Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Korijandar
  • 23.03.2017. 18:00

Korijandar - začin i čistač otrova iz organizma

Korijandar se koristi od davnina. Lako se prepoznaje po karakterističnom mirisu na stjenice. Iznimno je ljekovit.

Foto: pixabay.com
  • 12.522
  • 221
  • 0

Korijandar je najbolji čistač otrova i teških metala iz organizma. Korijandar Coriandrum sativum je jednogodišnja biljka iz porodice štitarki. Naziv korijandar vodi porijeklo od grčke riječi koriannon - stjenica.

Ovakav naziv biljka je zaslužila zbog mirisa zelenih, svježih listova. U ovim krajevima poznata je pod različitim nazivima: Korijander, Korion, Kineski peršin, Kornikovec, Cimavica, Živica, Kišnec, Cilantro. Vodi porijeklo s područja istočnog Mediterana i bio je poznat Asircima, Egipćanima, Rimljanima. Kao začin se od davnina koristi u gastronomiji, ali se odlikuje i izuzetnom ljekovitošću.

Izuzetno cijenjen začin

U žitnim poljima se susreće divlji korijandar, ali se kao začin i ljekovita biljka koristi samo pitomi. Ova jednogodišnja biljka dostiže visinu od 50 do 80 cm. Korijen je vretenast, razgranat i prodire duboko u tlo od 1 do 1,5 m. Stabljika je razgranata. Donji listovi su okrugli, a gornji listovi su manjih dimenzija, perasti. Cvjetni štitovi sačinjeni su od sitnih bijelih ili ružičastih cvijetova. Cvijeta tijekom ljeta. Plod je okruglastog oblika i ugodnog mirisa. Kada se svježa biljka protrlja između prstiju oslobađa se miris koji podsjeća na miris stjenica. Sušenjem se gubi taj neugodan miris. Sjeme je vrlo ugodnog mirisa. Sjeme je najbolje prije upotrebe samljeti jer tek tada dolazi do izražaja slatkasti okus.

Jača jetru i poboljšava apetit, ali se koristi i za mršavljenje jer pomaže u izlučivanju vode i otrova iz organizma, poboljšava metabolizam.

Može se koristiti svjež, osušen list i sjeme tijekom cijele godine. Izuzetno je cijenjen začin koji se dodaje mnogim jelima. U Europi i Americi se više koristi sjeme, a u Aziji i Africi se koristi i list. Dodaje se u salate, juhe, variva, rižota, jela od povrća, mesa, ribe, umake. Izuzetno popularan začin u kuhinjama Egipta, Maroka, Meksika, Kavkaza, Indije. Suho sjeme se dosta koristi u pekarstvu, konditorskoj proizvodnji, kod izrade kobasica i sireva, konzerviranja maslina, zimnice. Često se kombinira s drugim začinima poput kima, bijelog luka, mažurana, čilija i anisa. Korijandar se dosta koristi pri izradi parfema.

Niz ljekovitih svojstava

List i sjeme korijandra se odlikuju nizom ljekovitih svojstava. Koristi se za poboljšanje probave, kod problema s gastritisom i čirom na želucu i dvanaesniku, za iskašljavanje kod bronhitisa i upale pluća, kod upale mokraćnog mjehura i mokraćnih puteva, reume i artritisa, ublažava depresiju, snižava krvni tlak, poboljšava san.

Korijandar ima i ulogu u detoksikaciji organizma od nagomilanih otrova. Jača jetru i poboljšava apetit, ali se koristi i za mršavljenje zbog svoje osobine da pomaže u izlučivanju vode i otrova iz organizma, poboljšava metabolizam. Ublažava alergije, regulira šećer u krvi i ublažava menstrualne tegobe, djeluje i kao afrodizijak. Ulje korijandara ima antibakterijsko djelovanje.

Da bi efekt korijandra došao do izražaja, treba ga koristiti tijekom tri tjedna. Kapi korijandra sadrže gorke tvari koje potiču rad organa za probavu, pomažu probavu i izlučivanje otpadnih tvari. Uzimaju se u količini od 25 kapi prije jela. Kod problema s gastritisom uzimaju se na tašte 40 kapi u čaši vode

Korijandar sadrži minerale (kalcij, selen, magnezij, cink, željezo, fosfor, kalij, jod), vitamine (A, B1, B2, C, PP), organske kiseline, oko 1% eteričnih ulja. Ulje od korijandra dobija se destilacijom nezrelih plodova, a u većoj količini je otrovno i izaziva opijenost i dubok san.

Sjetva korijandra

Za sjetvu korijadera izabrati rahla, plodna zemljišta s blagokiselom reakcijom. Najčešće se sije tijekom travnja, ali može se sijati i ranije i kasnije, ovisno o vremenskim uvjetima. U vrtovima se može sijati u intervalima od 15 dana kako bi stalno imali svjež korijandar. Ukoliko ga posijemo krajem travnja, cvjetat će početkom srpnja, a sjeme će dozrijeti krajem kolovoza. Vegetacija korijandra traje četiri mjeseca.

Dubina sjetve sjemena se kreće od 1 do 2 cm, ovisno o karakteristikama tla. Razmak u redu je 15 cm, a međuredni razmak je oko 30 cm. Tijekom vegetacije korijandar je potrebno zalijevati. Potrebe za vodom se mijenjaju tijekom rasta. Kada su biljke male, zalijevaju se dva puta tijekom tjedna s 3 do 5l/m². U razdoblju intenzivnog rasta potrebno je povećati količinu vode od 5 do 8l/m². U razdoblju sazrijevanja količina vode se smanjuje na 2 do 3l/m². Količina vode za zalijevanje se određuje u skladu s vremenskim prilikama.

Korijandar se može uzgajati u teglicama. Dobro je sjeme prije sjetve potopiti u vodu na nekoliko sati. To će ubrzati nicanje. Korijandar niče za 10 do 15 dana.

Čaj od sjemena korijandra

  1. Jednu jušnu žlicu usitnjenog sjemena preliti s 2,5 dl vruće vode i nakon 15 do 30 minuta procijediti. Ovaj čaj pomaže kod tromosti crijeva i za istjerivanje vjetrova, kod otoka i tumora.
  2. Jednu čajnu žlicu samljevenog sjemena preliti s jednom šalicom vruće vode i ostaviti tijekom noći, procijediti. Konzumirati po 1/3 šalice tri puta tijekom dana. Ovaj čaj se koristi kod poremećaja organizma, grčeva, bolesti želuca, loše probave, proljeva, nadutosti, hemoroida, glista.

Čaj od lišća korijandra

Dvije jušne žlice usitnjenog lišća preliti s jednom šalicom vruće vode. Ovaj čaj se pije tijekom dana. Koristi se za ublažavanje alergijskih simptoma.

Za upotrebu korijandra u liječenju savjetujte se s liječnikom, posebno trudnice.

Foto: pixabay.com


Povezana biljna vrsta

Korijandar

Korijandar

Sinonim: Kineski peršin | Engleski naziv: Coriander | Latinski naziv: Coriandrum sativum

Korijandar je jednogodišnja zeljasta biljka. Smatra se da je korijandar uveden u proizvodnju u 16. stoljeću, ali to je biljka koja se spominje već u Bibliji. Koristi se plod... Više [+]

Tagovi

Korijander Sjetva Uzgoj Zdravlje Čir Mjehur Mršavljenje Čaj Detoksikacija


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.