Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita krumpira
  • 24.04.2014. 15:35

Zaštita krumpira od korova, bolesti i štetnika

Pravovremena zaštita krumpira poboljšava i kvalitetu i kvantitetu Vašeg uroda

  • 1.539
  • 132
  • 0

Krumpir kao okopavina, naročito u početku vegetacije ostavlja veliki nezaštićeni prostor što pogoduje širenju korova. Na dobro pripremljenom i pognojenom tlu, vrlo brzo nakon sadnje dolazi do ponika brojnih korova, kako širokolisnih, tako i uskolisnih.

Mračnjak

Nakon sadnje, a prije nicanja potrebno je krumpir tretirati sa herbicidima i na taj način osigurati nesmetan rast mladoj biljci. Bez obzira dali smo taj tretman napravili ili ne, potrebno je pristupiti zaštiti nakon nicanja korova.

Za tretman izniklog krumpira i korova važno je naglasiti dva bitna momenta: visina krumpira i faza razvoja korova.

Krumpir tretiramo kada postigne visinu 10-15 cm. Također je još važna i faza razvoja korova (širokolisnih), a to znači faza kotiledona do dva prava listića. Najčešće greške su kada korovi imaju 4-6 pravih listova, jer je tada učinkovitost herbicida znatno smanjena.

Šćir

Preporuke za tretiranje korova u krumpiru

U nastavku pročitajte kako mladoj biljci krumpira osigurati nesmetan rast i razvoj. Za najučinkovitije tretiranje korova upotrijebite:

  • Tor 70 WG za iznikli krumpir i korov 0,5 - 0,75 kg/ha
  • Basagran 480 je drugi preparat koji se može primijeniti na iznikli krumpir i korove, a koristi se u količini 1,5 - 2 l/ha te ima naglašeno djelovanje na širokolisne korove kao što su šćir, mračnjak, ambrozija, loboda, kamilica i dr. Kod Basagrana 480 važno je napomenuti da se preporuča dvokratni tretman (split aplikacija) zbog nejednoličnog nicanja korova i to kod nižih temperatura (max. 22 - 23 C°) uz maksimalni utrošak vode 200 - 250 l/ha
  • Select Super za problem problem uskolisnih korova (koštan, proso, sirak) preporuča se tretirati sa sredstvom u količini 1,5 - 2 l/ha uz utrošak 200 l vode

Preporuke za zaštitu krumpira od bolesti

Plamenjača krumpira jedna je od najštetnijih bolesti krumpira, dok koncentrična pjegavost postaje sve ozbiljniji problem za proizvođače krumpira.

Koncentrična pjegavost lista

Simptomi bolesti pojavljuju se na svim dijelovima biljke (list, lisna drška, cima, cvijet i gomolj). Na listovima se razviju tamno zelene pjege koje vremenom postaju tamnosmeđe. Na donjem dijelu lista razvija se bijela prevlaka što predstavlja sporonosne organe plamenjače. Na gomolju bolest prepoznajemo po većim ili manjim olovno sivim udubljenim pjegama.

Godinama se bolest prenosi zaraženim gomoljima, a jačina zaraze ovisi o klimatskim uvjetima. Intenzitet bolesti je najjači pred cvatnju, odnosno kada su redovi spojeni, cima je visoka, a samim time je povećana temperatura i vlažnost unutar cime.

Zaštitu protiv plamenjače treba provesti kod visine cime 20-30 cm i to tretiranjem kontaktnim fungicidima koji daju dobru zaštitu u fazi malih listića kvalitetnim pokrivanjem fungicidom.

Preporučamo jedan od kontaktnih fungicida:

  • Star 80 WP u količini 2,0 - 2,5 kg,/ha
  • Cuprablau Z u količini 3 - 4 kg/ha
  • Polyram DF u količini 2 kg/ha (prvi tretman treba biti pred zatvaranje redova krumpira odnosno na početku cvatnje)
  • Electis WG u količini 1,8 - 2 kg/ha
  • Signum preporučamo u količini 0,25 kg/ha jer pri intenzivnoj proizvodnji krumpira sljedeći problem postaje koncentrična pjegavost lista

Kada cima poraste i dobije bujnu masu, sigurniju zaštitu pružaju sistemični fungicidi koji biljku štite iznutra i izvana. Nakon primjene, sistemični fungicid se raspoređuje u sve organe biljke i premješta se u novo izrasle mlade listove.

Preporuke za zaštitu krumpira od štetnika

Krumpirova zlatica

Za štetnika krumpirovu zlaticu, koji je stalni pratioc krumpira, preporuča se:

  • Alverde u količini 200 - 250 ml/ha, uz napomenu da je preparat svrstan izvan skupine otrova
  • Boxer 200 SL u količini 0,25 - 0,5 l/ha
  • Chromorel D u količini 0,6 L/ha
  • Fastac 10 EC u količini 0,15 l/ha, uz mogućnost primjene na istoj površini jedan do dva puta godišnje. Kod suzbijanja krumpirove zlatice čija se populacija pretežno nalazi u kasnijem stadiju razvoja potrebno je primijeniti količinu 0,3 l/ha, jedan puta godišnje na istoj površini
  • Laser u količini 0,1-0,15 l/ha za suzbijanje ličinki krumpirovih zlatica. Iznimno interesantan preparat zbog kratke karence i mogućnosti primjene u povrćarstvu gdje je karenca primjene do 3 dana

Ovaj članak je savjetodavnog karaktera. Prije uporabe obavezno pročitati priloženu uputu za uporabu.


Tagovi

Zaštita krumpira Krumpirova zlatica Korovi kod krumpira Mračnjak Šćir Herbicidi Fungicidi Insekticidi Tretiranje korova Koncentrična pjegavost lista


Partner

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Svi su uranili ove godine.