovim poslom, obavljao je i zaštitu od varoe čije razmnožavanje počinje već u rano proljeće. Tretiranje protiv ove opake štetočine počeo je prvog avgusta i za razliku od drugih pčelara, koristi isključivo organska sredstva kao što je geltimol i eterična ulja od aromatičnog bilja poput origana, kadulje, pelina i bosiljka .
"U bašti sam uzgajam pelin. Kada sazrije uberem ga i osušim da bi ga kasnije mogao upotrebljavati protiv varoe", kaže Mile i poručuje pčelarima da društva poslije ovako dobro obavljenog posla mogu nesmetano prezimiti i u proljeće nastaviti sa intenzivnim razvojem.
"Sa tako pripremljenim društvom pčelari u dobroj medonosnoj godini mogu očekivati odlične prinose jer će u suprotnom imati problem preko cijele godine."
Tagovi
Uzimljavanje pčela Šećerni sirup Zaštita od varoe Aromatično bilje Organska zaštita od varoe Prihranjivanje pčela
Autorica
Više [+]
Dugogodišnja novinarka koja je zanat pekla na tekstovima iz oblasti poljoprivrede. U potrazi za novim temama rado obilazi poljoprivredna gazdinstva, ustanove, polja, voćnjake, sajmove.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 6 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 6 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.